futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 12 grudnia 2018, 09:42

autor: Bartosz Stasiek

Dropbox. Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox

Dropbox

Dropbox oferuje 2 GB miejsca na start. - 2018-12-12
Dropbox oferuje 2 GB miejsca na start.
W SKRÓCIE:
  1. 2 GB darmowego miejsca (rozszerzenie pojemności przy polecaniu nowych użytkowników).
  2. Wsparcie dla praktycznie każdego urządzenia.

Dropbox jest jednym z nielicznych dysków w chmurze, który może być zainstalowany na urządzeniach z systemem Linux. Obsługują go także inne platformy: Windows (także mobilny), Android i iOS. Choć tak szeroka dostępność dysku jest niewątpliwie wielkim plusem, sama ilość darmowego miejsca na start jest rozczarowująca – tylko 2 GB. Oczywiście dla dokumentów tekstowych czy prezentacji to ogromna przestrzeń, jednak gdy zdecydujemy się urozmaicić tę kolekcję multimediami, skurczy się ona w mgnieniu oka.

Możemy rozbudować przestrzeń dyskową dzięki dwóm pakietom: opcja „Plus” oferuje 1 TB dostępnego miejsca za 9,99 euro/miesiąc (ok. 43 zł) albo 99 euro za cały rok. Natomiast „Professional” odda do naszej dyspozycji 2 TB za 19,99 euro/miesiąc (ok. 86 zł) lub 199 euro za cały rok. Jak widać, Dropbox startuje z dość wysokiego progu cenowego, który mógłby iść w parze z większą ilością miejsca na dysku. Jednak jeśli nie chcemy płacić za dodatkowe pakiety, a podstawowa przestrzeń nie do końca nam odpowiada, mamy jeszcze jedną opcję. Bowiem za przekonanie każdego znajomego do zarejestrowania się w usłudze dostaniemy dodatkowe 500 MB do oryginalnej puli, co może w znacznym stopniu poprawić funkcjonalność dysku. Maksymalnie możemy w ten sposób uzyskać 16 GB.

Działanie Dropboxa polega na tworzeniu folderu na urządzeniu stacjonarnym bądź mobilnym, który jest na bieżąco synchronizowany z dyskiem w chmurze. Oznacza to nieograniczoną dostępność do wszystkich plików niezależnie od połączenia z siecią. Ta funkcjonalność nie jest jednak w pełni wprowadzona do urządzeń mobilnych – dostęp do plików odbywa się wyłącznie online, ale jest możliwość wybrania poszczególnych danych, które byłyby dostępne offline. Takie pliki można swobodnie edytować, po czym zsynchronizować z dyskiem po podłączeniu do sieci.

Udostępnianie danych jest jedną z cech Dropboxa, jednak dopóki nie kupimy chociażby pakietu „Plus”, nie mamy możliwości zmiany zakresu dostępu do danego pliku po przekazaniu go osobom trzecim. Znaczy to, że każdy, kto otrzyma plik jest w stanie do woli zmieniać jego zawartość, a nawet go usunąć. Dropbox przez 30 dni przechowuje w systemie kopie zapasowe naszych zmodyfikowanych lub skasowanych danych. Dzięki takim ukłonom w stronę przeciętnego użytkownika Dropbox jest wciąż silnym konkurentem na polu dysków w chmurze.

Darmowe miejsce na dane można dość łatwo powiększyć zapraszając do usługi znajomych. - 2018-12-12
Darmowe miejsce na dane można dość łatwo powiększyć zapraszając do usługi znajomych.
Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12
Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji