Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 23 lipca 2020, 14:37

autor: Osti

Najlepszy pad do PC

Chcesz wiedzieć, jakiego pada najlepiej podłączyć do swojego PC? Pomagamy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Jaki kontroler najlepiej sprawdzi się z Twoim gamingowym potworem? Wielu z Was zapewne stwierdzi, że już znalazło idealne rozwiązanie: klawiatura + mysz. Ciężko odmówić racji takiemu rozumowaniu, jednak czasami, nawet w przypadku PC, pad się zwyczajnie przydaje.

W niektóre tytuły gra się przyjemniej na padzie. - Najlepszy pad do PC - dokument - 2020-07-23
W niektóre tytuły gra się przyjemniej na padzie.

Samochodowe wyścigi, piłkarskie mecze czy zręcznościowe „symulatory lotnicze” w większości przypadków zapewniają najwięcej frajdy, kiedy trzymamy w rękach właśnie pada. Ogrywanie kolejnych części Tomb Raidera czy Assassin’s Creed zdaniem niektórych użytkowników komputerów jest przyjemniejsze, kiedy porzucimy tradycyjne połączenie klawiatury i myszki. Osobiście uważam, że to jedynie kwestia przyzwyczajenia i odrobiny treningu.

Dlatego każde proponowane rozwiązanie należy przetestować samemu, aby mieć pewność, że spełni ono nasze oczekiwania. W dalszej części tego artykułu przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem pady, które będą stanowić dobrą alternatywę dla klawiatury i myszy w niektórych tytułach.

Oczywiście nie ma się co oszukiwać – najpopularniejsze i prawdopodobnie najlepsze są standardowe rozwiązania oferowane przez Microsoft oraz Sony w konsolach Xbox One i PS4. Różnią się one zasadniczo, ale konstrukcje obu firm są bardzo udane i powinny spełnić oczekiwania większości graczy. Plusy i minusy poszczególnych modeli omówimy oczywiście w kolejnych rozdziałach.

Każdy znajdzie coś dobrego dla siebie. - Najlepszy pad do PC - dokument - 2020-07-23
Każdy znajdzie coś dobrego dla siebie.

Pad bezprzewodowy czy na kablu?

Posiadanie dobrze zaprojektowanego, wysokiej jakości kontrolera może zupełnie odmienić wrażenia płynące z gry. O ile podczas korzystania z klawiatury i myszy większości graczy kable aż tak nie przeszkadzają (bo i tak leżą sobie nieruchomo na biurku przed nami), to w przypadku pada sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Większość oferowanych przez producentów rozwiązań korzysta obecnie z rozwiązań bezprzewodowych, ale część z nich wymaga „smyczy”.

Teoretycznie kontroler podłączany do komputera kabelkiem (zwykle USB) ma kilka plusów. Odpada kwestia zasilania, więc nie musimy martwić się, że w ferworze wirtualnej walki zapomnimy o naładowaniu akumulatorka i nasze urządzenie zwyczajnie się wyłączy. Przewodowy pad powinien być nieznacznie lżejszy (w końcu i baterie swoje ważą). Zmniejsza się też szansa, że kontroler gdzieś zgubimy. Bezprzewodowe rozwiązanie sprawdzi się na pewno lepiej, jeśli zdarza nam się podłączać komputer do telewizora lub chcemy siadać nieco dalej od monitora. Urządzenie Bluetooth zapewnia wtedy po prostu więcej swobody. Plączący się pod nogami kabel nie wygląda zbyt estetycznie (co powie Wam każda mama/żona/dziewczyna gracza) i może być powodem niejednego salonowego wypadku.

Problemem może być jednak konieczność zakupu dedykowanego adaptera Bluetooth. Takie urządzenie, przeznaczone do padów od Xboksa One czy PS4, kosztuje między 80 a 120 zł. Biorąc pod uwagę, że za niewiele więcej możemy kupić sam kontroler – walający się dookoła kabel nagle przestaje być taki uciążliwy... Na rynku znaleźć możemy też rozwiązania nieco bardziej wszechstronne, np. kontroler Steelseries Stratos Duo, który z komputerem łączy się za pośrednictwem dołączonego do zestawu „dongla”, a ze smartfonem poprzez Bluetooth.

Steelseries Stratos Duo umożliwia granie na PC oraz smartfonie, co dla wielu graczy stanowi ciekawe rozwiązanie. - Najlepszy pad do PC - dokument - 2020-07-23
Steelseries Stratos Duo umożliwia granie na PC oraz smartfonie, co dla wielu graczy stanowi ciekawe rozwiązanie.