futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 16 listopada 2018, 13:03

autor: Jacek Pindel

Zestaw komputerowy czy na części?. Jak sprzedać stary komputer?

W życiu każdego gracza przychodzi taki moment (swoją drogą, jeden z piękniejszych momentów), kiedy w końcu wymienia swój stary, wysłużony i wyeksploatowany do granic możliwości sprzęt na nowy. No właśnie… czy aby na pewno aż tak wysłużony?

Zestaw komputerowy czy na części?

W kolejnym kroku należy podjąć decyzję, czy komputer sprzedajemy w całości (jako zestaw), czy na części (opcja dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników). Podzespoły takie jak procesor czy karta graficzna można naprawdę bardzo łatwo uszkodzić, choćby poprzez próbę wyjęcia ich ze swojego miejsca w nieodpowiedni sposób – początkującym zdecydowanie odradzam robienie tego samemu (zawsze możemy skorzystać z usług serwisu lub znajomego z ciut większą wiedzą). Jeśli na 100% decydujecie się na sprzedaż komputera w całości lub jesteście użytkownikami laptopa, proponuję od razu przejść do kolejnego rozdziału.

„…oto jest pytanie…” - 2018-11-16
„…oto jest pytanie…”

Zaletą sprzedaży komponentów osobno jest czas: jakby nie patrzeć, więcej ludzi na portalach aukcyjnych czy tych z ogłoszeniami szuka konkretnej części niż całego zestawu (szczególnie jeśli mowa o używanym sprzęcie). Komputer w całości będziemy sprzedawać dłużej, lub dostaniemy wiele próśb o obniżenie ceny (tym jest poświęcony osobny rozdział w dalszej części artykułu). Dodatkowo po rozebraniu komputera na części pierwsze możemy dokładniej wyczyścić to, co chcemy sprzedać – i tu przechodzimy do kolejnej (najważniejszej zaraz po kasowaniu prywatnych danych) kwestii…

Czyszczenie komputera

Chyba każdemu w latach szkolnych zdarzyło się napisać palcem na najbrudniejszym samochodzie na parkingu sławetne „umyj mnie!”. Teraz zastanów się drogi czytelniku, co Ty byś kupił, mając do wyboru to:

Ktoś tu jest brudaskiem… - 2018-11-16
Ktoś tu jest brudaskiem…

lub to:

Po gruntownym wyczyszczeniu od razu nabrał rumieńców. - 2018-11-16
Po gruntownym wyczyszczeniu od razu nabrał rumieńców.

Zdjęcia przedstawiają ten sam radiator przed i po czyszczeniu (na drugim zdjęciu zastosowano również filtr obrazu, ale do tego jeszcze dojdziemy w dalszej części tekstu) i nie, pierwsze zdjęcie nie przedstawia radiatora używanego 25 lat w kopalni – tak może wyglądać wnętrze waszego peceta po 1-2 latach ciągłego użytkowania, jeśli nie był regularnie czyszczony (zwłaszcza jeśli wasza obudowa nie posiada filtrów przeciwpyłowych, które jeszcze kilka lat temu nie były powszechne).

Jak prawidłowo wyczyścić sprzęt? Jeśli chodzi o maszyny stacjonarne, sprawa jest dość prosta… na początek proponuję zaopatrzyć się w puszkę sprężonego powietrza i na otwartej przestrzeni (robiąc to w mieszkaniu możecie nabawić się pylicy i zakurzyć cały pokój) przedmuchać dokładnie całą obudowę komputera (oczywiście ze zdjętymi bocznymi ścianami), aby pozbyć się większych kłębów i większości kurzu (ze szczególną dokładnością proponuję przedmuchać radiatory na procesorze i karcie graficznej oraz zasilacz).

Jeśli zdecydowaliście się na sprzedaż komputera w częściach, to po prostu robicie to na każdym elemencie osobno, a do dokładniejszego oczyszczenia elementów elektronicznych można użyć grubego (oczywiście nowego) pędzla z miękkim włosiem. Jeśli komuś zależy na dokładnym wyczyszczeniu każdego elementu, może użyć alkoholu izopropylowego, którym nasączy patyczki do uszu lub kawałek papieru toaletowego.

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie komputera, niektóre nie są jednak zbyt bezpieczne. - 2018-11-16
Istnieje wiele sposobów na czyszczenie komputera, niektóre nie są jednak zbyt bezpieczne.

Oczywiście procesor i radiator z niego zdjęty wymagają dodatkowo usunięcia starej pasty termoprzewodzącej, ale jeśli zdecydowaliście się na wyjęcie tych elementów, to powinniście być tego świadomi (od siebie dodam, że świetnie sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju wizytówki, a do czysta można wypolerować papierem toaletowym nasączonym alkoholem izopropylowym).

Trochę gorzej jest z laptopami. Jeśli chcecie wyczyścić laptopa, ale nigdy wcześniej tego nie robiliście, to polecam wyspecjalizowane w tym serwisy. Można oczywiście pobieżnie przelecieć rurą od odkurzacza wszystkie wyloty wentylacyjne, aby nie pchać się w koszty, lecz przyniesie to raczej mizerny efekt. Zapomnijcie o użyciu sprężonego powietrza – jeśli będziecie nim „psikać” laptopa przez wyloty wentylacyjne, to tylko ubijecie kurz w środku, a tego lepiej uniknąć. Oczywiście warto wyczyścić ekran, klawiaturę i obudowę – można do tego użyć nawilżanych chusteczek do czyszczenia ekranów lub zestawu do czyszczenia paneli LCD/TFT (zapewniam, że nadają się równie dobrze do czyszczenia całej obudowy laptopa).

Pędzelek do czyszczenia komputera

Zarówno podczas regularnych czynności konserwacyjnych, jak i przygotowując komputer do sprzedaży, warto za pomocą pędzelka wygarnąć pył z wentylatorów i zewnętrznych części podzespołów. Pędzelek nie musi być specjalistyczny, ale warto, by był wykonany z naturalnych materiałów. Tworzywa sztuczne mogą podczas czyszczenia wytworzyć ładunek elektrostatyczny, który stwarza zagrożenie uszkodzenia podzespołów. Z oczywistych powodów lepszy będzie oczywiście pędzelek nie gubiący włosia.