futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 23 października 2018, 14:13

autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)

Przodkowie RTX - historia kart graficznych Nvidii

Nvidia zajmuje się produkcją kart graficznych od 25 lat. Przypomnijmy sobie niektóre z układów - począwszy od modelu NV1, poprzez GeForce 4, aż po najnowszą serię RTX 2000.

Spis treści

GeForce 4 (2002 rok)

Model GeForce 4 w znacznym stopniu bazował na modelu GeForce 3, ale działał o wiele szybciej. Podobnie jak seria GeForce 2, oferował szeroką gamę chipów oraz układów. W szczególności model GeForce 4 4200 Ti zapewniał w tamtym czasie praktycznie bezkonkurencyjny stosunek ceny do wydajności, co było powodem, dla którego był wybierany przez wielu graczy.

W serii GeForce 4 MX, Nvidia zrezygnowała z obsługi biblioteki DirectX w modelach nisko budżetowych. W związku z tym ówczesny dyrektor generalny id Software, John Carmack, ostrzegał graczy przed zakupem gry Doom 3, ponieważ karta GeForce 4 MX była jedynie poprawioną wersja modelu GeForce 2. Innymi słowy, nie obsługiwała ona modułów cieniowania wierzchołków oraz pikseli, co pozbawiało tekstury modeli efektu wypukłości.

Na serię GeForce 4 składają się nie tylko silne modele z serii Ti: seria MX oparta była na przerobionych układach GeForce 2 i z tego powodu model ten pozostawał wyraźnie w tyle pod względem wydajności. - 2018-10-24
Na serię GeForce 4 składają się nie tylko silne modele z serii Ti: seria MX oparta była na przerobionych układach GeForce 2 i z tego powodu model ten pozostawał wyraźnie w tyle pod względem wydajności.

GeForce FX (2003 rok)

Konkurencja spod szyldu ATI wydała zaskakująco mocną serię Radeon 9000, która po raz pierwszy obsługiwała biblioteki DirectX 9. Wywarło to ogromną presję na Nvidii, także w sektorze high-end’owym, gdzie brylował model Radeon 9700 Pro. W odpowiedzi, Nvidia zaprezentowała generację GeForce FX, również przystosowaną do współpracy z nowym API Microsoftu, która jednak nie dorównywała ofercie ATI.

Oprócz topowego modelu GeForce FX 5800 Ultra, Nvidia oferowała wówczas największą różnorodność modeli w historii firmy. Karty graficzne GeForce FX wydane w marcu 2003 roku prezentowały wszystkie segmenty rynku.

Niestety, szybsze modele cierpiały na jakości z powodów koncepcyjnych - zużywały zbyt dużo energii oraz były piekielnie głośne. Z tego powodu często nazywano je suszarkami do włosów. Późniejsze modele, takie jak FX 5900 Ultra już dotrzymywały kroku konkurencji od ATI, a wkrótce pojawiły się pierwsze warianty obsługujące magistralę PCI Express.

Układ chłodzenia w modelu GeForce FX 5800 Ultra był niezwykle głośny, dlatego też został on potocznie ochrzczony mianem suszarki do włosów. W tym samym roku Nvidia wprowadziła na rynek modele z zsynchronizowanym zegarem i rozszerzonym interfejsem pamięci, które były znacznie cichsze. - 2018-10-24
Układ chłodzenia w modelu GeForce FX 5800 Ultra był niezwykle głośny, dlatego też został on potocznie ochrzczony mianem suszarki do włosów. W tym samym roku Nvidia wprowadziła na rynek modele z zsynchronizowanym zegarem i rozszerzonym interfejsem pamięci, które były znacznie cichsze.

GeForce 6 (2004 rok)

Wraz z modelem GeForce 6, Nvidia rezygnuje ze skrótu FX. Firma wykonała ten ruch z powodów wizerunkowych, chcąc jak najszybciej zapomnieć o kiepskiej reputacji, jakiej dorobił się wśród użytkowników poprzedni układ chłodzenia. Nowej generacji po raz kolejny udało się wydrzeć firmie ATI pozycję lidera technologicznego.

Rozszerzone funkcje modułu cieniującego w bibliotece DirectX 9.0c oddały w ręce twórców gier niespotykaną dotąd swobodę. Wśród wprowadzonych innowacji znajdziemy oświetlenie HDR oraz łatwiejszą programowalność. Nowe magistrale PCI Express umożliwiły debiut technologii GeForce SLI.

Model GeForce 6800 GT z chipem NV4 posiada zegar taktowany szybkością 350 MHz oraz 256 MB pamięci wideo GDDR3. W porównaniu z najlepszymi modelami, jest on tylko nieco wolniejszy, ale kosztuje wyraźnie mniej niż model 6800 Ultra. - 2018-10-24
Model GeForce 6800 GT z chipem NV4 posiada zegar taktowany szybkością 350 MHz oraz 256 MB pamięci wideo GDDR3. W porównaniu z najlepszymi modelami, jest on tylko nieco wolniejszy, ale kosztuje wyraźnie mniej niż model 6800 Ultra.