futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 19 grudnia 2018, 09:57

Intel w cieniu Meltdown i Spectre?. Co nas czeka w 2019 roku?

Końcówka mijającego 2018 roku upłynęła m.in. pod znakiem głośnej premiery kart graficznych Nvidia GeForce RTX. O czym będziemy dyskutować w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Intel w cieniu Meltdown i Spectre?

Dla Intela rok 2018 z pewnością nie należy do najbardziej udanych. Już na początku roku sieć obiegła informacja o poważnym błędzie w procesorach (choć nie tylko, bo dotyczy to także sprzętu AMD i ARM), który umożliwia przeprowadzanie ataków Meltdown i Spectre. Pisząc w skrócie: niepowołane osoby mogą wykorzystać luki, aby dostać się do zawartości pamięci systemu oraz innych procesów, uzyskując dostęp m.in. do zapisanych haseł, dokumentów i wielu innych prywatnych rzeczy. Pomimo ciągle rozwijanego sprzętu oraz architektury, a także mimo stosowania nowoczesnych technologii, procesory nadal posiadają poważne niedobory w zabezpieczeniach. Zarówno Intel, jak i AMD dostarczają odpowiednie łatki, jednak równocześnie wykrywane są kolejne dziury związane z bezpieczeństwem.

Poważne problemy z bezpieczeństwem nie przeszkodziły Intelowi zarobić mnóstwo pieniędzy i zdominować rynek. - 2018-12-19
Poważne problemy z bezpieczeństwem nie przeszkodziły Intelowi zarobić mnóstwo pieniędzy i zdominować rynek.

Nie można jednak powiedzieć, że minione 12 miesięcy to pasmo porażek Intela. Trzeba przyznać, że nowa rodzina procesorów wprowadziła spore zmiany jeśli chodzi o wydajność i możliwości CPU. Duża część ósmej generacji układów Intel Core to sześciordzeniowe, wielowątkowe jednostki o rozsądnym poborze energii. Ciekawie prezentuje się także zestaw topowych propozycji skierowanych do laptopów, które w połączeniu z wydajną kartą graficzną pozwalają na rozgrywkę w nowe gry. Warto także obserwować rozwój technologii Optane Memory – już teraz bardzo sensownej alternatywy dla nośników SSD.

Nie zapominajmy również, że mimo wpadek Intel zdominował rynki zarówno procesorów, jak i kart graficznych. Zintegrowane GPU tego producenta stanowią dokładnie 2/3 udziałów w całym rynku. Tak duży wpływ to oczywiście zasługa dominacji także w sektorze procesorów – wielu ich użytkowników nie decyduje się przecież na zakup dedykowanego układu graficznego.

Choć Intel może pochwalić się rewelacyjnymi wynikami finansowymi, pewne znaki zapytania pojawiają się w innych kwestiach. Już w 2019 roku AMD planuje zacząć produkcję procesorów w procesie technologicznym 7 nm, natomiast „niebiescy” ciągle trzymają się 14 nm. Nadal nie ma pewności, czy i kiedy pierwsze procesory Intela wykonane w litografii 10 nm trafią na rynek – docelowo ma to nastąpić dopiero pod koniec 2019 roku. Premierę jednostek Intela wykonanych w litografii 10 nm przekładano już kilkukrotnie, co wyraźnie sugeruje problemy korporacji z przejściem na nową technologię produkcji.

W 2019 roku być może Intel w końcu przejdzie na 10 nm proces produkcji. - 2018-12-19
W 2019 roku być może Intel w końcu przejdzie na 10 nm proces produkcji.

Wizerunkowi firmy nie pomogły galopujące wzrosty cen flagowych procesorów, za które odpowiada niewystarczająca dostępność urządzeń wykonanych w technologii 14 nanometrów oraz premiera nowych procesorów Core i9, które robiły wrażenie nie tylko wydajnością, ale i zaporową ceną.

Podczas zorganizowanej przez Intela konferencji Architecture Day 2018 firma przedstawiła nową architekturę GPU o nazwie Xe. Korzystać będą z niej układy graficzne dla zastosowań profesjonalnych, jak i dla klientów indywidualnych, a ukażą się one w 2020 roku. Ale o tym przeczytacie więcej na kolejnych stronach tego artykułu.

Michał Ostiak

Michał Ostiak

Poznańska Pyra, z wykształcenia Administratywista (nie mylić z Administrator). Po kilku latach pracy w kinie filmy stały się jego zboczeniem zawodowym. Oprócz tego interesuje się szeroko rozumianą technologią. Gra we wszystko i na wszystkim. Uwielbia Gwiezdne wojny, Tarantino i Tolkiena – ale jeśli chodzi o książki, to wyżej ceni literaturę faktu od fantastyki.

więcej