Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 28 stycznia 2004, 14:50

autor: Tomek Kreczmar

Wzloty i upadki Szarego Jastrzębia (7)

Historii świata Greyhawk nie da się oddzielić od historii RPGa, z którym jest nieodłącznie związany. Większość miłośników gier fabularnych – tych klasycznych, papierowych, i tych komputerowych – zna nazwę „Dungeons & Dragons”...

Na przełomie wieków, w roku 2000, nowy właściciel praw do gry zdecydował się na kolejną, ogromną rewolucję, która doprowadziła do wydania trzeciej edycji „Advanced Dungeons & Dragons”. Autorzy powrócili do starej nazwy – D&D – ale dokonali bardzo daleko idących zmian. Ze starych zasad pozostał jedynie szkielet w postaci de facto tylko nazw atrybutów i ich wysokości, punktów wytrzymałości, klas postaci czy ras. Odmieniono całą mechanikę, zrezygnowano ze słynnego THAC0 (czyli naszego TraK0), wprowadzono atuty i wiele, wiele innych modyfikacji. Oczywiście całkowicie zmieniono oprawę graficzną tak iż kolorowe podręczniki naprawdę cieszą oko. W Polsce edycja 3 ukazała się (i cały czas ukazuje) nakładem wydawnictwa ISA.

D&D 3e. nie było pozbawione błędów, dlatego też w trzy lata po jego premierze ukazała się edycja 3.5, poprawiająca mniej lub bardziej utrudniające grę potknięcia.

Greyhawk mimo przemian pomiędzy edycjami trzymał się całkiem nieźle. Najwięcej dodatków pojawiło się w najlepszym dla AD&D czasie, na początkach drugiej edycji. Autorzy trzeciej postanowili jednak nieco odsunąć go w cień. Podręczniki źródłowe do D&D wykorzystują ten świat jako podstawę, co stanowi ukłon w kierunku starych graczy. Ukazały się tylko dwie pozycje w całości poświęcone Greyhawkowi – Living Greyhawk (czyli przewodnik geograficzny) i Greyhawk Gazeteer (de facto skrócona wersja informacji zwartych we wspomnianym wcześniej). Pierwszy z nich doczekał się polskiej edycji pt. Żyjący Greyhawk: Przewodnik geograficzny. Ponadto ukazała się przygoda Powrót do Świątyni Złych Żywiołów, jedna z największych tego typu pozycji w historii D&D, a nawet AD&D. Odwołuje się ona do scenariuszy sprzed wielu lat: The Village of Hommlet, Hall of the Fire Giant King, The Forgotten Temple of Tharizdun i oczywiście The Temple of Elemental Evil. Ta przygoda również doczekała się już polskiej edycji. Pozycja liczy prawie dwieście stron uzupełnionych licznymi kolorowymi mapami. Na niej właśnie wzorowana jest gra firmy Troika, nosząca w Polsce tytuł Świątynia Pierwotnego Zła.

Świątynia Pierwotnego Zła

Świątynia Pierwotnego Zła