Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Najważniejsze gry RPG 2019 roku – czy to będzie dobry rok?

2019 zapowiada się na interesujący rok. Choć najwięksi tytani gatunku zastygli w przyczajeniu i najprawdopodobniej zaatakują później, to jednak nadciąga kilka wielkich tytułów – a przy okazji zrobiło się więcej miejsca dla produkcji niezależnych.

Consortium: The Tower

  1. Twórcy: Interdimensional Games
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: FPS/RPG

Finał Deus Ex: Mankind Divided mógł niektórych zawieść cliffhangerem, ale dziarsko trzymał się konwencji Szklanej pułapki i tym kupił sobie część graczy. Teraz wyobraźcie sobie grę w całości skupioną na połączeniu FPS-a i RPG z klimatem przygód Johna McLane’a, tyle że osadzonych w przyszłości. Tym właśnie będzie Consortium: The Tower.

Pierwsza część przeszła w Polsce bez większego echa, mimo że to naprawdę intrygująca produkcja. „Dwójka” rozwija idee poprzedniczki. Czerpie z System Shocka, Deus Ex czy BioShocka. Akcja występuje, ale to wybory moralne i fabuła będą tu najważniejsze. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie wcielimy się w agenta tytułowego Consortium, a naszym zadaniem tym razem okaże się odbicie zakładników. Szkopuł w tym, że nasze działania będzie obserwować praktycznie cały świat. A to nie koniec zwrotów akcji...

Biomutant

  1. Twórcy: Experiment 101
  2. Data premiery: 2019
  3. Gatunek: action RPG

Na koniec naprawdę ciekawa propozycja. THQ Nordic lubi raz do roku wypuścić jakiś postapokaliptyczny tytuł. W 2018 było to kontrowersyjne, ale na przekór wszystkiemu udane Darksiders III. W 2019 wydawca zamierza wypalić z jeszcze grubszej rury. Szykujcie się na Biomutanta studia Experiment 101. Pozycja ta rzeczywiście wygląda jak eksperyment – nawet jeśli wstępne założenia nie odbiegają od przyjętych standardów sandboksowych gier akcji, to tu ulegają rozwinięciu.

Biomutant zaszalał bowiem na poziomie tła fabularnego. Zabierze nas do postapokaliptycznego świata przypominającego krzyżówkę gier Kung Fu Panda i Mutant Year Zero. Antropomorficzne zwierzątka, bestie i roboty będą ścierać się ze sobą, wykorzystując rozmaite efektowne style walki. Atrakcyjny setting to jednak nie jedyne, co wyróżni Biomutanta. Tytuł podejmie próbę połączenia narracji emergentnej (opartej na swobodnych działaniach gracza) i opowieści z określonym scenariuszem. Jeśli wierzyć obietnicom, gra pozwoli nam na kreowanie historii, ale zamknie ją zgrabną fabularną klamrą. Brzmi to zarówno ambitnie, jak i nieco mętnie. Ostatecznie jednak wystarczy, żebyśmy z zainteresowaniem czekali na premierę.

Hubert Sosnowski

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

44,5%

Action-RPG

32,2%

Klasyczne, takie jak za dawnych czasów

6,9%

Taktyczne RPG

5,8%

RPG w stylu Dark Souls

3,4%

jRPG

3,4%

Hack'n'slashe

2,4%

MMORPG

0,8%

Inne

0,6%

Roguelike'i

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts III

The Outer Worlds

The Outer Worlds

Biomutant

Biomutant

Torchlight Frontiers

Torchlight Frontiers

Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem

Wasteland 3

Wasteland 3

Warhammer: Chaosbane

Warhammer: Chaosbane

Code Vein

Code Vein

NiOh 2

NiOh 2

The Surge 2

The Surge 2

Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku
Wszystko, co fan RPG musi wiedzieć – stan gier erpegie w 2018 roku

Niezła passa RPG-ów trwa. Pojawiają się kolejne hity, zarówno hołdujące tradycji Pillars of Eternity 2: Deadfire, jak i nowoczesne hybrydy. A jednak można odnieść wrażenie, że do gatunku powoli wkrada się stagnacja.

Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później
Najciekawsze gry MMORPG, w które zagramy w 2019 roku lub później

Gatunek ten od kilku lat trwa w stagnacji, ale nie znaczy to, że nie ma dla niego nadziei. Przed Wami zestawienie gier, które mogą tchnąć w MMORPG trochę świeżości. Zakładając oczywiście, że wszystkie te projekty kiedyś zostaną zrealizowane.