Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 9 października 2019, 17:18

autor: Nils Raettig (gamestar.de)

Red Dead Redemption 2 na PC – wymagania sprzętowe i co będzie wyglądać lepiej?

Red Dead Redemption 2 ustanawia nowe standardy technologiczne na konsolach. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje – i w jakich obszarach ewentualna wersja na PC może być jeszcze lepsza.

Konsolowe RDR2 - najlepsza wydajność na Xbox One X

Konsola

Rozdzielczość natywna

Liczba pikseli

Teraflopy (FP32)

Xbox One S

1536x864

1 327 104

1,4

PlayStation 4

1920x1080

2 073 600

1,84

PlayStation 4 Pro

1920x2160

4 147 200

4,2

Xbox One X

3840x2160

8 294 400

6

PS4 wyświetla o 56% więcej pikseli niż Xbox One S, jednak różnice pomiędzy pozostałymi konsolami są znacznie większe. Przy przesiadce zarówno z PS4 na PS4 Pro, jak i z PS4 Pro na Xboksa One X, liczba pikseli podwaja się. Co ciekawe, konsola Microsoftu oferuje przy tym większą płynność rozgrywki – choć w teorii jej GPU jest jedynie o 43% mocniejsze.

Oczywiście, należy przy tym odnotować, że nie wszystkie przewagi Xboksa One X znajdują pełne odzwierciedlenie w teraflopach. Mowa tu na przykład o nieco wyższym taktowaniu zegarów i niższych opóźnieniach ośmiordzeniowego procesora, a także większej pamięci (9 GB, w porównaniu do 5,5 GB) i jej przepustowości. Mimo to rezultaty osiągane przez Xboksa One X są imponujące.

Fajerwerki graficzne

Red Dead Redemption II zachwyca zasięgiem widzenia i bardzo autentycznym krajobrazem.
Red Dead Redemption II zachwyca zasięgiem widzenia i bardzo autentycznym krajobrazem.

Choć Red Red Redemption II w wersji na Xboksa One X jest niewątpliwie najbardziej imponującą technicznie wersją (co nie jest zaskakujące), Rockstar generalnie zasługuje na pochwałę w związku z tym, co znany z innych tytułów silnik RAGE ma do zaoferowania w omawianej grze. Nawet pamiętając o poważnym przepracowaniu deweloperów, o którym donosiły branżowe media.

Niektóre zalety są oczywiste – na przykład prawdopodobnie najlepszy w historii, bardzo realistycznie wyglądający śnieg (oraz niesamowita symulacja jego interakcji z modelami postaci). Imponujące jest też (globalne) oświetlenie, dzięki któremu światło słoneczne lub księżycowe rozprzestrzenia się dyfuzyjnie przez mgłę, chmury i wierzchołki drzew, w zależności od kąta widzenia. Pozwala to również małym, ruchomym źródłom światła, takim jak latarnie, rzucać przekonująco wyglądające cienie. Świetnie wypada zasięg widzenia – rzadko mamy do czynienia z nagle pojawiającymi się obiektami lub widoczną zmianą poziomu szczegółowości przy bliższym przyjrzeniu się odległej scenerii.

Jedną z najbardziej imponujących rzeczy jest sposób przedstawienia koni, szczególnie w kontekście ich animacji.
Jedną z najbardziej imponujących rzeczy jest sposób przedstawienia koni, szczególnie w kontekście ich animacji.

RDR2 to jednak także (a może przede wszystkim) wiele drobnych detali graficznych, na które natrafiamy – to właśnie dzięki nim gra sprawia wrażenie tak dobrze przemyślanej i zaprojektowanej. Przykładowo, jeśli zostawimy ślady w błocie lub śniegu, woda gromadzi się tam podczas deszczu, tworząc kałuże. Widoczne są także mięśnie koni, a brzuch zwierząt rozszerza się i zwęża, gdy wdychają i wydychają powietrze. Ostrość cieni jest różna w zależności od tego, czy na przedmiot pada światło bezpośrednie lub pośrednie (np. przez chmury). Z kolei animacja biegu naszego bohatera zmienia się, gdy wspina się na górkę lub z niej zbiega.

Listę graficznych fajerwerków można jeszcze rozszerzyć – np. o świetnie prezentujące się niebo, z trójwymiarowymi i zróżnicowanymi modelami chmur, gęstą i na ogół realistycznie wyglądającą roślinnością czy przekonywująco wyglądającym cyklem dnia i nocy. Warto wspomnieć też o opcjonalnej perspektywie pierwszoosobowej – efekt jest tak dobry dzięki odpowiednio dostosowanym animacjom postaci. Mamy też PBR (Physically Based Rendering), który zmienia sposób odbijania się światła od obiektów, w zależności od faktury ich powierzchni.

Red Dead Redemption 2 na smartfonie – jak działa Remote Play z PS4
Red Dead Redemption 2 na smartfonie – jak działa Remote Play z PS4

Sony udostępniło posiadaczom telefonów z Androidem funkcję Remote Play. Pozwala ona wyświetlać gry z PS4 na ekranie smartfona. Sprawdziliśmy, czy zabawa z Red Dead Redemption 2 na małym wyświetlaczu jest przyjemna.

PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2019 roku
PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2019 roku

Pomagamy w wyborze odpowiedniej konsoli - która jest najlepsza na ten moment? Czy czekając na PS5 i Xbox Scarlett jest w ogóle sens kupowania PS4 czy Xbox One?