Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 19 marca 2022, 14:24

Total War: Dzikie Pola. Gry, których akcja powinna toczyć się w Polsce

Większość gier wideo dzieje się w kosmicznej lub quasi-średniowiecznej Nibylandii. Poza nimi jest tylko Ameryka, Japonia, Rosja i ewentualnie Czarnobyl. A przecież takie kraje jak Polska aż się proszą, by osadzać w nich gry AAA ze znanych serii.

Total War: Dzikie Pola

Pomarzyć zawsze można.

To nie tak, że brakuje Polski w grach strategicznych, chociażby w serii Total War. Problem w tym, że brakuje Polski u szczytu militarnej i gospodarczej potęgi. Mamy wprawdzie Rzeczpospolitą w Europie Universalis, ale nie jest to gra, która pozwoliłaby w pełni cieszyć się szarżą kawalerii czy bitwami, jako że reprezentacja starć jest tam raczej symboliczna. Na tym polu przoduje cykl Total War z bataliami na skalę wyciskającą siódme poty z procesorów naszego sprzętu.

NIE TYLKO HUSARIA

Oczywiście „skrzydlaci jeźdźcy” byliby ważnym elementem każdej polskiej armii w grze, ale nie byłaby to jedyna specjalna jednostka w Dzikich Polach. Inne armie miałyby piechotę zaporoską, janczarów czy szwedzkich pikinierów. Można by także, wzorem Sienkiewicza, użyć do oblężeń gigantycznych armat, kruszących mury twierdz i miast.

Dowcip polega na tym, że seria skacze po różnych okresach historycznych (zahaczyła nawet o fantastyczne uniwersum Warhammera), ale pozostaje kilka luk, których twórcy jeszcze nie wypełnili. Taki Medieval kończy się w 1530 roku, zaś Empire rozpoczyna w 1700. To 170 lat wielkich wojen i rozgrywek politycznych do zagospodarowania. To wreszcie XVI i XVII wiek – okres, w którym Rzeczpospolita prosperowała i trzęsła Europą Środkowo-Wschodnią.

Jednocześnie był to czas, kiedy Polska i Litwa toczyły liczne wojny z sąsiadami, a na naszym tronie zasiadało wielu interesujących władców – dyplomatów czy wojowników jak Stefan Batory. Mieliśmy ciekawy, choć kontrowersyjny, system polityczny z wolną elekcją jako formą wybierania króla. Implementacja tego w grze stwarzałaby spore pole do popisu.

„Policzym ich, jak ich pobijem” – słowa hetmana Chodkiewicza przed bitwą pod Kircholmem (1605 r.).

PRZYKŁADOWA KAMPANIA: POWSTANIE CHMIELNICKIEGO

Najgorętszym okresem mogłoby być powstanie Chmielnickiego, po którym dla Polski zaczął się stan oblężenia. Gracz miałby twardy orzech do zgryzienia, walcząc z Kozakami, Moskwą i Szwecją. To byłaby wyjątkowo ciężka kampania. Polska musiałaby mierzyć się z rebelią, sąsiadami i własnymi magnatami, odmawiającymi wspierania Korony podatkami, ale za to jacy wodzowie przewodziliby armiom! Znani, podziwiani i utrwaleni przez Sienkiewicza (nawet, jeśli nie wszyscy byli prawdziwi...). To byłoby niesamowite wyzwanie dla wszystkich fanów gry.

Był to też specyficzny moment w dziejach wojskowości. Broń palna weszła już do dość powszechnego użytku, choć na polach walki królowała jeszcze kawaleria – w tym ikoniczna husaria. Taka różnorodność wymagałaby wprawdzie dopracowanego balansu, ale wprowadziłaby też spore możliwości taktyczne.

Wśród stron konfliktu mogłaby znaleźć się Polska, Turcja, Moskwa, Tatarzy, Szwecja czy Kozacy, zwłaszcza w kampanii skoncentrowanej na XVII wieku. Wyobraźcie sobie wszystkie te krwawe karty z ówczesnej historii – obrona Częstochowy, bitwa pod Beresteczkiem, a możemy też sięgnąć ciut wcześniej, do oblężenia Pskowa. Opcji jest mnóstwo, a poszczególne armie bardzo różnorodne. Do tego dochodzą ciekawe postacie generałów, zarówno tych podmalowanych fikcją, która napasła wyobraźnię Polaków przez lata, jak i tych całkiem prawdziwych.

JAKIE SĄ SZANSE?

Chyba największe ze wszystkich propozycji w zestawieniu. Polska i tak się przez Total War przewija, więc taki dodatek, spin-off lub pełnoprawna gra byłyby nie lada gratką i dość logicznym posunięciem ze strony autorów. Creative Assembly nie musiałoby zresztą tworzyć wielkiej, odrębnej produkcji, wystarczyłby spin-off w stylu Thrones of Britannia. Zwłaszcza że popyt na podobny produkt istnieje, Mount & Blade – Ogniem i mieczem według nieoficjalnych danych trafiło do 1,3 miliona graczy.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W którą z gier z naszej listy zagrał(a)byś najchętniej?

Assassin’s Creed: Konspiracja
44,2%
GTA 6: San Domierz
26,8%
Total War: Dzikie Pola
10,6%
Sniper Elite V: Sekret Enigmy
2,6%
Fallout 5: Nuca Cockta
3,8%
God of War: Zemsta Peruna
7,5%
Far Cry 6: Bieszadzkie Wilki
4,5%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

God of War

God of War

Fallout 4

Fallout 4

Far Cry 5

Far Cry 5

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4

Total War

Total War

Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!
Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!

Lato jeszcze trwa i wielu marzy o niezwykłym urlopie. Zapraszamy do zapoznania się z listą dwunastu niezwykłych celów podróży, dzięki którym wakacje okażą się niezapomniane. Uwaga – all inclusive niedostępne!

Kiedy wyjdzie GTA 6? Analizujemy, jaka może być data premiery
Kiedy wyjdzie GTA 6? Analizujemy, jaka może być data premiery

Jeśli czegoś na tym nie najlepszym ze światów można być pewnym, to tego, że GTA VI powstanie. To nieuchronne jak wschód słońca. Termin powrotu króla sandboksów pozostaje tajemnicą. Można jednak wskazać kilka prawdopodobnych terminów.

14 wspaniałych miast z gier, które warto zwiedzić w wakacje
14 wspaniałych miast z gier, które warto zwiedzić w wakacje

Każdy lubi wakacje. W Polsce obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. To przynajmniej 40 powodów, dla których potrzebujemy odpoczynku. Jeśli jednak wciąż nie wiecie, gdzie spędzicie swój urlop, przygotowaliśmy dla Was czternaście propozycji.