Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 10 listopada 2018, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

GTA 6: San Domierz? 7 gier, których akcja powinna toczyć się w Polsce

Większość gier wideo dzieje się w kosmicznej lub quasi-średniowiecznej Nibylandii. Poza nimi jest tylko Ameryka, Japonia, Rosja i ewentualnie Czarnobyl. A przecież takie kraje jak Polska aż się proszą, by osadzać w nich gry AAA ze znanych serii.

Niby aż takiej tragedii nie ma. Zawsze możemy liczyć na wszelkiej maści strategie i gry wojenne, które siłą rzeczy czasem zahaczają o nasz region. Niekiedy ktoś uwzględni Polskę czy Senegal jako frakcję w multi (Cywilizacja, Wargame) albo przynajmniej doceni nasze oddziały specjalne (Medal of Honor, pamiętamy).

A przecież Polska to piękny kraj z bogatą historią. Świetne miejsce, by osadzić w nim akcję gier – zwłaszcza tych, które i tak skaczą po różnych regionach i okresach historycznych, aby urozmaicić klimat. Mowa chociażby o takich seriach jak Assassin’s Creed, GTA czy Total War. Asasyni zawędrowali do Grecji, Kratos nie miał tam już czego szukać, więc wziął się za bogów nordyckich. A jak i tych mu zabraknie? Pozostaną egipscy, hinduscy, ale i na przykład słowiańscy. Nie da rady przecież unikać naszych ziem w nieskończoność. Picie z Czarnobogiem może wprawdzie okazać się ciężkim wyzwaniem, jednak Kratos nie z takich „opresji” wychodził bez większego szwanku.

Z jednej strony sporo u nas lokalnej egzotyki, specyficznego temperamentu i wisielczo-fatalistycznego podejścia do życia. W końcu i tak wszyscy zginiemy. Z drugiej – z otwartymi ramionami przyjęliśmy popkulturę Zachodu, zwłaszcza amerykańską, więc potencjalny odbiorca miałby w polskich realiach sporo punktów zaczepienia i odniesień, dzięki którym nie byłby tak zagubiony.

Jest jeszcze nasza bogata, niełatwa historia, pełna wzlotów, wielkich bitew, ale i upadków – oraz paru kontrowersyjnych kart. Wiele z tych epizodów nadaje się do zaprezentowania w konwencji gry wideo. Bardzo różnie. Dlatego przedstawiamy nasze propozycje. Potraktujcie je absolutnie serio. Kto wie, może za jakiś czas z którejś z nich skorzystają znani twórcy?

100 POMYSŁÓW NA STULECIE

Macie pomysł na grę osadzoną w polskich realiach, a może jedynie inspirowaną słowiańskim folklorem i legendami? Opiszcie ją w komentarzu, być może Wasz wpis przeczyta ktoś w CD Projekcie, Techlandzie, 11 bit studios albo w jednym z dziesiątków innych polskich studiów deweloperskich.

Assassin’s Creed: Konspiracja

Asasyni i powstanie wielkopolskie? Kto wie, może dlatego wygraliśmy? ;-)

Assassin’s Creed już dawno temu porzuciło Ziemię Świętą i renesans. Później mieliśmy asasynów z Karaibów, wizytę w Ameryce i Londynie czy wycieczkę po starożytnej Grecji – i nie wszędzie nasi bohaterowie kicali po dachach wysokich gmachów jak króliki. A co byście powiedzieli na Assassin’s Creed: Konspirację?

Ostatnie dwieście lat w historii Polski to burzliwy okres, pełen wojen, spisków, powstań, zdrad, politycznych knowań i wydarzeń tak nieprawdopodobnych, że starczyłoby na kilka gier. RPG, strategię, strzelankę, przygodówkę, sandboksa. Na wszystko. Trudno byłoby znaleźć firmę, która by sobie poradziła z tym tematem. Chyba jedynie twórcy Assassin’s Creed udowodnili, że dysponują odpowiednimi możliwościami i gameplayem na tyle elastycznym i podatnym na modyfikacje, by kolejna odsłona ich serii mogła zmierzyć się z Polską pod zaborami.

Wyobraźcie sobie zatem, że sterujecie asasynem w czasach powstania styczniowego. To wszystko trudne tematy, ale też sprzyjające teoriom spiskowym. W końcu Polska próbowała wtedy wydostać się spod panowania trzech europejskich mocarstw, które prowadziły bezwzględną politykę. A co, jeśli w to wszystko wplątać iluminatów, jakichś spadkobierców templariuszy i właśnie najpopularniejszy tajny zakon skrytobójców podcinających gardła w słusznej sprawie? Może to właśnie tutaj, w przeszłości Polski, kryje się jakiś ważny element dla całej układanki, składanej w asasynowej „teraźniejszości” (w etapach dziejących się współcześnie). Może za zaborami stały poszukiwania kolejnego fragmentu Edenu, schowanego gdzieś na polskim folwarku?

A teraz pomyślcie, jaki potencjał na gorzkie skradankowe action-RPG z dopracowanym modelem rozgrywki z Odyssey miałaby taka gra. Krążenie między przedstawicielami władzy zaborców a powstańcami. Skrytobójstwa. Uczestnictwo we wszystkich tych opisanych przez Mickiewicza obrzędach z dziadami na czele (Wiedźmin 3 się wprawdzie kłania, ale jeśli się uczyć, to od najlepszych), szpiegowanie, polowanie na rosyjskich, austriackich czy pruskich urzędników wyższego szczebla. Podróże przez dzikie ostępy nad Niemnem i wielkomiejską Warszawę.

PRZEJMOWANIE TERENU

Dobrze znamy z Odyssey mechanikę przejmowania terenów. Dałoby się ją wykorzystać także w grze o powstaniu styczniowym. W trakcie niego dochodziło do wielu małych potyczek, podczas których powstańcy walczyli z wojskami rosyjskimi. Nasz asasyn mógłby, wędrując po kraju, spotykać walczących i pomagać im lub napadać na rosyjskie garnizony, wyzwalając miasta i miasteczka. Oczywiście zacząć taki atak mógłby od cichej eliminacji oficerów, skacząc na nich z dachu.

„Oto dziś dzień krwi i chwały, / Oby dniem wskrzeszenia był!” – a może popularną „Warszawiankę” napisał jakiś asasyn? - 2018-11-10
„Oto dziś dzień krwi i chwały, / Oby dniem wskrzeszenia był!” – a może popularną „Warszawiankę” napisał jakiś asasyn?

PRZYKŁADOWE ZADANIE: ZAMACH NA WIESZATIELA

Nasz asasyn mógłby podjąć się próby zamachu na carskiego generała Michaiła Murawjowa, który tłumił powstanie styczniowe na Litwie. Wymagałoby to zakradnięcia się do obozu carskiej armii, przemknięcia między strażnikami i w końcu zabicia oficera. Po wszystkim warta mogłaby się zorientować i wszcząć pościg.

Główny bohater też mógłby startować z niełatwej pozycji. W końcu to, co na papierze wygląda przejrzyście – my i oni (zaborcy) – w praktyce musiało powodować olbrzymie konflikty. Dlaczego by protagonisty polskiego pochodzenia nie uczynić oficerem którejś z zaborczych armii? Musiałby się mierzyć nie tylko ze zleceniami i zaborcami, ale też z konfliktem lojalności. Może nawet na początku działałby całkiem incognito?

Smakowitym kąskiem – i odrobinę bardziej pozytywnym akcentem – byłby dodatek lub gra osadzona na początku XX wieku, przed lub w trakcie I wojny światowej, kiedy Piłsudski, Paderewski, Dmowski i reszta powoli wyszarpywali kraj z rąk zaborców. To zresztą mogłyby być postacie do spotkania w grze. Spotykaliśmy już papieży, królów, dlaczego nie paru zawziętych Polaków? Może mieliby jakąś misję do zlecenia...

To ma potencjał. Pewnie, byłoby piekielnie trudne do zrealizowania i wymagałoby wielu zręcznych, przemawiających do wyobraźni objaśnień – zachodni odbiorca ma małe pojęcie o tym, co się wtedy u nas działo. A tak, po partyjce Assassin’s Creed: Konspiracji wreszcie zrozumiałby nasze gorzkie poczucie humoru.

JAKIE SĄ SZANSE NA TAKĄ GRĘ?

Nikłe. Assassin’s Creed zazwyczaj rozgrywa się gdzieś na zachód lub południe od nas. Akcenty wschodnioeuropejskie i słowiańskie zaczynają być modne w grach, więc teoretycznie moglibyśmy doczekać się uwagi, ale obawiamy się, że to Rosja zostałaby uznana przez wydawców za bardziej rozpoznawalną na świecie i egzotyczną część Słowiańszczyzny. Jeśli chcielibyśmy więc zobaczyć grę o Polsce pod zaborami, powinniśmy patrzeć z nadzieją na rodzimych twórców.

W którą z gier z naszej listy zagrał(a)byś najchętniej?

42,8%

Assassin’s Creed: Konspiracja

27,2%

GTA 6: San Domierz

11,4%

Total War: Dzikie Pola

7,2%

God of War: Zemsta Peruna

4,9%

Far Cry 6: Bieszadzkie Wilki

4%

Fallout 5: Nuca Cockta

2,5%

Sniper Elite V: Sekret Enigmy

Assassin's Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

God of War

God of War

Fallout 4

Fallout 4

Far Cry 5

Far Cry 5

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4

Total War

Total War

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Wojska Polskiego to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.

Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!
Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!

Lato jeszcze trwa i wielu marzy o niezwykłym urlopie. Zapraszamy do zapoznania się z listą dziesięciu niezwykłych celów podróży, dzięki którym wakacje okażą się niezapomniane. Uwaga – all inclusive niedostępne!

14 wspaniałych miast z gier, które warto zwiedzić w wakacje
14 wspaniałych miast z gier, które warto zwiedzić w wakacje

Każdy lubi wakacje. W Polsce obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. To przynajmniej 40 powodów, dla których potrzebujemy odpoczynku. Jeśli jednak wciąż nie wiecie, gdzie spędzicie swój urlop, przygotowaliśmy dla Was czternaście propozycji.

Komentarze Czytelników (36)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
10.11.2018 12:37
1
blastula
19
Pretorianin

Gdzie był Gambri jak to pisano. Wbrew temu co nas uczą w szkołach wygraliśmy jeszcze powstaniu sejnieńskim i II postaniu śląskim.

10.11.2018 12:45
👍
1
odpowiedz
kęsik
85
Legend

O i takiego Asasyna to ja poproszę a nie jakieś Black Flagi, Originsy i Odyseje.

10.11.2018 13:05
😂
odpowiedz
2 odpowiedzi
Skavrox
3
Legionista

GTA 6: San Domierz xD

10.11.2018 13:49
😁
4
odpowiedz
deton24
63
Pretorianin

Nie mogło zabraknąć

post wyedytowany przez deton24 2018-11-10 14:06:29
10.11.2018 13:51
😃
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Nemor
2
Junior

Assassin's Creed... Ta seria byłaby naprawdę dobra gdyby można było cofnąć się do Wojen z Zakonem Krzyżackim, albo ukazanie oblężenia Jasnej Góry w czacie potopu Szweckiego, pomysłów jest naprawdę wiele żeby poprowadzić chociaż jedną część Assassin's Creed, Chciałbym zobaczyć taką grę jak się wspinam na szczyt Jasnej Góry

post wyedytowany przez Nemor 2018-11-10 13:55:14
10.11.2018 14:05
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
SpecShadow
63
Silence of the LAMs

Mając takie mafie aż dziw że jeszcze taka gra nie powstała

10.11.2018 17:09
😁
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
indominus
12
Konsul

Sandomierz odpada. Tam już rządzi Ojciec Mateusz, więc nie ma mowy o żadnej zbrodni, gangach, blokersach i kibolach.

10.11.2018 17:46
odpowiedz
radekplug
87
Generał

czy czasem afterfall insanity nie dział się w Polsce postapo wiem gra jest nie za dobra ale postapo Polska jest.

10.11.2018 19:53
odpowiedz
damianyk
73
Konsul

Stan wojenny aż się prosi o jakąś dobrą grę w stylu Assasyna czy Splintera. Rozbiory to też niezły temat.

10.11.2018 20:04
1
odpowiedz
9 odpowiedzi
Kayac
11
Duch Siwobrody

Za granicą większość ludzi nawet nie wie gdzie jest Polska ;) Widziałem kiedyś reportaż w którym dziennikarz pytał amerykanów o Nasz kraj.No Ci to żyją totalnie oderwani od rzeczywistości. Jedem chłopaczek pokazywał na Bułgarię i mówił,ze Polska.Inny na Grecję.Czyli o Grecjii też mądrala nie słyszał.Chyba hamburgery im szkodzą ;) Gdyby taki Assasyn był dział się u Nas to i świadomość ludzi by wzrosła.Gry uczą ;)

post wyedytowany przez Kayac 2018-11-10 20:06:05
10.11.2018 22:00
odpowiedz
MajsterX4
31
Pretorianin

Oddałem swój głos na Total War: Dzikie Pola, ale wolałbym, by produkcja nie ograniczała się jedynie do I RP i jej okolic. Widziałbym ją raczej jako czysty prequel Empire: ta sama mapa, dostosowana do rzeczywistości XVI i XVII wieku (oczywiście poprawiona, by np. Francja nie stanowiła jedynie 2 regionów, jak to miało miejsce w Empire).

11.11.2018 01:37
1
odpowiedz
Angemona
9
Chorąży

Hmm w realiach Powstania Warszawskiego wyszłaby niezła skradanka. Z trylogii Sienkiewicza można zrobić RPG. Moim zdaniem jest wiele do zagospodarowania, ale obawiam się, że każde odstępstwo od rzekomej prawdy historycznej/literackiego oryginału wywołałoby taki ból tyłka, że na samą myśl się odochciewa.

11.11.2018 10:12
odpowiedz
1 odpowiedź
Sky32
3
Junior

Myślę że może Wolfenstein mógłby się dziać w Polsce

11.11.2018 10:39
1
odpowiedz
KobyBryant
7
Legionista

W Medieval II Total War jest dodatek Królestwa, w którego skład jest Kampania Krzyżacka. Mapa to głównie ziemie Polski i naszych sąsiadów. Polska występuje jako grywalna frakcja ale jest do odblokowania (trzeba raz przejść kampanię aby odblokować inne frakcje). Tak więc wystąpił konflikt Zakon Krzyżacki - Polska i możliwość rozegrania bitwy pod Grunwaldem w serii Total War.

11.11.2018 11:44
odpowiedz
deton24
63
Pretorianin

Nie wiem czy wiecie, ale w którejś z ostatnich polskich gier jest odwzorowany kawałek Wałbrzycha.
Chyba Get Even.

11.11.2018 21:14
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Flondi
5
Chorąży

Hmm, może jakieś RPG z uniwersum "Świat Według Kiepskich" ukazujący idealnie jak to w Polsce wygląda? XD

A tak na poważnie, to jakieś RPG z Polską w roli głównej mogłoby naprawdę być świetne, ale kto to zrobi?... :/

12.11.2018 17:59
📄
odpowiedz
Windowz_2003
1
Junior

"UND3RD0GZ" to w moim założeniu miałaby być gra podobna do gier z serii "Watch Dogs" i "Grand Theft Auto". Gra przeniosłaby akcję do Warszawy i wcielilibyśmy się w uzdolnionego, młodego hakera, który popadł w konflikt z prawem - tym samym dołącza on do zorganizowanej szajki i mógłby on terroryzować miasto (Trochę to straszne, oczywiście pomysł brany z trailera "Dying Light'a 2") :I
Ogólnie gra miałaby system podobny jak w grach RPG (drzewko umiejętności), broń palną, system poszukiwań, służby porządkowe, itp.

post wyedytowany przez Windowz_2003 2018-11-12 18:00:19
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze