futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 14 grudnia 2018, 15:10

Co powinien mieć laptop gamingowy?. Laptop do gier - jaki kupić?

Doradzamy, czym kierować się przy zakupie laptopa gamingowego i na co zwracać uwagę, przeglądając oferty. Zaprezentujemy także kilka propozycji popularnych marek – Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo i MSI.

Co powinien mieć laptop gamingowy?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom jest prosta. Poniżej przedstawiamy pokrótce omówienie poszczególnych podzespołów i tego, na co zwracać uwagę podczas zakupów.

GeForce MX150 jest lepszy niż karty zintegrowane, ale do grania w nowe tytuły może nie wystarczyć. - 2018-12-14
GeForce MX150 jest lepszy niż karty zintegrowane, ale do grania w nowe tytuły może nie wystarczyć.

Karta graficzna

Kluczowym podzespołem z punktu widzenia gracza jest oczywiście karta graficzna. Konstrukcje dysponujące jedynie zintegrowanym procesorem graficznym możemy skreślić już na starcie – z reguły nadają się one bowiem jedynie do najprostszych lub najstarszych tytułów 3D. W laptopach pod względem wydajności karty graficzne Nvidii mają sporą przewagę nad konkurencyjnymi Radeonami od AMD, dlatego skupimy się właśnie na ofertach zbudowanych w oparciu o podzespoły z rodziny GeForce.

Wyposażony w 2 lub 4 GB VRAM GTX 1050 jest absolutnym minimum, jakiego potrzebujemy do grania w najnowsze tytuły. Na tej karcie powinniśmy móc w miarę swobodnie cieszyć się z Battlefielda V czy Forzy Horizon 4 – w Full HD, ale przy mocno ograniczonych detalach. Warto rozejrzeć się także za modelami z kartą graficzną GTX 1050 Ti, która za nieco wyższą cenę oferuje zauważalnie większą wydajność. Laptopy wyposażone w GTX 1060 albo 1070 oferują duży skok wydajności, ale kosztują zwykle naprawdę grube pieniądze.

Przed wyborem warto przyjrzeć się ilości i rodzajowi złącz w konkretnym modelu laptopa. - 2018-12-14
Przed wyborem warto przyjrzeć się ilości i rodzajowi złącz w konkretnym modelu laptopa.

Pamięć RAM

Dobierając odpowiednią ilość pamięci RAM, powinniśmy kierować się podobnymi zasadami jak przy zakupie komputera stacjonarnego. Dlatego celujemy w 8 GB – mniej z pewnością nie wystarczy do zabawy w nowsze tytuły. Na rynku dostępnych jest kilka modeli notebooków wyposażonych w 16 GB pamięci RAM – można rozważyć ich zakup, jednak aktualnie taka ilość nie jest jeszcze niezbędna. Nie będąc przesadnie złośliwym – obawiam się, że większość komputerów przenośnych zwyczajnie zakończy żywot, zanim faktycznie będzie miała okazje wykorzystać 16 GB RAM-u... Całkiem sensownym rozwiązaniem jest natomiast zakup laptopa wyposażonego w wolny slot pamięci, dzięki czemu możliwy jest zakup dodatkowej kości RAM w przyszłości.

Procesor

Współczesny komputer gamingowy powinien dysponować procesorem Intel Core i5 lub i7. Oczywiście dobrze by było, żeby był to procesor w miarę nowej – 7. lub 8. generacji. Decydując się na opcję oszczędnościową, możemy pokusić się o zakup starszych modeli. Intele serii 6. nadal dają radę w najnowszych tytułach. Na większe kompromisy będziemy musieli iść, decydując się np. na procesory z rodziny Intel Core i3, które niestety nie zapewnią wydajności wymaganej we współczesnych produkcjach.

W laptopie do grania za „rozsądną” cenę szukamy tego znaczka. - 2018-12-14
W laptopie do grania za „rozsądną” cenę szukamy tego znaczka.

Myśląc poważnie o mobilnym graniu, nie powinniśmy tracić czasu na wynalazki pokroju Intel Pentium czy mobilne procesory AMD. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że sytuacja na tym polu może w najbliższym czasie się zmienić – Intel ciągle ma problemy z wdrażaniem nowych procesów produkcji oraz dostawami swoich podzespołów, co odbija się na ich cenie.

Dysk twardy

Dyski komputerów dzielimy (z grubsza) na HDD i SSD. O ile te pierwsze mogą pochwalić się znacznie większą pojemnością w rozsądnej cenie, SSD charakteryzują się dużo lepszą prędkością zapisu i odczytu oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego rozsądnym minimum w laptopie gamingowym jest dysk SSD o pojemności 256 GB, na którym zmieści się system i kilka gier. Mile widziany byłby dodatkowy HDD 1 TB na dane, aczkolwiek wielu graczom takie rozwiązanie nie będzie do szczęścia potrzebne.

Osobiście odradzałbym inwestowanie w komputery wyposażone jedynie w dysk o pojemności 128 GB. Praktyka pokazuje, że oprócz systemu i najważniejszych plików nie zmieści się tam zbyt wiele danych – a przecież najnowsze tytuły po instalacji zajmują czasami po kilkadziesiąt gigabajtów.

Obudowa

Niestety sprzęt, w którym zamierzamy zmieścić przenośnego GeForce’a GTX 1080, będzie musiał mieć dużą i ciężką obudowę. Takie mocarne laptopy potrafią ważyć po 4 kg i grubością przekraczać 4 cm. Mobilność takiego urządzenia stoi pod znakiem zapytania, tym bardziej, że nawet najbardziej pojemne akumulatory nie będą w stanie zasilać tego potwora dłużej niż przez godzinę grania.

Karty graficzne Nvidia GeForce Max-Q dają możliwość odchudzenia laptopa – kosztem jest jednak wydajność. - 2018-12-14
Karty graficzne Nvidia GeForce Max-Q dają możliwość odchudzenia laptopa – kosztem jest jednak wydajność.

Posiadacze grubego portfela mogą zainteresować się osobnym typem urządzeń, które powstały dzięki technologii opracowanej przez Nvidię, przy zastosowaniu specjalnych wersji układów GeForce. Karty graficzne z oznaczeniem Max-Q mogą pochwalić się znacznie mniejszymi rozmiarami i prądożernością od swojego starszego rodzeństwa. Odbywa się to jednak kosztem wydajności – niżej taktowane karty Max-Q zwykle są ok. 10-20% wolniejsze w grach.

Odtwarzacz DVD

Niektóre modele laptopów nadal wyposażone są w odtwarzacz DVD, jednak zdarza się to coraz rzadziej. Producenci dążą do odchudzania swojego sprzętu, a zamontowany w obudowie czytnik niestety zajmuje trochę miejsca. Dlatego moim zdaniem nie warto uzależniać wyboru laptopa właśnie od tego elementu. Zewnętrzny napęd podłączany przez port USB to koszt około 100 zł.

Bez odtwarzacza w laptopie da się żyć... - 2018-12-14
Bez odtwarzacza w laptopie da się żyć...

Dodatki

Producenci sprzętu bez wyjątku starają się wyróżnić swoją ofertę skierowaną dla graczy poprzez wygląd i pakiet dodatków. Dzisiaj jednym z najbardziej oczywistych, ale i zazwyczaj zupełnie zbędnych elementów każdej konfiguracji gamingowej jest podświetlenie. Diody LED, „najlepiej” w pełnej palecie barw RGB, zwykle pozwalają samodzielnie ustawić kolor, jakim będzie się mienić klawiatura czy nawet obudowa notebooka. Czy nam się coś takiego podoba czy nie – musimy zdecydować sami. Subtelne, jednostajne podświetlenie może zwiększyć komfort grania w ciemnym pomieszczeniu, ale nie powiedziałbym, że jest to aspekt decydujący o zakupie konkretnego modelu.

Niektórzy producenci laptopów decydują się na zastosowanie w swoich urządzeniach klawiatur mechanicznych. Dostępne one są jednak zwykle tylko w najdroższych modelach. Dobór klawiatury jest cechą mocno indywidualną – jedni lubią wysoki skok klawiszy, inni typowo laptopowe rozwiązania o bardzo niskim profilu. Na rynku dostępne są notebooki bez klawiatury numerycznej, której brak może być odczuwalny dla niektórych użytkowników – rozwiązanie takie stosowane jest najczęściej w mniejszych modelach, nienależących do segmentu gamingowego.

Rzadszym, ale równie interesującym dodatkiem są specjalne przyciski do makr, które można zaprogramować jako kombinację przycisków. Podobnie jak klawiatury mechaniczne, z reguły znaleźć je można jedynie w najdroższych urządzeniach.

… tak jak bez podświetlania RGB. - 2018-12-14
… tak jak bez podświetlania RGB.

Głośniczki zamontowane w laptopach zwykle stanowią synonim beznadziei i niskiej jakości. Wielu producentów stara się zatem przyciągnąć użytkowników symbolami uznanych marek w zakresie audio, takimi jak Dolby. Na rynku rzeczywiście trafić można na konstrukcje zapewniające znośny dźwięk i całkiem solidny poziom głośności. Jeśli nie planujecie grania na słuchawkach ani zakupu żadnego dodatkowego głośnika, koniecznie sprawdźcie przed zakupem dźwięk dobiegający z laptopa, którego macie zamiar kupić.

Poszukując idealnego komputera przenośnego do gier, musimy zatem zwracać uwagę na wiele szczegółów. Porady, które zamieściliśmy w tym artykule powinny Wam pomóc w znalezieniu czegoś dla siebie. Jeśli jednak chcielibyście dowiedzieć się czegoś jeszcze, zachęcam do lektury innego naszego tekstu: Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem.

Zintegrowane układy graficzne Intela oferują coraz większą wydajność, ale nadal nadają się jedynie do najstarszych/najmniej wymagających tytułów. - 2018-12-14
Zintegrowane układy graficzne Intela oferują coraz większą wydajność, ale nadal nadają się jedynie do najstarszych/najmniej wymagających tytułów.

Michał Ostiak

Michał Ostiak

Poznańska Pyra, z wykształcenia Administratywista (nie mylić z Administrator). Po kilku latach pracy w kinie filmy stały się jego zboczeniem zawodowym. Oprócz tego interesuje się szeroko rozumianą technologią. Gra we wszystko i na wszystkim. Uwielbia Gwiezdne wojny, Tarantino i Tolkiena – ale jeśli chodzi o książki, to wyżej ceni literaturę faktu od fantastyki.

więcej

Jak poprawić działanie laptopa
Jak poprawić działanie laptopa

Laptop działa coraz wolniej, a bateria wytrzymuje za krótko? Windows i programy uruchamiają się strasznie długo? Nie pomogło przywracanie ustawień fabrycznych? Co zrobić aby laptop pracował szybciej i dłużej?

Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.