Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 13 października 2018, 11:30

autor: Michał "Czarny Wilk" Grygorcewicz

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Gry, w które chcielibyśmy zagrać na PlayStation Classic

Ku uciesze kolekcjonerów retro konsol, PlayStation Classic stało się faktem. Poznaliśmy jak dotąd pięć z dwudziestu gier, jakie dostępne będą na tej maszynce – teraz próbujemy zaś zgadnąć, czego jeszcze możemy się na niej spodziewać.

Wrześniowa zapowiedź mikrokonsoli PlayStation Classic spotkała się z entuzjastycznym odzewem ze strony kolekcjonerów klasycznych dzieł, którym perspektywa powrotu do tytułów sprzed dwudziestu lat wydaje się bardzo kusząca – nawet jeśli taka nostalgiczna podróż wiązać się ma z wydatkiem przeszło czterystu złotych. Nowa konsolka, oprócz znacznie zredukowanych wymiarów i wyjścia HDMI, zaoferuje dwadzieścia starannie wyselekcjonowanych gier przeniesionych na nią wprost z lat dziewięćdziesiątych i początku XXI wieku. Jakie tytuły chcielibyśmy na niej zobaczyć.

AKTUALIZACJA! W CO ZAGRAMY NA PS CLASSIC?

29 października, czyli dwa tygodnie po naszych spekulacjach, Sony ogłosiło pełną listę gier, które dostaniemy wraz z mikrokonsolą. Oto ona:

 1. Battle Arena Toshinden
 2. Cool Boarders 2
 3. Destruction Derby
 4. Final Fantasy VII
 5. Grand Theft Auto
 6. Intelligent Qube
 7. Jumping Flash
 8. Metal Gear Solid
 9. Mr Driller
 10. Oddworld: Abe's Oddysee
 11. Rayman
 12. Resident Evil Director's Cut
 13. Revelations: Persona
 14. Ridge Racer Type 4
 15. Super Puzzle Fighter II Turbo
 16. Syphon Filter
 17. Tekken 3
 18. Tom Clancy's Rainbow Six
 19. Twisted Metal
 20. Wild Arms

Postanowiliśmy popuścić wodze fantazji i przygotowaliśmy nasz wymarzony zestaw tytułów, jakie chcielibyśmy zobaczyć na nowej konsoli. Postawiliśmy głównie na popularnych przedstawicieli klasyki – w końcu nie bez powodu gry te stały się legendami wzbudzającymi do dziś sentyment wśród milionów fanów. Wybraliśmy jednak również kilka niesłusznie zapomnianych produkcji, o których Sony, korzystając z okazji, mogłoby przypomnieć światu albo zapoznać z nimi nowe pokolenia graczy.

Jako że na PlayStation zadebiutowały setki fenomenalnych dzieł, wybór nie był łatwy i wiele propozycji odpadło w trakcie selekcji – chętnie poznamy w związku z tym Wasze typy na gry, które powinny w grudniu stać się częścią PlayStation Classic. Sekcja komentarzy jest gotowa na Wasze listy najbardziej oczekiwanych tytułów!

Metal Gear Solid

 1. Gatunek: skradanka
 2. Rok wydania: 1998

Jeśli istnieje jakiś tytuł, którego nieobecności wśród gier dostępnych na PlayStation Classic sobie nie wyobrażamy, to jest to Metal Gear Solid – jego ewentualny brak prawdopodobnie dla wielu osób byłby decydującym argumentem przeciwko zakupowi retrokonsolki. Magnum opus Hideo Kojimy wyprzedziło swoje czasy, pokazując prawdziwy potencjał drzemiący w interaktywnej rozrywce jako medium do opowiadania niewiarygodnie angażujących, wciągających i emocjonujących historii w hollywoodzkim stylu.

Pomiędzy świetnie wyreżyserowanymi, choć zdaniem niektórych zbyt długimi, scenami przerywnikowymi i jeszcze dłuższymi rozmowami przez radio kryje się wyjątkowa skradanka, która położyła podwaliny pod wiele elementów tego popularnego po dziś dzień gatunku. Tym, co najbardziej zapada w pamięć z rozgrywki, nie są jednak sekwencje omijania i obezwładniania strażników, a pojedynki z bossami – nawet dziś zachwycające pomysłowością, różnorodnością i wymuszaniem stosowania odmiennych taktyk. Jedyne, co zestarzało się w MGS-ie, to grafika, cała reszta – od fenomenalnej fabuły, mieszającej estetykę anime z klimatami szpiegowskimi, po wciągająca rozgrywkę – pozostaje na najwyższym poziomie.

JEŚLI NIE METAL GEAR SOLID, TO MOŻE... TENCHU 2

Niezwykle klimatyczna skradanka, która pozwala wcielić się w dwoje młodych wojowników ninja – Rikimaru i Ayame – wykonujących szereg tajnych misji na terenie feudalnej Japonii. W trakcie zabawy odwiedzamy m.in. bambusowy las, charakterystyczne wioski, góry czy strzeżone fortece, a w realizacji zadań pomaga nam typowy arsenał wojowników cienia, z shurikenami i bombami dymnymi na czele. Tytuł wyposażony został także w doskonale przygotowany edytor poziomów, dzięki któremu każdy może stworzyć sobie sam wymarzony tor przeszkód.

Resident Evil 3: Nemesis

Resident Evil 3: Nemesis

Metal Gear Solid

Metal Gear Solid

Silent Hill

Silent Hill

Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Crash Bandicoot 3: Warped

Crash Bandicoot 3: Warped

Tony Hawk's Pro Skater 2

Tony Hawk's Pro Skater 2

MediEvil (1998)

MediEvil (1998)

Gran Turismo

Gran Turismo

WipEout 2097

WipEout 2097

Spyro 2: Ripto's Rage!

Spyro 2: Ripto's Rage!

11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?
11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?

Wraz z oficjalnym zakończeniem wsparcia dla PlayStation 2 powracamy do najlepiej sprzedającej się konsoli firmy Sony i wspominamy 11 najlepszych gier, jakie pojawiły się na tej maszynce.

Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać
Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać

Kilkudziesięciu pracowników i współpracowników serwisu gry-online.pl wytypowało najlepsze (ich zdaniem) gry lat 90-tych. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju ranking, który w wielu miejscach może okazać się zaskakujący.