Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

Stygian: Reign of the Old Ones

  1. Twórcy: Cultic Games
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: RPG z turową, taktyczną walką

Witajcie w Arkham. Nie, nie w przytułku dla tych, którzy mieli pecha zmierzyć się z Batmanem. Nie. Witajcie w mieście zrodzonym z niepokojących wizji mistrza grozy, Howarda Philipsa Lovecrafta. Ta zapyziała mieścina tym razem ucierpiała bardziej niż nasze umysły i została przeniesiona do miejsca pomiędzy światami. Tymczasem w pobliżu budzą się pradawne mroczne siły. My zaś wcielimy się w jednego z ocalałych mieszkańców i spróbujemy zrozumieć, co się stało, i przy okazji przetrwać.

Ciekawą koncepcję fabularną ubrano w rozgrywkę typową dla znanej i kochanej klasyki RPG. Akcję obejrzymy w rzucie izometrycznym, odbędziemy rozmaite rozmowy z napotkanymi postaciami i stoczymy turowe walki. A wszystko to w atmosferze grozy i szaleństwa, potęgowanej przez posępną dwuwymiarową grafikę, zdominowaną przez czernie i szarości. Niczym w Planescape: Torment i Falloucie 2 będziemy przygarniać kolejnych wykolejeńców, z którymi stworzymy ekipę. Bo nawet w świecie Lovecrafta – a może zwłaszcza tutaj – przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę.

The Surge 2

  1. Twórcy: Deck13 Interactive
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: action RPG w stylu Dark Souls

Niektóre klony Dark Souls potrafią tak dobrze się zakamuflować, że na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie oryginalnie. Tak jak The Surge. Pierwsza część była wdzięcznym soulslikiem i choć doskwierało jej kilka bolączek, sprawiała sporo frajdy. W końcu to jeden z nielicznych przedstawicieli (pod)gatunku, który miał dość odwagi, by nie korzystać z tropów fantasy czy horroru i zabrać nas w przyszłość. Co więcej, nie graliśmy żadną mroczną udręczoną istotą, tylko zwykłym panem inżynierem, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie.

Część druga nie szykuje rewolucji. To po prostu klasyczna realizacja założeń 3B (bigger, better, more badass). Starcia mają być bardziej intensywne, fabuła trochę lepsza, świat większy. To wciąż będzie gra skupiająca się na potyczkach jeden na jednego, z systemem walki opartym na trafianiu w konkretne części ciała/egzoszkieletu. Bo jeśli chwyciło raz, to po co wyrzucać do kosza, skoro można udoskonalić? A tutaj recykling ma przecież niebagatelne znaczenie...

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

44,5%

Action-RPG

32,2%

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów

6,9%

Taktyczne RPG

5,8%

RPG w stylu Dark Souls

3,4%

jRPG

3,4%

Hack'n'slashe

2,4%

MMORPG

0,8%

Inne

0,6%

Roguelike'i

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

The Outer Worlds

The Outer Worlds

Biomutant

Biomutant

Torchlight Frontiers

Torchlight Frontiers

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

Wasteland 3

Wasteland 3

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

NiOh 2

NiOh 2

The Surge 2

The Surge 2

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.