Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

Torchlight Frontiers

  1. Twórcy: Echtra Games
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: hack’n’slash z elementami MMO

Diablo III miało sporą konkurencję w swoim czasie. Jednym z wdzięczniejszych rywali był sympatyczny Torchlight 2, pod względem mechaniki przypominający Diablo II, jednak klimatem zbliżony do Warcrafta, Battle Chasers i innych przedstawicieli nurtu arcanepunk. To był porządny hack’n’slash dla miłośników gatunku. Niestety, mimo pewnego sukcesu studio Runic zostało zamknięte przez chińskiego właściciela – firmę Perfect World. Na jego gruzach weterani założyli Echtra Games i postanowili nie składać broni.

Gra stanowi ewolucję rozwiązań z poprzedniej części. Torchlight Frontiers zostanie wzbogacone o elementy MMO, gracze będą spotykać się w jednej krainie w obrębie serwera, choć także – jak dawniej – w małych grupkach wyruszą, by przerobić zawartość lochów na mielonkę. Tytuł ukaże się w modelu free-to-play i zobaczymy, czy wyjdzie mu to na dobre.

GreedFall

  1. Twórcy: Spiders
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: action RPG

Czy wiecie, czemu wilk tak wyje w księżycową noc? Możliwe, że dowiecie się tego z GreedFalla, który wprawdzie nie jest tak dokładną kopią Pocahontas jak Avatar, ale podejmuje podobną problematykę. Zatem szykujcie się na opowieść o kolonizacji – zaczynamy jako jeden z tych złych, przedstawiciel potęgi kolonialnej, próbującej objąć w posiadanie wyspę, której mieszkańcy cieszyli się dotąd spokojem.

Naturalnie bohater znajdzie się w centrum całego zamieszania i pewnie będzie musiał opowiedzieć się po którejś ze stron. Spodziewajcie się klimatu odrobinę przypominającego Braterstwo wilków i sporej dozy akcji, której twórcy ze Spiders nie mogliby sobie odmówić. W końcu to trzecioosobowe action RPG – charakterystyczne dla tego studia.

ZAPOWIADA SIĘ ŚWIETNIE, A WYJDZIE JAK ZWYKLE?

Kojarzycie paryskie studio Spiders? Ten niewielki zespół deweloperski stoi za takimi intrygującymi na pierwszy rzut oka średniakami jak Of Orcs and Men, Mars: War Logs i The Technomancer. Każda kolejna produkcja tej ekipy udowadnia, że Francuzom nie brakuje pomysłów, jednak mają spory deficyt mocy przerobowych, co utrudnia im realizację planów w odpowiedniej jakości.

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

44,5%

Action-RPG

32,2%

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów

6,9%

Taktyczne RPG

5,8%

RPG w stylu Dark Souls

3,4%

jRPG

3,4%

Hack'n'slashe

2,4%

MMORPG

0,8%

Inne

0,6%

Roguelike'i

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

The Outer Worlds

The Outer Worlds

Biomutant

Biomutant

Torchlight Frontiers

Torchlight Frontiers

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

Wasteland 3

Wasteland 3

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

NiOh 2

NiOh 2

The Surge 2

The Surge 2

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.