Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 20 października 2018, 13:32

autor: Grzegorz Misztal

Buszujący w greckim zbożu. Niesamowite detale i smaczki w AC Odyssey

Rekiny rzucające się na rozbitków, greckie przekleństwa i głaskanie kłosów zboża. Ogromny świat Assassin’s Creed Odyssey aż kipi od drobnych szczegółów, które doskonale budują poczucie przebywania w starożytnej Grecji.

Buszujący w greckim zbożu

Nasz bohater wyraźnie sugeruje, że dalsza wspinaczka to raczej zły pomysł. - 2018-10-22
Nasz bohater wyraźnie sugeruje, że dalsza wspinaczka to raczej zły pomysł.

W grze odnaleźć można wiele interesujących miejsc, znanych dobrze miłośnikom historii albo tylko nią inspirowanych. Co ciekawe, podczas wspinaczki na niektóre z tych obiektów nasza postać dzieli się informacjami o nich i komentuje nasze poczynania. Gdy zechcemy wspiąć się na przykład na posąg Zeusa – bohater, znalazłszy się niedaleko genitaliów boga, stwierdzi, że nie powinniśmy wchodzić wyżej.

CZY TEN POSĄG NAPRAWDĘ ISTNIAŁ?

Gigantyczny posąg Zeusa znajduje się na pierwszej wyspie, którą odwiedzamy w grze, czyli na Kefalonii. Nie ukrywajmy, robi spore wrażenie. Pytanie brzmi: czy ta statua faktycznie istniała? Odpowiadamy: nie, a przynajmniej nic tego nie potwierdza.

Największą rzeźbą przedstawiającą Zeusa, wykonaną w starożytnej Grecji, był według naszej wiedzy zaliczany do siedmiu cudów świata posąg dłuta Fidiasza w Olimpii. Encyklopedia Britannica podaje, że miał on niemal 12 metrów wysokości. Statua w grze jest znacznie wyższa, co widać, gdy porównamy ją z bohaterem lub bohaterką.

Przechodząc przez pole porośnięte zbożem, nasza postać dotyka kłosów, co jest sympatycznym nawiązaniem do filmu Gladiator. - 2018-10-22
Przechodząc przez pole porośnięte zbożem, nasza postać dotyka kłosów, co jest sympatycznym nawiązaniem do filmu Gladiator.

Gdy odejdziemy trochę od zabudowań, prędko natrafimy na bogatą roślinność i malownicze polany. Jeśli protagonista będzie biec przez łąkę pełną kwiatów, dostrzeżemy latające dookoła niego ich płatki. Po wejściu na pole bohater wyciągnie dłoń i będzie sunąć ręką po zbożu, co stanowi nawiązanie do filmu Gladiator.

Zabawy z ogniem

Podpaleni mieszkańcy rzucą się na ziemię, próbując ugasić płomień – czasem inni ludzie ruszą im z pomocą. - 2018-10-22
Podpaleni mieszkańcy rzucą się na ziemię, próbując ugasić płomień – czasem inni ludzie ruszą im z pomocą.

Ciekawie wygląda również zabawa z ogniem – gdy pochylimy się nad paleniskiem z napiętym łukiem, będziemy strzelać ognistymi strzałami. Po wejściu w olej zaczniemy zostawiać ślady, które również mogą zostać podpalone.

Jeśli sami staniemy w ogniu, nasza postać będzie machać rękami, wykrzykiwać przekleństwa i próbować ugasić płomienie. Inne postacie również są podatne na poparzenia – podpaleni mieszkańcy rzucają się na ziemię, próbują się turlać i starają się pomagać sobie nawzajem.

TWOIM ZDANIEM

Który antyczny Assassin's Creed był lepszy?

Origins
18%
Odyssey
82%
Zobacz inne ankiety
Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

Niesamowite detale i smaczki The Last of Us 2, które mogliście przegapić
Niesamowite detale i smaczki The Last of Us 2, które mogliście przegapić

Świat The Last of Us 2 wypełniają detale i smaczki, które łatwo przegapić nawet przy którymś z kolei podejściu do zabawy, a które czynią świat przedstawiony znacznie bardziej wiarygodnym i imponującym.

Przyziemny Ubisoft musi oderwać się od ziemi. Czas na więcej fantasy i sci-fi
Przyziemny Ubisoft musi oderwać się od ziemi. Czas na więcej fantasy i sci-fi

Ubisoft w ostatnich latach unikał fantastyki i science fiction w swoich grach, stawiając na bardziej realistyczne klimaty. Po nowym Assassin’s Creed widać jednak, że postawa ta zaczyna deweloperom coraz bardziej ciążyć.

Czy gra może być zbyt duża? Assassin’s Creed Odyssey nie wie, kiedy skończyć
Czy gra może być zbyt duża? Assassin’s Creed Odyssey nie wie, kiedy skończyć

Assassin’s Creed Odyssey jest większe od wszystkiego, co do tej pory stworzył Ubisoft. Pytanie brzmi jednak w tym przypadku: czy większe jest wrogiem dobrego?