Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Hardware 3 grudnia 2018, 12:01

autor: Maiman

Jaki telewizor do PS4 i Xbox One w 2018 roku?

Pomagamy wybrać telewizor odpowiedni do konsoli, który spełni oczekiwania każdego gracza.

42 cale? Ile powinien mieć telewizor do gier

Rozmiary telewizorów to temat wielu dyskusji. Jednak wielkość odpowiednia do naszych potrzeb może być w miarę precyzyjnie wyliczona i powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia, w którym ekran zostanie postawiony.

Co trzeba wiedzieć o przekątnej:

  1. Im większa przekątna ekranu (wyrażana zwyczajowo w calach), tym większy fizyczny rozmiar telewizora. Im większy telewizor, tym dalej trzeba od niego siedzieć, żeby obraz wyglądał wyraźnie.
  2. Odpowiednią odległość od ekranu można w przybliżeniu wyliczyć, mnożąc wysokość wyświetlacza razy 4 (albo korzystając z tego wygodnego kalkulatora). Oznacza to, że telewizor o przekątnej 55” wymaga zachowania ponad dwumetrowej przerwy od oglądającego – choć nie w każdym wypadku. Szczegóły w tabeli poniżej.
  3. Optymalna sytuacja to taka, w której podczas oglądania telewizji nie widzi się pojedynczych pikseli tworzących wyświetlany obraz.
Telewizor-gigant i mały pokój. Wspaniały zestaw dla kogoś, kto w wolnych chwilach lubi liczyć piksele. - 2018-12-03
Telewizor-gigant i mały pokój. Wspaniały zestaw dla kogoś, kto w wolnych chwilach lubi liczyć piksele.

Rozmiary telewizorów - co brać pod uwagę przed zakupem?

Więcej znaczy lepiej – to stwierdzenie niekoniecznie odnosi się do dużego telewizora, ale z pewnością do rozmiaru pokoju, w którym duży telewizor ma stać. W komfortowym graniu chodzi przecież o to, żeby chłonąć obraz, a nie przyglądać się pojedynczym pikselom.

Dlatego podczas wyboru przekątnej wyświetlacza warto mierzyć siły na zamiary i zdecydować się na telewizor, którego rozmiar będzie pasował do wielkości naszego salonu. Poniższa tabela tłumaczy, jak to wygląda w praktyce:

Przekątna ekranu

Zalecana odległość od obrazu wyświetlanego w 4K

Zalecana odległość od obrazu wyświetlanego w 1080p

40 cali

1 m

2 m

42 cale

1,1 m

2,13 m

48 cali

1,21 m

2,43 m

50 cali

1,27 m

2,54 m

54 cale

1,37 m

2,74 m

60 cali

1,52 m

3 m

65 cali

1,65 m

3,3 m

72 cale

1,83 m

3,65 m

Skąd ta rozbieżność? Im większy fizyczny rozmiar ekranu, tym większą przestrzeń zajmuje wyświetlany obraz. Im rozdzielczość obrazu mniejsza, tym mniej wyraźny i bardziej „pikselowaty” ów obraz – na skutek skalowania – się staje. Pamiętajcie też, że obsługa rozdzielczości 4K przez telewizor nie oznacza, że na jeden piksel przypada jedna dioda LED. Granie w grę obsługującą rozdzielczość 4K na telewizorze wspierającym tę rozdzielczość pozwoli obrazowi na zachowanie maksymalnej ostrości, a zajęcie odpowiedniej odległości od telewizora zagwarantuje Wam, że zobaczycie wygenerowaną klatkę w całości – a nie w pojedynczych pikselach.

Powyżej: nowy zrzut ekranu z Cyberpunka 2077 (widziany z bliska). - 2018-12-03
Powyżej: nowy zrzut ekranu z Cyberpunka 2077 (widziany z bliska).