Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Fallout 76 Publicystyka

Publicystyka 18 grudnia 2018, 15:10

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Krajobraz po apokalipsie. Czy Fallout 76 będzie darmowy?

Informacje znalezione w plikach konfiguracyjnych niedawnych aktualizacji Fallouta 76 nie napawają optymizmem. Czy Bethesda spróbuje uratować swoją najgorzej ocenianą produkcję przejściem na model darmowy z lootboksami?

Wielu graczy przewidywało, że Fallout 76 może przynieść rozczarowanie, ale mało kto wyobrażał sobie skalę wizerunkowej katastrofy, jaką sprowadzili na siebie jego twórcy. Sama gra okazała się wyjątkowo niedopracowana i zwyczajnie przeciętna, szczególnie w porównaniu z poprzednimi odsłonami kultowego cyklu. Jej niska jakość była jednak zaledwie jednym z czynników składowych blamażu Bethesdy. Absurdalne błędy w trakcie beta-testów, afera dotycząca wybrakowanej edycji kolekcjonerskiej, słaba komunikacja z fanami – każde kolejne doniesienia o wpadkach niegdyś uwielbianej firmy odbierały jej resztki i tak mocno nadwątlonego zaufania konsumentów.

Fatalna passa znalazła naturalnie odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży. Nie znamy oczywiście dokładnych liczb – a Bethesdzie nie bez powodu nie śpieszy się, by je ujawniać – ale żadna gra, która może pochwalić się finansowym sukcesem, nie zostaje przeceniona o 30% po tygodniu od premiery. Fallout 76 to komercyjny i artystyczny zawód, a przy okazji generator tak wielu kontrowersji i wpadek, że część graczy już teraz zastanawia się, czy w ogóle warto go ratować.

Deweloperzy oczywiście nie za bardzo mają wybór – trudno sobie nawet wyobrazić reakcję społeczności, gdyby tytuł, który w założeniu miał być uzupełniany o nową zawartość przez lata, nagle został porzucony po paru tygodniach. Pytamy więc nie o to, czy Bethesda nadal będzie rozwijać Fallouta 76, ale w jakim kierunku z nim pójdzie. A ostatnie wiadomości na temat tej produkcji każą zakładać bardzo niepokojące scenariusze.

Bethesda zaliczała już wpadki, ale Fallout 76 i związane z nim kontrowersje to klęska bez precedensu. - 2018-12-19
Bethesda zaliczała już wpadki, ale Fallout 76 i związane z nim kontrowersje to klęska bez precedensu.

Lunchboksy, karty i bonusy

Do tej pory jednym z niewielu elementów gry, za który twórcom nie należała się solidna bura, był sposób, w jaki poradzono sobie z kwestią mikropłatności. Spośród dwóch walut używanych w wirtualnej Zachodniej Wirginii tylko jedną – atomy – dało się nabyć za prawdziwą gotówkę (choć pewną jej ilość otrzymywaliśmy także za wykonywanie różnych zadań i aktywności). Kupowane za jej pośrednictwem przedmioty pełniły wyłącznie funkcję kosmetyczną – nakrycia głowy, stroje, dekoracje do bazy czy emotki. Pozwalały się wyróżnić z tłumu, ale nie dawały żadnej przewagi w trakcie przemierzania postapokaliptycznego świata.

I chociaż ceny w Atomowym Sklepie wydawały się czasem absurdalnie wysokie, nikt szczególnie głośno nie narzekał na to, jak poradzono sobie z kwestią dodatkowej monetyzacji. Tym bardziej że Pete Hines, wiceprezes Bethesdy, jeszcze w październiku podkreślał w swoich wypowiedziach, że nie ma opcji, by gracze z grubszym portfelem kupowali sobie karty umiejętności.

Informacje znalezione w plikach konfiguracyjnych najnowszej aktualizacji sugerują, że Bethesda zmieniła zdanie co do mikrotransakcji wpływających na rozgrywkę. - 2018-12-19
Informacje znalezione w plikach konfiguracyjnych najnowszej aktualizacji sugerują, że Bethesda zmieniła zdanie co do mikrotransakcji wpływających na rozgrywkę.

Po miesiącu od premiery sytuacja uległa zmianie. Bethesda zmaga się z największym kryzysem zaufania graczy w swojej historii, a jej najnowsze dzieło sprzedaje się (prawdopodobnie) zdecydowanie poniżej oczekiwań. Spodziewaną odpowiedzią na ten blamaż ze strony deweloperów byłoby więc intensywne łatanie gry, połączone z otwartą i szczerą komunikacją z fanami. Bethesda robi to pierwsze – chociaż nie zawsze w pełni kompetentnie, bo na przykład zaoferowane przez nią wsparcie dla rozdzielczości 21:9 wyglądało tragicznie – ale przy okazji stawia fundamenty pod bardziej agresywną monetyzację.

Wypuszczona na początku tego miesiąca aktualizacja wprowadziła kilka oczekiwanych poprawek, którymi deweloperzy nie omieszkali się pochwalić, oraz parę zmian, których Bethesda postanowiła nie ujawniać. Mowa o zmuszaniu graczy do dłuższego grindu: zmniejszono liczbę punktów doświadczenia otrzymywanych za pokonanie przeciwników, wydłużono czas potrzebny do wytworzenia niektórych przedmiotów oraz zmniejszono prędkość zdobywania surowców. Trudno było zrozumieć tę decyzję... przynajmniej do momentu, kiedy to tydzień temu pojawiła się kolejna aktualizacja. Gracze przejrzeli jej pliki konfiguracyjne i zagadka została rozwiązana: wiele wskazuje na to, że w Falloucie 76 wkrótce doczekamy się płatnych skrzynek z efektami mającymi wpływ na rozgrywkę.

PATRZCIE NA MNIE, JESTEM BOGATY

Zdobyte przez graczy informacje wskazują, że skrzynki z losową zawartością zostaną w Falloucie 76 opatrzone dodatkowymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi – chociażby spadającym konfetti – widocznymi dla innych postaci. Celem takiego zabiegu jest naturalnie wywarcie presji na znajdujących się w pobliżu graczy i nakłonienie ich do wyrównania szans poprzez zakup lootboksów.

Bethesda nie będzie oczywiście pierwszym deweloperem, który w taki sposób próbuje „zachęcić” do wydawania dodatkowych pieniędzy – rok temu na ten sam pomysł wpadli twórcy Call of Duty: WWII, co oczywiście spotkało się z ostrą reakcją społeczności.

W „lunchboksach”, jak nazywa je Bethesda, będziemy mieć, według przecieku, szansę na znalezienie rozmaitych bonusów – do zadawanych obrażeń, maksymalnego obciążenia, zdobywanych punktów doświadczenia i odporności na promieniowanie. Teoretycznie skrzynki kupowane za atomy (a więc – przypomnijmy – walutę, którą da się nabyć za prawdziwe pieniądze) mogą też pozwolić na pozyskanie zestawów kart z perkami, na których oparty jest system rozwoju postaci. Konsekwencje wprowadzenia tych rozwiązań są łatwe od przewidzenia – gracze zniechęceni długim grindem prawdopodobnie zaczną chętniej sięgać do portfeli, by zapewnić sobie coraz lepsze umiejętności.

TWOIM ZDANIEM

Zagrał(a)byś w Fallouta 76, gdyby był darmowy? (zakładając, że jeszcze go nie masz)

Nie
54,1%
Tak
45,9%
Zobacz inne ankiety
Fallout 76

Fallout 76

Fallout 76 pół roku później – trochę lepiej, ale to wciąż pustkowie
Fallout 76 pół roku później – trochę lepiej, ale to wciąż pustkowie

Czy 6 miesięcy wystarczyło, aby Fallout 76 odkupił się w oczach zawiedzionych graczy? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Dobrzy czy źli - jakie decyzje podejmujemy w wirtualnych światach?
Dobrzy czy źli - jakie decyzje podejmujemy w wirtualnych światach?

W bardzo wielu grach stajemy przed wyborami, które w mniejszym lub większym stopniu określają naszą postawę moralną. Jakie decyzje podejmujemy w takich sytuacjach? Czy w cyfrowych światach staramy się żyć inaczej niż w tym prawdziwym?

Komentarze Czytelników (53)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
18.12.2018 15:52
Maxley
6
odpowiedz
4 odpowiedzi
Maxley
50
Naiwny Sceptyk

Błąd w tekście.
To nie Bethesda Studio tylko Zenimax Online Studio zrobiło TESO. Spory błąd autora.

A w Fallouta 76 zagrałbym jeśli przeszedłby na f2p. F3 oraz Skyrim podobały mi się pomimo swoich ograniczeń i niedoróbek.

A gra nie musi przechodzić na f2p. Skoro to projekt poboczny, to nie wpakowano w niego zbyt wiele kasy. A patrząc po wynikach sprzedaży Skyrima(olać liczbę portów), to TES VI odrobi wszelkie straty finansowe spowodowane przez F76.
Ale ze stratami wizerunkowymi to nie mam pojęcia jak będzie.

18.12.2018 15:42
Szatek iks de
Szatek iks de
73
Konsul

spoiler start

będzie

spoiler stop

18.12.2018 15:52
Maxley
6
odpowiedz
4 odpowiedzi
Maxley
50
Naiwny Sceptyk

Błąd w tekście.
To nie Bethesda Studio tylko Zenimax Online Studio zrobiło TESO. Spory błąd autora.

A w Fallouta 76 zagrałbym jeśli przeszedłby na f2p. F3 oraz Skyrim podobały mi się pomimo swoich ograniczeń i niedoróbek.

A gra nie musi przechodzić na f2p. Skoro to projekt poboczny, to nie wpakowano w niego zbyt wiele kasy. A patrząc po wynikach sprzedaży Skyrima(olać liczbę portów), to TES VI odrobi wszelkie straty finansowe spowodowane przez F76.
Ale ze stratami wizerunkowymi to nie mam pojęcia jak będzie.

18.12.2018 15:56
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1272618
5
Generał

Ta gra nie przejdzie na f2p tak, jak nie przeszło TESO. Poza tym, Bethesda czymś takim traci zaufanie tak krytycznie, że w przyszłości mogą zapomnieć o wysokiej sprzedaży jakiejś nowej gry multiplayer, a to jednak kierunek w jakim idzie branża i ewentualne zrobienie z F76 spowodowałoby taki spadek zaufania, że Bethesda zamyka sobie drogę do tego dochodowego rynku i jego monetyzacji.

W sumie ciężka sytuacja. Tym bardziej, że już pojawiają na yt autorzy, którzy za kilka dolarów oferują pisanie czy nawet złożenie za kogoś wniosku o zwrot kasy za F76. Na miejscu Bethesdy to bym dłubał w tej grze ile się da żeby to poprawić, ale patrząc na jakość tych... "patchy", to nawet to im opornie idzie.

18.12.2018 16:13
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
46
Senator

Niestety, ale obawiam się, że znajomość faktu, który wskazali już przedmówcy, iż ESO robił kto inny, mógłby trochę jednak zmienić ton artykułu. Niestety dośc poważna wtopa bo nie tylko pojawiła się jako wspomnienie ale też doprowadzić mogła autora do błędnych założeń a co z tym idzie wniosków.

18.12.2018 16:20
2
odpowiedz
RedShibo
10
Legionista

Nawet jakby było za darmo nie dotknąłbym tego nawet dwudziestometrowym kijem.

18.12.2018 16:20
SpecShadow
2
odpowiedz
SpecShadow
73
Silence of the LAMs

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_nagłówków_Betteridge’a

nawet jakby była to prawda to jakiś tam szum by był i przeszliby z tym do porządku dziennego

post wyedytowany przez SpecShadow 2018-12-18 16:21:29
18.12.2018 16:23
odpowiedz
2 odpowiedzi
Niebieskiej żaby kły
29
Generał

Każdy, kto zapłacił kilkadziesiąt dolarów za pudełko z grą, wpadłby w całkowicie uzasadnioną furię na wieść o przejściu free-to-play.
Panie, daj mi tę kryształową kulę - albo rozważ proszę zmianę na "mógłby wpaść". I jeszcze pogrubionym takie stwierdzenie zapisać, jakby to było więcej niż pewne...

A Bethesda może coś zrobić, nawet w myśl powyższego felietonu:
a) gruntownie przebudować grę, dać NPC, ożywić świat przedstawiony czymś innym, niż żywi gracze, dać ciekawą, wciągającą historię z otwartym (dla kreatywności graczy) zakończeniem
b) przeprosić fanów, przyznać się do popełnionych błędów, wraz ze wskazaniem, za co dokładnie przepraszają, przejść na f2p, a tym, co grę kupili, zrefundować naprawdę godnie, dając im wszystkim konkretne bonusy, poczynając od czasu premium, bo bogatą, dedykowaną im zawartość, starannie przygotowaną, nie na odwal
c) wzmóc monetyzację.

Strzelajcie, co wybiorą ^_^

post wyedytowany przez Niebieskiej żaby kły 2018-12-18 16:26:51
18.12.2018 17:42
Marokso
😃
odpowiedz
Marokso
25
Pretorianin

Tak, proszę. Chciałbym wypróbować ale odrzuca mnie cena i recenzje, a tak to bym mógł to poprostu odinstalować jak się nie spodoba bez marnowania pieniędzy

18.12.2018 17:45
DanuelX
1
odpowiedz
DanuelX
83
Kopalny

Ta gra ma w sobie wszystko to czego nie lubiłem w grach beczezdy (i nie ma tego co mi się podobało) oraz wszyto to co organicznie brzydzi mnie we współczesnych grach.
Nawet za darmo nie mam zamiaru grać.

18.12.2018 17:52
Rumcykcyk
odpowiedz
Rumcykcyk
61
Głębinowiec

Nie wiem czy zagrałbym za darmo. Może jakby mi wpłacili na konto 5 ojro to może bym odpalił sprawdzić.

18.12.2018 18:17
Elevrilnar
1
odpowiedz
Elevrilnar
8
Generał

Zagrał(a)byś w Fallouta 76, gdyby był darmowy? (zakładając, że go już nie masz)

To celowe z tym ”już nie masz”? ;) Powinno być chyba ”jeszcze nie masz”, ale w sumie dobrze się to wpisuje w otoczkę tego Fallouta. :D

18.12.2018 18:21
Miodowy
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
Miodowy
37
Nigdy nie był młody

Niby "darmo to i ocet słodki", ale ten ocet nie smakuje nawet jak ocet...

18.12.2018 18:50
Towarzysz Lenin
4
odpowiedz
Towarzysz Lenin
6
Legionista

Szkoda miejsca na dysku.

post wyedytowany przez Towarzysz Lenin 2018-12-18 18:51:39
18.12.2018 18:59
3
odpowiedz
1 odpowiedź
futureman16
38
Senator

Jeszcze anthem zaliczy wpadkę i powinniśmy powrócić do normalnych gier. To się musiało i musi wydarzyć żeby powrócić do tego co sprawdzone i dobre.

18.12.2018 19:10
odpowiedz
Giansar
9
Legionista

Zastanawiam się, czy Bethesda może coś jeszcze spieprzyć przy tej grze. Wszystko chyba już było. Można by napisać podręcznik o tym, jak nie wydawać gry, na podstawie F76.
Ale rodzi się gdzieś w oddali myśl, że przygód F76 jeszcze nie koniec...

18.12.2018 21:05
😉
odpowiedz
2 odpowiedzi
piaskun87
39
Centurion

Nie zagrałbym w darmowego Failouta 76 z prostego powodu - wymagałoby to kupno PS+, więc bez przesady...
[poprawcie mnie jeśli się mylę?]

18.12.2018 21:45
lubiepierogi18
😁
odpowiedz
1 odpowiedź
lubiepierogi18
9
Legionista

Nie ma szans na Fallouta76 F2P, to to już byłby ostateczny gwóźdź do trumny. Bardziej im by się "opłacało" projekt po prostu powoli wyciszać i przestać wspierać. To że gra stanie się F2P nie sprawi, że będzie przez to lepsza, mniej zbugowana i bogatsza w zawartość. Nowi gracze mogą sięgnąć po nią tylko z ciekawości, po czym szybko porzucą, jako że fanami serii pewnie nie są, bo gdyby byli, to grę by już dawno kupili. Jedyna szansa dla Bethesdy to wyciągnąć wnioski z porażki i naprawić grę oraz doprowadzić ją do takiego stanu, żeby zadowolić graczy. Rozdawanie produktu za darmo w tym wypadku to odwrócenie się tyłkiem do najwierniejszych fanów, którzy kupili produkt jako pierwsi po najwyższej cenie. Nie wierzę w taki scenariusz :)

18.12.2018 21:54
odpowiedz
zanonimizowany1275047
0
Centurion

Chyba nawet za darmo bym się nie skusił. W ostatnich latach rozdano tyle dobrych darmowych gier, że większości z nich nigdy nie zainstalowałem, z braku czasu.

18.12.2018 22:37
moscu
3
odpowiedz
moscu
13
Pretorianin

"Sama gra okazała się wyjątkowo niedopracowana i zwyczajnie przeciętna"

Droga Redakcjo - macie błąd merytoryczny w tym zdaniu - druga część zdania. Prośba o korektę. Pozdrawiam

post wyedytowany przez moscu 2018-12-18 22:38:44
19.12.2018 01:50
odpowiedz
2 odpowiedzi
OMG
40
Centurion

Gracze: - F3/F4 były spoko, teraz tylko dajcie nam Multiplayer i dużą mapę! Prosimy, błagamy, będzie super!
Bethesda: - Proszę bardzo! Spełaniamy marzenia! Dla Was wszystko!
Gracze: - Co to ma być?! Przecież to to samo, tylko z multi! Nigdy tego nie chcieliśmy! Gniot roku! Najgorsza gra wszechczasów!

Nauka? Trzeba być totalnym amatorem, żeby słuchać wymagań tzw. Społeczności, czyli krzykaczy reprezentujących 1% nabywców gry.

19.12.2018 11:43
Ratur13
😐
odpowiedz
4 odpowiedzi
Ratur13
44
Pretorianin

Tyle lat. Tyle Lat! Tworzenia niezawodnego, profesjonalnego i zangazowamego wizerunku. Tyle ciezkiej pracy. A potem sie zaczelo. $€.
TES Online ??
Fallout 4 ??
Fallout 76??
Zywilem uczucia do tego studia. Tak jak mialem afront do EA tak milowalem Bethesde. Napawaja mnie smutkiem ostatnie wydarzenia. I zbiera we mnie troska o pryszlosc. TES VI w glownej mierze.

19.12.2018 21:24
😂
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
Krzych Ayanami
94
Konsul

I kolejny wałek :D
https://comicbook.com/gaming/2018/12/18/fallout-76-bags-ship-in-4-6-months/

Nowe torby mają być nawet za pół roku :D .

20.12.2018 08:11
Aen
👍
1
odpowiedz
Aen
181
Anesthetize

Lepiej spuścić tego potworka Bethesdy w kiblu i zapomnieć o nim, po co sobie nerwy szargać. Wczoraj wyszedł ATOM, wspaniała przygoda post-apo i najlepszy Fallout od czasu dwójki, więc dla złaknionych porządnej gry fanów będzie niezłą odtrutką po bethesdowej truciźnie. Polecam.

20.12.2018 11:30
menththethuethe
1
odpowiedz
menththethuethe
28
Pretorianin

A zwrócą pieniądze klientom, którzy to kupili?

post wyedytowany przez menththethuethe 2019-01-19 19:07:54
20.12.2018 22:31
odpowiedz
3 odpowiedzi
diseasex
63
Konsul

a pamietacie jak daliscie 10/10 skyrimowi? dla mnie to taka sama szmira jak to to tylko dopiero sie ockneliscie. do dzis to wam pamietam ;)

post wyedytowany przez diseasex 2018-12-20 22:31:39
21.12.2018 09:30
teodric
odpowiedz
teodric
19
Team Aqua Leader

Powinni zamknąć tą grę, przeprosić i tym co kupili dać klucze do Skyrim xD

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze