futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 19 grudnia 2018, 09:57

PS5 skorzysta z procesorów AMD?. Co nas czeka w 2019 roku?

Końcówka mijającego 2018 roku upłynęła m.in. pod znakiem głośnej premiery kart graficznych Nvidia GeForce RTX. O czym będziemy dyskutować w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

PS5 skorzysta z procesorów AMD?

Wiele wskazuje na to, że Sony nie zamierza rezygnować z architektury AMD przy produkcji kolejnej konsoli PlayStation. Japoński koncern ponoć mocno współpracuje z producentem procesorów Ryzen nad ich rozwojem. Postawienie na kolejne propozycje koncernu z Sunnyvale wydaje się być naturalnym rozwojem współpracy obu firm, bowiem już we wnętrzu konsoli obecnej generacji od Sony znajdziemy ośmiordzeniowy AMD Jaguar i układ graficzny AMD Radeon

Pewne informacje na temat dalszych planów Sony względem marki PlayStation krążą już po sieci, jednak brak na razie konkretów. W przypadku PS4 japońska korporacja prosiła wręcz, by wersje deweloperskie konsoli wysyłane do firm były… ukrywane przed pracownikami, którzy nie muszą o nich wiedzieć. Na konkretne wieści na temat PS5 trzeba będzie jeszcze poczekać – być może dłuższą chwilę. Z drugiej strony, w tej branży nigdy nic nie wiadomo.

O PS5 prawie nic nie wiadomo, ale prawdopodobnie konsola oparta będzie o podzespoły AMD. - 2018-12-19
O PS5 prawie nic nie wiadomo, ale prawdopodobnie konsola oparta będzie o podzespoły AMD.

Architektura Zen

Według specjalnej „mapy drogowej” opublikowanej przez AMD procesory oparte o układy Zen 2 wyprodukowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym pojawią się w przyszłym roku. Co więcej, bardzo nieodległą przyszłością jest także architektura AMD Zen 3, która z kolei skorzysta z udoskonalonego procesu technologicznego 7 nm+. To oznacza, że w przeciągu dwóch lat powinniśmy zaobserwować na rynku prawdziwy wysyp nowych procesorów AMD, które będą nie tylko bardziej wydajne, ale także umożliwią koncentrację na energooszczędności układów. Same procesory w architekturze Zen 2 mają zaś wykorzystywać o połowę mniej energii od Zen, przy jednoczesnym zwiększeniu ich wydajności o 25%.

AMD szykuje tanie GPU Navi o wydajności GTX 1080

W przyszłym roku w sklepach mają pojawić się nowe karty graficzne od AMD bazujące na architekturze Navi. W założeniach mają być to dobrze wycenione układy o wydajności topowych kart obecnej generacji. Nowa architektura procesorów graficznych Navi zostanie zaprezentowana na targach Consumer Electronics Show (CES) na początku stycznia 2019 roku i będzie dostępna najpóźniej w drugiej połowie 2019 roku.

Nowy rdzeń GPU ma być pierwszym tego typu rozwiązaniem zaprojektowanym w procesie technologicznym 7 nm. Najprawdopodobniej AMD wypuści dwie wersje nowego rdzenia o kodowych nazwach Navi 10 (przeznaczony dla desktopów) oraz Navi 11 (mobilna wersja dedykowana laptopom). Warto wspomnieć, że nie będziemy mieli do czynienia z układami o topowej wydajności – wedle wstępnych informacji karta graficzna oparta na architekturze Navi ma oferować wydajność zbliżoną do GeForce GTX 1080. To oznacza, że w momencie premiery ten model będzie propozycją z tzw. średniej półki, ale za to naprawdę sensownie wycenioną.

Radeony raczej nie przegonią GeForce’ów wydajnością... - 2018-12-19
Radeony raczej nie przegonią GeForce’ów wydajnością...

Navi jest postrzegane jako nadzieja AMD dla sektora kart graficznych. Silniejsza konkurencja na tym polu nikomu nie powinna zaszkodzić, ale faktem jest, że Nvidia posunęła się jeszcze dalej pod względem wydajności w segmencie high-endowym. Problemem Radeonów nadal jest wyraźnie wyższe zużycie energii oraz brak modelu mogącego konkurować pod względem wydajności z flagowcami „zielonych”.

Nowe karty graficzne AMD mogą być sprzedawane jako karty z serii RX 600 lub mogą być nazwane Radeon 3000, analogicznie do nadchodzącej serii procesorów Ryzen 3000. Możliwe zatem, że w niedalekiej przyszłości Radeon RX 3080 może napotkać GeForce RTX 3080. AMD stosował już podobne praktyki zarówno z procesorami Ryzen (Ryzen 3, 5 i 7 vs. Intel Core i3, i5 ii7), jak i z chipsetami (X370 vs. Z370).

Ray tracing w Radeonach?

Technologia ray tracingu była jednym z najważniejszych elementów towarzyszących prezentacji nowych kart graficznych Nvidii z rodziny GeForce RTX. To rozwiązanie, które w założeniach twórców ma umożliwić zaawansowaną symulację światła, m.in. poprzez prezentację cieni i odbić znajdujących się poza kadrem, czy też bardziej realistyczne przedstawianie przedmiotów i postaci dzięki odpowiedniemu ustawieniu w stosunku do źródła oświetlenia.

…ale mogą stanowić sensowną alternatywę. - 2018-12-19
…ale mogą stanowić sensowną alternatywę.

Jak stwierdził David Wang, jeden z szefów Radeon Technologies Group i osoba odpowiedzialna za rozwój kart graficznych z tej rodziny, technologia ray tracingu stale znajduje się w sferze zainteresowania inżynierów AMD i z pewnością przyjdzie moment na to, by zastosować ją także w układach Radeon. Istnieje jednak jeden warunek: ray tracing musi być obsługiwany także przez karty graficzne z niższej półki, tak aby zaawansowana symulacja światła była możliwa do zastosowania w każdym GPU dostępnym na rynku. Co więcej, Wang stwierdził, że prawdopodobieństwo dodania obsługi tej funkcji do kart graficznych nadchodzącej generacji Vega stworzonych w 7-nanometrowym procesie produkcyjnym jest praktycznie zerowe.

Na razie więc AMD skupi się głównie na rozwoju technologii Radeon ProRender, która co prawda jest mniej zaawansowana, ale za to dostępna za darmo dla wszystkich użytkowników układów koncernu z Santa Clara. Z kolei rozwój ray tracingu spada głównie na barki Nvidii; zobaczymy, jak obóz „zielonych” będzie sobie radził z tym zadaniem. Na razie idzie to bardzo opornie.

Ryzen 3000

W związku ze sporymi problemami Intela, związanymi z niedostateczną wydajnością fabryk produkujących procesory tego wytwórcy, oczy światka technologicznego zwrócone są w stronę układów AMD, których sprzedaż regularnie się zwiększa. Koncern pracuje nad nowymi CPU z rodziny Ryzen 3000 – w sieci pojawiły się kompletne, choć nieoficjalne informacje na temat specyfikacji oraz cen planowanych modeli i trzeba przyznać, że wyglądają one bardzo prawdopodobnie.

AMD ma najwyraźniej ambitne plany na 2019 rok. - 2018-12-19
AMD ma najwyraźniej ambitne plany na 2019 rok.

Listę nowych procesorów AMD otwiera Ryzen 3 3300 – trzy nowe modele, a każdy z nich zostanie wyposażony w sześć rdzeni z obsługą dwunastu wątków. Minimalne bazowe taktowanie procesora będzie wynosić 3 GHz, natomiast maksymalne w trybie turbo – 4,3 GHz. Ceny zaczynać mają się już od 99 dolarów, czyli ok. 400 zł.

Oczywiście czekamy na potwierdzenie tych informacji – jeśli okażą się one prawdziwe, to następne miesiące mogą należeć do AMD, bowiem szykują się naprawdę wydajne i stosunkowo niedrogie procesory. Co ważne, nadal mają one bazować na gnieździe AM4, więc wymiana płyty głównej nie będzie potrzebna. Jeśli daty premiery zawarte w informacji się potwierdzą, to pierwszy rzut procesorów AMD zobaczymy już na początku przyszłego roku, przy okazji targów CES 2019, które odbędą się w dniach 8-12 stycznia.

Michał Ostiak

Michał Ostiak

Poznańska Pyra, z wykształcenia Administratywista (nie mylić z Administrator). Po kilku latach pracy w kinie filmy stały się jego zboczeniem zawodowym. Oprócz tego interesuje się szeroko rozumianą technologią. Gra we wszystko i na wszystkim. Uwielbia Gwiezdne wojny, Tarantino i Tolkiena – ale jeśli chodzi o książki, to wyżej ceni literaturę faktu od fantastyki.

więcej