Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 10 stycznia 2022, 13:46

Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.

W tym roku minie 7 lat, od kiedy producenci zaczęli forsować ogromne wyświetlacze w swoich smartfonach. Czyniąc długą historię, krótką w marcu 2015 roku Samsung zapowiedział model Galaxy S6, który miesiąc później oficjalnie trafił do sprzedaży. Miał on ekran Super AMOLED o przekątnej 5,1 cala. Dziś, zwykły Samsung Galaxy S21 ma wyświetlacz 6,2-calowy, a wariant Ultra nawet 6,8-calowy. Trochę urosły nam te smartfony, nieprawdaż?

Jeśli uwiera Cię potwór w kieszeni, sprawdź naszą listę małych smartfonów. - Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić? - dokument - 2022-01-11
Jeśli uwiera Cię potwór w kieszeni, sprawdź naszą listę małych smartfonów.

Z drugiej strony trzeba uczciwie przyznać, że rozmiary Galaxy S6 i Galaxy S21 są bardzo podobne. Nowszy model jest o zaledwie 8,3 mm dłuższy i o 1,1 mm grubszy (przy czym o 0,7 mm węższy). Nie są to wielkie różnice, a przecież mówimy o modelu z ekranem większym o ponad jeden cal, co daje prawie 2,8 cm po przekątnej. Pomimo zachowania podobnych rozmiarów, nie każdy lubi korzystać z tak wielkich wyświetlaczy. W końcu palcem musimy teraz sięgać do samego rogu obudowy urządzenia. Dlatego, chociaż z roku na rok jest to coraz trudniejsze, wybraliśmy kilka smartfonów z ekranami o przekątnej do 5 cali dla ludzi, dla których za duże smartfony są niewygodne.

AKTUALIZACJA

Na początku roku 2022 zdecydowaliśmy redakcyjnie zaktualizować to zestawienie. W ramach tej zmiany dokonaliśmy pewnych roszad. Nie warto jednak mieć nadziei na szczególnie wiele nowości. Producenci telefonów już dawno postawili na duże ekrany i nawet jeśli na rynku dostępne są telefony o niedużych rozmiarach, to same powierzchnie wyświetlaczy powiększyły się drastycznie. Jeśli więc macie niewielkie dłonie i lubicie możliwość dosięgnięcia w dowolne miejsce ekranu kciukiem, możecie być skazani na starszy telefon.

Jeśli interesuje Cię mobilne granie, znacznie lepiej sprawdzą się modele z dużym ekranem, jak np. Asus ROG Phone 5. Posiada wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 144 Hz, procesor Snapdragon 888 oraz 12GB pamięci Ram. - Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić? - dokument - 2022-01-11
Jeśli interesuje Cię mobilne granie, znacznie lepiej sprawdzą się modele z dużym ekranem, jak np. Asus ROG Phone 5. Posiada wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 144 Hz, procesor Snapdragon 888 oraz 12GB pamięci Ram.

Wystarczy szybki rzut oka na listę, aby uświadomić sobie, że znalezienie przyzwoitego smartfona z ekranem o przekątnej do 5 cali jest naprawdę trudne i zapewne będzie tylko gorzej. Dzisiaj wiele modeli nawet ze średniej lub niskiej półki ma większe wyświetlacze. Ale z drugiej strony – czy to aż tak źle? Przecież rozmiary telefonów nie zmieniły się znacząco na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jasne, większy ekran jest mniej poręczny w użytkowaniu, ale za to smartfony niemal bez ramek dużo lepiej się prezentują. Jak to mówią – coś za coś. Tej kwestii przygląda się bliżej Mateusz w swoim artykule Czy telefony robią się coraz większe i czy jest to problem, do którego lektury serdecznie zachęcam.

Jeśli zależy nam na małym, ale wydajnym smartfonie, wybór staje się jeszcze bardziej okrojony. Pod tym względem najbliżej flagowców znajduje się bez wątpienia Apple iPhone SE, który przy okazji powinien służyć nam jeszcze przez długie lata – tak przynajmniej wmawiają nam wyznawcy Apple. Żadna z naszych „małych” propozycji nie trafi z pewnością na listę najlepszych smartfonów 2022 roku, ale z poradzeniem sobie z nowoczesnymi aplikacjami nie powinien mieć jeszcze problemów Sony Xperia XZ2 Compact.

Dwie kolejne propozycje z listy, czyli Xiaomi Redmi 4X oraz ULEFONE Armor X7 Pro to telefony, które skierowane są raczej do wąskiego grona odbiorców. Ich możliwości nie wprawiają użytkownika w zachwyt, a raczej nadają się bardziej jako smartfony „rezerwowe” lub dla dziecka. Na ostatniej stronie proponujemy Wam dwa modele składane, które jeszcze kilka let temu traktowane były jako egzotyczna ciekawostka. Dzisiaj stanowić mogą realną alternatywę dla osób, które nie chcą nosić „mydelniczki” w kieszeni.

Aktualnie standardowym rozmiarem wyświetlaczy stało się ponad 6 cali. Nawet „średniaki” pokroju zyskującej na popularności marki OPPO, posiadają ekran wielkości 6’44 cala. - Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić? - dokument - 2022-01-11
Aktualnie standardowym rozmiarem wyświetlaczy stało się ponad 6 cali. Nawet „średniaki” pokroju zyskującej na popularności marki OPPO, posiadają ekran wielkości 6’44 cala.

Szukasz telefonu do pieciu cali? Zobacz aktualne oferty

TWOIM ZDANIEM

Jaki jest idealny rozmiar wyświetlacza w smartfonie?

4,5-5 cali
50,1%
5-5,5 cala
23,3%
5,5-6 cali
11,4%
4-4,5 cala
7,1%
Większy niż 6 cali
6,2%
Mniej niż 4 cale
2%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku
Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku

W zeszłym roku przygotowaliśmy listę dobrych, tanich telefonów do 350 złotych. Dziś aktualizujemy ją, co w dzisiejszych realiach oznacza także zmianę budżetu na 400 złotych.

Najlepszy smartfon do 1000 zł | Ranking TOP 10 na 2021
Najlepszy smartfon do 1000 zł | Ranking TOP 10 na 2021

Żeby cieszyć się szybkim i robiącym dobre zdjęcia smartfonem nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych. Już telefony ze średniej półki spełnią oczekiwania większości użytkowników. Którymi z nich warto zainteresować się w pierwszej kolejności?

Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10 w 2021 roku
Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10 w 2021 roku

500 złotych to cena, w której można kupić smartfon zapewniający dobrą wydajność w podstawowych aplikacjach. Przed Wami 10 modeli wartych polecenia osobom z mocno ograniczonym budżetem.