Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 10 stycznia 2019, 09:47

autor: Nils Raettig (gamestar.de)

Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9

Jak dobrze wypada kinowy format 21:9 w grach komputerowych? Jak dużo wydajności i mocy obliczeniowej może nas kosztować granie przy tak szerokim ekranie w porównaniu do „standardowych” 16:9?

Zalety i wady monitorów panoramicznych w formacie 21:9

W strzelaninach pierwszoosobowych, takich jak Battlefield V czy Wolfenstein II, przy formacie 21:9 możemy zobaczyć przeciwników znacznie wcześniej niż w rozdzielczościach 16:9 – gdy zbliżają się do nas z „boku ekranu”. W grach strategicznych, takich jak Civilization VI i Total War: Warhammer II, mamy o wiele lepszą widoczność mapy (lub pola walki).

A w grach karcianych, takich jak Hearthstone? Rozdzielczości ultrapanoramiczne w tym tytule nie mogą być wybrane z menu – mogą być one nadal używane, ale bez żadnego wartego uwagi efektu. Niestety, przypadki nieporadnego korzystania z proporcji ekranu 21:9 zdarzają się wielokrotnie, co widać na przykładzie Fallouta 76.

Jeśli w danej grze nie ma oficjalnego wsparcia dla formatu 21:9, pomocne mogą okazać się pewne poprawki do plików INI. Bardzo przydatne porady i wskazówki w tej kwestii można znaleźć np. na Widescreengaming-Forum oraz w wątku „Ultrawide Masterrace” na Reddicie.

Zdarza się również, że format 21:9 nie jest dobrze dostosowany do danej gry. Przykładowo, jeśli jesteś przyzwyczajony do zmiany sekcji ekranu w tytule takim jak League of Legends poprzez przesunięcie wskaźnika myszy na krawędź ekranu, format 21:9 wyraźnie wydłuży tę ścieżkę.

W zależności od perspektywy i pola widzenia, obiekty w „granicznym” obszarze czasami wydają się nieco zniekształcone. Jeśli dana gra pozwala na zmiany pola widzenia, da się temu zapobiec, ale może się to wiązać z kolejnymi ograniczeniami. W przeciwieństwie do konfiguracji wielomonitorowych lub nawet szerszych ekranów w formacie 32:9, takich jak C49HG90 Samsunga, zniekształcenia w 21:9 są znacznie mniejszym problemem.

Niezależnie od tego, nasze doświadczenia pokazały, że format 21:9 i odpowiadające mu rozdzielczości 2560x1080 i 3440x1440 są już domyślnie obsługiwane we współczesnych grach (w końcu tego typu monitory coraz bardziej się rozprzestrzeniają na rynku). Jak opisaliśmy w powyższych akapitach – nie w każdej grze uda nam się uzyskać lepszy widok i „większe szanse” na wygraną, jednak mimo to format 21:9 śmiało można wykorzystać do codziennego użytku.

Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy?
Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy?

Na rynku dostępne są obecnie liczne modele monitorów, oferujące odświeżanie na poziomie 60, 100, 144, a nawet 240 Hz. Jaką przewagę dają te ostatnie urządzenia? Czy warto sięgnąć po taki sprzęt? Czy dają przewagę w grach?