Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Hardware 3 grudnia 2018, 12:01

autor: Maiman

Jaki telewizor do PS4 i Xbox One w 2018 roku?

Pomagamy wybrać telewizor odpowiedni do konsoli, który spełni oczekiwania każdego gracza.

LED, QLED, OLED – jakie podświetlenie wybrać?

Telewizor LED, a może OLED? Czym się one różnią w praktyce? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym rozdziale.

Klasa podświetlenia w zależności od budżetu:
  1. Tanie telewizory przy ograniczonym budżecie (do 3 tys. złotych) – LED
  2. Średni budżet (od 3 do 6 tys. złotych) – QLED
  3. Duży budżet (powyżej 6 tys. złotych) – OLED

Diody LED podświetlają dzisiaj matryce większości telewizorów ciekłokrystalicznych (LCD). Sposób, w jaki emitują światło (i jak to światło rozprowadzane jest po matrycy), decyduje m.in. o maksymalnej jasności, kontraście barw czy „głębi” wydobywanej czerni. Generalnie: każda „minirewolucja” w sposobie podświetlania matrycy diodami LED dąży do zwiększenia realizmu wyświetlanego obrazu. Każda robi to jednak w nieco inny sposób:

  1. Telewizor LED to jednocześnie standard i złoty środek. Podświetlanie LED znajdziemy w niemal każdym dostępnym na rynku telewizorze. Niewygórowana cena, wysoka jasność maksymalna i przyzwoita gama wydobywanych barw czynią je najpopularniejszym wyborem dla osób, które dysponują ograniczonym i średnim budżetem.
  2. Telewizor QLED działa podobnie do tego z podświetlaniem LED, ale dodatkowo wykorzystuje nanokryształy nazywane kropkami kwantowymi. Pozwalają one na wydobycie znacznie szerszego spektrum kolorów, co szczególnie dobrze współgra z technologią HDR.
  3. Telewizor OLED jest rozwiązaniem najdroższym. Matrycę nie tyle podświetlają, co tworzą tutaj diody mogące kontrolować poszczególne piksele niezależnie od siebie. Zamiast „tylko” redukować jasność obrazu, są zatem w stanie całkowicie wyłączyć niewyświetlające koloru piksele, pozwalając na uzyskanie efektu „nieskończonego kontrastu” i – w rezultacie – wydobycie z obrazu niespotykanej w innych rozwiązaniach głębi.
Wierzcie lub nie, powyższa grafika obrazuje jedną z największych zalet matrycy OLED – idealną czerń. (źródło: rtings.com) - 2018-12-03
Wierzcie lub nie, powyższa grafika obrazuje jedną z największych zalet matrycy OLED – idealną czerń. (źródło: rtings.com)

LED, QLED i OLED – różnice w praktyce

Jaki rodzaj podświetlenia powinniście zatem wybrać? To zależy od Waszych potrzeb i preferencji. Rzućcie okiem na poniższą tabelę, żeby niczego nie przegapić.

Preferencja

Zalecany rodzaj podświetlenia

Chcę wydać na telewizor jak najmniej.

LED

Telewizor ma zapewniać czerń tak głęboką, że w ciemnym pokoju nie zauważę nawet lekkiego podświetlenia matrycy, a kolory będą maksymalnie intensywne.

OLED

Chcę widzieć wyraźny obraz nawet podczas patrzenia na ekran z boku, pod skrajnie małym kątem.

OLED

Nie lubię rozmycia ruchu – chcę zredukować je tak bardzo, jak to możliwe.

OLED

Telewizor ma zagwarantować najszerszą z możliwych paletę barw.

QLED

Chcę widzieć jasny i wyraźny obraz podczas słonecznych dni, nawet jeśli nie zasłonę okien.

LED

Telewizor ma gwarantować paletę barw na tyle szeroką, żeby dobrze współgrała z funkcją HDR.

Dowolny

 

Niektóre telewizory świetnie radzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach oświetleniowych. - 2018-12-03
Niektóre telewizory świetnie radzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach oświetleniowych.