Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 19 marca 2021, 12:01

autor: Aquma

Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.

Dokładnie 6 lat – o tyle wystarczy się cofnąć, aby zdać sobie sprawę, jak bardzo urosły ekrany w popularnych smartfonach. W marcu 2015 roku Samsung zapowiedział model Galaxy S6, który miesiąc później oficjalnie trafił do sprzedaży. Miał on ekran Super AMOLED o przekątnej 5,1 cala. Dzisiaj zwykły Samsung Galaxy S20 ma wyświetlacz 6,2-calowy, a wariant Ultra nawet 6,9-calowy. Szaleństwo? Zdecydowanie.

Jeśli uwiera Cię potwór w kieszeni, sprawdź naszą listę małych smartfonów. - Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić? - dokument - 2021-03-19
Jeśli uwiera Cię potwór w kieszeni, sprawdź naszą listę małych smartfonów.

Z drugiej strony trzeba uczciwie przyznać, że rozmiary Galaxy S6 i Galaxy S20 są bardzo podobne. Nowszy model jest o zaledwie 8,3 mm dłuższy i o 1,1 mm grubszy (przy czym o 1,4 mm węższy). Nie są to wielkie różnice, a przecież mówimy o modelu z ekranem większym o ponad jeden cal, co daje prawie 2,8 cm po przekątnej. Pomimo zachowania podobnych rozmiarów, nie każdy lubi korzystać z tak wielkich wyświetlaczy. W końcu placem musimy teraz sięgać do samego rogu obudowy urządzenia. Dlatego, chociaż nie było to zadaniem łatwym, wybraliśmy kilka smartfonów z ekranami o przekątnej do 5 cali.

Smartfon do 5 cali | Ranking telefonów 2021

  1. Apple iPhone SE – bardzo solidne urządzenie z 2020 roku;
  2. Sony Xperia XZ2 Compact – kompaktowa propozycja dla każdego;
  3. Xiaomi Redmi Go – dobra, tania opcja;
  4. myPhone Hammer Active 2 – telefon stawiający na odporność;
  5. Samsung Galaxy Z Flip – topowe i nietypowe urządzenie.
Jeśli interesuje Cię mobilne granie, znacznie lepiej sprawdzą się modele z dużym ekranem. Ale do dzwonienia i pisania 5 cali w zupełności wystarczy. - Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić? - dokument - 2021-03-19
Jeśli interesuje Cię mobilne granie, znacznie lepiej sprawdzą się modele z dużym ekranem. Ale do dzwonienia i pisania 5 cali w zupełności wystarczy.

Wystarczy szybki rzut oka na listę, aby uświadomić sobie, że znalezienie przyzwoitego smartfona z ekranem o przekątnej do 5 cali jest naprawdę trudne. Dzisiaj wiele modeli nawet ze średniej lub niskiej półki ma większe wyświetlacze. Ale z drugiej strony – czy to aż tak źle? Przecież rozmiary telefonów nie zmieniły się znacząco na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jasne, większy ekran jest mniej poręczny w użytkowaniu, ale za to smartfony niemal bez ramek dużo lepiej się prezentują. Jak to mówią – coś za coś. Tej kwestii przygląda się bliżej Mateusz w swoim artykule Czy telefony robią się coraz większe i czy jest to problem, do którego lektury serdecznie zachęcam.

Jeśli zależy nam na małym, ale wydajnym smartfonie, wybór staje się jeszcze bardziej okrojony. Pod tym względem najbliżej flagowców znajduje się bez wątpienia Apple iPhone SE, który przy okazji powinien służyć nam jeszcze przez długie lata – tak przynajmniej wmawiają nam wyznawcy Apple. Żadna z naszych „małych” propozycji nie trafi z pewnością na listę najlepszych smartfonów 2021 roku, ale z poradzeniem sobie z nowoczesnymi aplikacjami nie powinien mieć jeszcze problemów Sony Xperia XZ2 Compact.

Dwie kolejne propozycje z listy, czyli Xiaomi Redmi Go oraz myPhone Hammer Active 2 to telefony, które skierowane są raczej do wąskiego grona odbiorców. Ich mocno ograniczone możliwości sprawiają, że można je zaproponować raczej jako smartfony „rezerwowe” lub dla dziecka. Na ostatniej stronie proponujemy Wam dwa modele składane, które jeszcze tak niedawno traktowane były jako egzotyczna ciekawostka. Dzisiaj stanowić mogą realną alternatywę dla osób, które nie chcą nosić „mydelniczki” w kieszeni.

Aktualnie zarówno flagowce jak i modele ze średniej półki coraz częściej przekraczają rozmiarami 6 cali. Na zdjęciu OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Limited Edition z ekranem 6,55”. - Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić? - dokument - 2021-03-19
Aktualnie zarówno flagowce jak i modele ze średniej półki coraz częściej przekraczają rozmiarami 6 cali. Na zdjęciu OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Limited Edition z ekranem 6,55”.

Szukasz telefonu do pieciu cali? Zobacz aktualne oferty

TWOIM ZDANIEM

Jaki jest idealny rozmiar wyświetlacza w smartfonie?

4,5-5 cali
49,7%
5-5,5 cala
23,4%
5,5-6 cali
11,6%
4-4,5 cala
7,3%
Większy niż 6 cali
5,9%
Mniej niż 4 cale
2,1%
Zobacz inne ankiety
Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10 w 2021 roku
Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10 w 2021 roku

500 złotych to cena, w której można kupić smartfon zapewniający dobrą wydajność w podstawowych aplikacjach. Przed Wami 10 modeli wartych polecenia osobom z mocno ograniczonym budżetem.

Najlepszy smartfon do 1000 zł | TOP 10
Najlepszy smartfon do 1000 zł | TOP 10

Żeby cieszyć się szybkim i robiącym dobre zdjęcia smartfonem nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych. Już telefony ze średniej półki spełnią oczekiwania większości użytkowników. Którymi z nich warto zainteresować się w pierwszej kolejności?

Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10
Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10

Smartfony są dzisiaj sprzętami wielofunkcyjnymi, a jednym z najważniejszych aspektów stała się jakość robionych zdjęć. Oto kilka smartfonów, które dzisiaj oferują najlepsze fotografie.