Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

Dauntless

Twórcy: Phoenix Labs

Data premiery: kwiecień 2019

Gatunek: kooperacyjne action RPG

Na Dauntless składają się dwa osobne przepisy. Na twórców i na samą grę. Ten pierwszy to szczypta byłych pracowników Capcomu oraz kilka łyżeczek weteranów Blizzarda i BioWare, doprawionych odrobiną ekipy Riot Games. Drugi polega na wymieszaniu arcanepunkowego sznytu Battle Chasers czy Final Fantasy z rozgrywką z Monster Hunter: World oraz klimatem osaczenia z Attack on Titan. Brzmi to jak mieszanka wybuchowa dla tych, którzy pragną wyzwań.

Bo tym w istocie będzie Dauntless. Kooperacyjnym wyzwaniem dla miłośników action RPG. Zbierzemy ekipę, rozwiniemy bohaterów i zajmiemy się polowaniami na wielkie i silne potworzyska niczym w Monster Hunter: World. Akcja gry osadzona została na zniszczonym globie, zrujnowanym przez niewyjaśniony kataklizm i opanowanym przez wielkie monstra. Naszym zadaniem będzie wywalczenie odrobiny miejsca dla zdziesiątkowanej ludzkości.

Outward

  1. Twórcy: Nine Dots Studios
  2. Data premiery: 26.03.2019
  3. Gatunek: survival RPG

Kolejne dziecko Kickstartera. Outward, choć wyglądem przypomina action RPG, jakich wiele, wyróżnia się nieco na tle konkurencji. Twórcy z Nine Dots Studios określają grę mianem symulatora awanturnika i ostrzegają, że zakażenie rany lub zimno mogą być tu równie groźne jak drapieżnik w mroku. Wylądujemy w dość klasycznym świecie fantasy, gdzie – niczym w Gothicu – dołączymy do jednej z frakcji oferujących odmienne zadania i sposób rozwoju bohatera. Co ciekawe, karierą naszego awanturnika pokierujemy od zera do emeryta. A potem zdolności i co ważniejszy ekwipunek będziemy mogli przekazać potomkowi.

Istotnym elementem zabawy ma być tryb kooperacyjny – zarówno lokalnie, jak i przez sieć da się grać na podzielonym ekranie, więc partyjka ze znajomym czy partnerką nie okaże się problemem. Do tego silnie zaakcentowano elementy survivalowe. Możemy liczyć na crafting i konieczność dbania o naszego bohatera. Zwłaszcza że świat nie będzie nas oszczędzać – potwory się nie skalują. A że możemy zawędrować wszędzie, istnieje spore ryzyko, że zaliczymy łomot.

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

44,5%

Action-RPG

32,2%

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów

6,9%

Taktyczne RPG

5,8%

RPG w stylu Dark Souls

3,4%

jRPG

3,4%

Hack'n'slashe

2,4%

MMORPG

0,8%

Inne

0,6%

Roguelike'i

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

The Outer Worlds

The Outer Worlds

Biomutant

Biomutant

Torchlight Frontiers

Torchlight Frontiers

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

Wasteland 3

Wasteland 3

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

NiOh 2

NiOh 2

The Surge 2

The Surge 2

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.