Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 3 stycznia 2019, 13:11

The Culling 2. Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

The Culling 2

  1. Data premiery: 10 lipca 2018
  2. Platformy: PC
  3. Gatunek: brzydsze i jeszcze bardziej pełne błędów Playerunknown’s Battlegrounds
  4. Pozytyw: najprawdopodobniej nie zdążyliście kupić, bo grę zamknięto 8 dni po premierze

Produkcja studia Xaviant to zdecydowanie najbardziej spektakularna klęska w tym zestawieniu, mowa bowiem o grze, która wytrzymała na rynku całe osiem dni, zanim zmarła śmiercią naturalną i została wycofana ze sprzedaży. Z drugiej strony nic dziwnego – The Culling 2 powstało jak najmniejszym nakładem sił, a główną ideą przyświecającą deweloperom było najwidoczniej: „Ech, po co się męczyć – skopiujmy Playerunknown’s Battlegrounds”.

Problem w tym, że w momencie premiery tego tytułu PUBG było właśnie u szczytu popularności, z Fortnite’em jako jedynym godnym siebie przeciwnikiem, więc nikt nie odczuwał specjalnej potrzeby, by porzucać je na rzecz skrajnie niedopracowanej produkcji, w której trudno znaleźć dziesięciu innych graczy do zabawy.

Może i ten screenshot nie jest najpiękniejszy, ale doceńcie wysiłek autorów – wiecie, ile się namęczyli, by znaleźć serwer z więcej niż dwójką graczy? - 2019-01-03
Może i ten screenshot nie jest najpiękniejszy, ale doceńcie wysiłek autorów – wiecie, ile się namęczyli, by znaleźć serwer z więcej niż dwójką graczy?

W rekordowym momencie w The Culling 2 grało na Steamie jednocześnie 249 osób. W tym przypadku oznacza to niemal pięć pełnych meczów jednocześnie. Niestety, zaraz po tym liczba graczy na serwerach spadła do zera.

Najgorsze w tej historii jest to, że pierwsze The Culling, które trafiło do wczesnego dostępu w 2016 roku, nie było takie złe. Miało spore problemy z optymalizacją, poza tym jednak posiadało parę ciekawych elementów: perki, prosty system craftingu, duży nacisk na zakładanie pułapek oraz oszalałego komentatora.

Z jakiegoś powodu studio Xaviant uznało jednak, że zamiast trzymać się obranego kursu woli ślepo podążać za popularniejszą konkurencją, więc w niecałe dziesięć miesięcy od premiery pełnej wersji oryginału wydało kontynuację, której brakowało kreatywności, doszlifowania oraz czegokolwiek, co mogłoby przyciągnąć graczy.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co było gorszą wpadką?

Metal Gear Survive
7,1%
Fallout 76
92,9%
Zobacz inne ankiety
Fallout 76

Fallout 76

Pizza Connection 3

Pizza Connection 3

Kursk

Kursk

Agony

Agony

Harry Potter i tajemnica Hogwartu

Harry Potter i tajemnica Hogwartu

Underworld Ascendant

Underworld Ascendant

Extinction

Extinction

Metal Gear Survive

Metal Gear Survive

OVERKILL's The Walking Dead

OVERKILL's The Walking Dead

Wild West Online

Wild West Online

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać
Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.