futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 3 marca 2021, 13:52

autor: Bartosz Świątek

Obudowy w cenie do 450 złotych – od be quiet! do Fractal. Obudowy do komputera dla graczy

Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych naszym zdaniem obudów w trzech kategoriach cenowych. Polecamy Wam interesujące modele od klasy Mini-ITX, poprzez popularne ATX, po E-ATX.

Obudowy w cenie do 450 złotych – od be quiet! do Fractal

Naszym zdaniem obudowy z zakresu cenowego od 250 do 450 złotych są złotym środkiem do osiągnięcia przyzwoitej jakości i praktycznego zastosowania. W tym przedziale cenowym znajdziecie wiele popularnych konstrukcji, które są zarówno dobrze wyposażone, jak i estetycznie wykonane. Można znaleźć tu także obudowy zbudowane z aluminium. Zazwyczaj w modelach z tej półki cenowej zamontowane są fabrycznie wentylatory w wystarczającej ilości, zaś ich kultura pracy nie wymusza na użytkowniku poszukiwania zewnętrznych rozwiązań na własną rękę.

W tym segmencie cenowym można również znaleźć specjalnie wyciszane obudowy, które spełniają swoją rolę u wrażliwszej na dźwięki części konsumentów. W większości wypadków znajdziemy tutaj obudowy typu midi-tower dla płyt głównych o maksymalnym formacie ATX, jednakże oferują one wystarczająco dużą ilość miejsca dla wszystkich komponentów i tak naprawdę tylko użytkownicy chcący zainstalować pełne chłodzenie wodne lub wielkoformatową płytę główną typu E-ATX będą musieli poszukać czegoś większego (tzw. Big Tower). Rozwiązania te jednak z reguły należą do wyższej półki cenowej.

be quiet! Pure Base 500 i 600

Prosta wizualnie Pure Base 500 jest jedną z najtańszych propozycji spośród popularnej serii Base od firmy be quiet!, jednakże nadal oferuje pewne dodatki klasy premium, takie jak częściowa izolacja dźwiękochłonna (na pokrywie, przodzie oraz jednej ze ścian bocznych) czy też zintegrowane sterowanie wentylatorem. Bez okna z czarnym wykończeniem obudowa ta kosztuje około 300 złotych. W przypadku okna ze szkła hartowanego (lub całkowicie przeszklonego panelu bocznego), cena jest wyższa o kilkadziesiąt złotych.

Wizualnie wyróżnia się rezygnacja z zatoczek na napędy 5,25-calowe dla płyt CD/DVD lub Blu-ray, z których korzysta obecnie coraz mniej użytkowników. Jeśli są one potrzebne, powinniśmy rozważyć nieco droższy model Pure Base 600, w którym ponadto z tyłu zamontowano wentylator o średnicy 120 zamiast 140 milimetrów.

Układ wentylatorów jest tutaj zaprojektowany zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami: chłodne powietrze zaciągane jest przez wentylator od przodu, podczas gdy ciepłe powietrze wydmuchiwane jest z tyłu. także możliwość instalacji chłodzenia wodnego w miejsce wentylatorów: zarówno pokrywa jak i front oferują wystarczającą ilość miejsca dla modeli o wielkości do aż 360 mm długości, podczas gdy tylna ściana oferuje miejsce na „kostkę” o 120 mm bokach.

Chłodzenie procesora może być nieco wyższe w Pure Base 500 (19 zamiast 16,5 centymetrów), oba modele oferują więcej niż wystarczająco dużo miejsca na karty graficzne z 36,9. Szczególną cechą jest zmienna górna strona: wersja z kilkoma otworami i matą izolacyjną przeznaczona jest do cichych, chłodzonych powietrzem systemów. Natomiast wersja tkana jest przeznaczona do przepuszczania dużej ilości powietrza i nadaje się szczególnie do systemów chłodzonych cieczą.

Złącza na przednim panelu droższego Pure Base 600 odzwierciedlają dość standardową koncepcję (2 x porty USB 3.0, 2 x audio 3,5 mm). Znajduje się tutaj również trzystopniowy kontroler, za pomocą którego można sterować trzema wentylatorami. Góra oraz przód obudowy wykonane są z plastiku, zaś pozostałe elementy ze stali (która jest niestety nieco cieńsza niż w przypadku większych modeli z serii Base). Podsumowując, zarówno Pure Base 500 jak i 600 oferują dobre wyposażenie i wysoką jakość za rozsądną cenę.

Sharkoon TG5 RGB

Mimo że zarówno szyba boczna, jak i front są prawie w całości przeszklone, TG5 RGB firmy Sharkoon jest stosunkowo tanią obudową, dostępną za kwotę około 380 złotych. Cena obejmuje również cztery 120-milimetrowe wentylatory z podświetleniem RGB (trzy z przodu i jeden z tyłu). Sterowanie oświetleniem odbywa się za pomocą odpowiedniego złącza płyty głównej (obsługiwane są modele Asus Aura, Gigabyte Fusion i MSI Mystic Light) lub za pomocą dostarczonego w zestawie ręcznego kontrolera kolorów (dostępnych jest jednak tylko sześć różnych kolorów i biel).

Sharkoon TG5 RGB w dobrej ofercie kosztuje mniej niż 400 złotych

Również w przypadku pozostałego wyposażenia nie musimy iść na żadne ustępstwa. Z przodu znajdują się cztery (zamiast często używanych dwóch) porty USB (2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0) oraz gniazda słuchawkowe i mikrofonowe. W górnej części można zamontować do trzech dodatkowych wentylatorów, natomiast na górze, dole oraz wlotach powietrza z przodu można zamontować zdejmowane filtry przeciwpyłowe. Na przodzie znajdzie się również miejsce na wentylatory do 360 mm średnicy i wysokości 5,5 cm).

Fractal Design Meshify C

Meshify C w cenie około 390 złotych jest pierwszą obudową z tej serii marki Fractal Design, która posiada opcjonalne szklane okno w panelu bocznym oraz magnetyczną siatkę przedniego panelu. Siatkowany panel przedni ma zapewnić lepszą wymianę powietrza - znajduje tutaj miejsce na montaż dwóch wentylatorów 140 mm lub aż trzech 120 mm (w tym jeden już fabrycznie zainstalowany). Panel I/O (wejścia/wyjścia) wraz z gniazdami audio i dwoma portami USB 3.0 został zainstalowany na szczycie panelu frontowego. Meshify C nie posiada zatok na komponenty 5,25”, ale można za to zainstalować pięć dysków 3,5/2,5 cala, w różnych konfiguracjach na wyizolowanym spodzie obudowy. Dodatkowo, aż trzy dyski 2,5 cala mogą zostać umieszczone z tyłu tacki płyty głównej.

Jeśli chodzi o strukturę wewnętrzną, można tu zainstalować maksymalnie płytę główną typu ATX z siedmioma gniazdami rozszerzeń. Tylna ściana mieści jeden wentylator 120 mm (zamontowany fabrycznie), zaś na pokrywie jest miejsce na dwa dodatkowe wentylatory 120 lub 140 mm. Ponadto jeden wentylator 120 mm może zostać dokręcony do dna obudowy. Jak to zazwyczaj bywa u Fractal Design, Meshify C także został zaopatrzony w filtry przeciwkurzowe: z przodu, na pokrywie, pod zasilaczem oraz u podstawy (dna) obudowy. Podobnie jak nośniki danych z przodu, zasilacz ma swoje własne, wyizolowane miejsce, co zapewnia bardziej estetyczny wygląd i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się reszty komponentów.

Objętość Meshify C wynosi ponad 40 litrów, zaś wymiary obudowy wynoszą 409 x 453 x 217 mm (głębokość x wysokość x szerokość), przy wadze własnej jedynie 6.5 kilograma. Dopuszczalna wysokość chłodnic CPU w tym wypadku wynosi aż 170 mm, a maksymalna długość kart graficznych mieści się między 315 mm, a 334 mm, w zależności od tego, czy zainstalowano z przodu wentylator.

Od początku roku dostępny jest również nowy wariant Meshify S2, który opiera się na modelu Fractal Design Define S2. Meshify S2 jest znacznie większy, ma pojemność ponad 58 litrów, posiada port USB-C 3.1 z przodu, może pomieścić do 9 wentylatorów, dłuższe karty graficzne oraz wyższe wentylatory procesora i posiada zintegrowany kontroler wentylatora. Niestety, jego cena również znacznie wzrasta.

TWOIM ZDANIEM

le jesteś w stanie zapłacić za obudowę?

Do 250 zł
28,9%
250-450 zł
39%
Powyżej 450 zł
32,1%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023
Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC?
Jaka obudowa będzie pasować do Twojego PC?

Chociaż teoretycznie nie jest wymagana do pracy komputera, jednak trudno wyobrazić sobie PC-ta bez jakiejkolwiek obudowy. To jeden z tych elementów, który przez wielu jest bagatelizowany. Jak najlepiej dobrać ją do podzespołów komputera?

Ile musisz mieć RGB, żeby być prawdziwym graczem
Ile musisz mieć RGB, żeby być prawdziwym graczem

Składanie gamingowego peceta to nie takie hop-siup. Nie wystarczy wybrać podzespoły, dostosować moc zasilacza i dopchnąć kolanem, żeby się zmieściło w obudowie. Prawdziwy pecet musi jeszcze wyglądać, a do tego niezbędne są trzy magiczne literki: RGB.