Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 22 września 2018, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4

Platynowanie gier zazwyczaj wymaga wielu godzin poświęconych na doskonałe rozpracowanie każdego etapu albo na żmudny grind. Ale niekoniecznie – prezentujemy dziesięć gier, które bez większych problemów można splatynować naraz w jeden wieczór.

Zdobywanie osiągnięć i trofeów w grach w ciągu kilkunastu lat stało się bardzo popularne, dla wielu osób przestając być jedynie sposobem na przedłużenie czasu spędzanego z ulubionym tytułem i stając się rozrywką samą w sobie. Powstały specjalne strony internetowe i społeczności skupione wokół „calakowania” (tak, takie słowo naprawdę istnieje) bądź „platynowania” gier. Niektórzy wręcz jako jedno z kryteriów przy zakupie nowych tytułów do kolekcji zaczęli brać pod uwagę właśnie stopień trudności zdobycia wszystkich pucharków lub „aczików”.

O CO CHODZI?

W tym tekście opisujemy, jak w pięć i pół godziny zdobyć 10 platyn na PlayStation 4.

Koszt całej zabawy wyniósł 202 zł, ale lwią cześć (75 zł) pochłonęła jedna gra.

A czy to się opłaca? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

I przede wszystkim do takich osób kierowany jest ten tekst. Nie ma co bowiem ukrywać – prezentujemy tu gry raczej niskich lotów. Część z nich odstrasza wtórnością, a część bardzo skromną zawartością. Mają one jednak inną cechę, która dla wielu osób może stanowić istotną zaletę – da się je „splatynować” w bardzo krótkim czasie, liczonym w minutach. W sumie dziesięć zaprezentowanych na kolejnych stronach gier ukończycie w ciągu około 6 godzin. Wystarczy więc jeden zarezerwowany na granie wieczór, by swoje profile PlayStation ozdobić kilkoma świeżutkimi platynowymi trofeami.

Z naszym zestawieniem respekt na dzielni gwarantowany! - 2018-09-21
Z naszym zestawieniem respekt na dzielni gwarantowany!

CO TO JEST PLATYNA?

Każda licząca się platforma oferuje różnego rodzaju osiągnięcia do zdobycia w grach. „Platyna” to jednak termin odnoszący się wyłącznie do PlayStation. Tam zdobywamy trofea, reprezentowane przez ikonkę pucharu w różnych kolorach. Najwyższe trofeum w danej grze, oznaczające w teorii, że osiągnęliśmy w niej wszystko, to właśnie platyna.

PODZIĘKOWANIA

Podziękowania dla łowcy trofeów „etama”, którego fachowa wiedza okazała się nieoceniona przy komponowaniu niniejszego zestawienia.

Slyde

Najszybsza platyna po tej stronie PlayStation Store. - 2018-09-21
Najszybsza platyna po tej stronie PlayStation Store.

Czas zdobycia platyny: minuta

INFORMACJE

  1. Gatunek: logiczna
  2. Cena: 5 zł
  3. Sama gra: niewarta swojej (i tak niskiej) ceny – w sieci pełno jest darmowych odpowiedników

W czerwcu 2018 roku premierę na PlayStation 4 miała nietypowa gra ????? 1000 Top Rated, którą reklamowano jako tytuł oferujący najłatwiejszą i najszybszą do zdobycia platynę w historii. Sony się to zbytnio nie spodobało i tytuł bardzo szybko został usunięty ze sklepu. Twórcy się tym jednak specjalnie nie przejęli i po dokonaniu kilku kosmetycznych zmian opublikowali swe dzieło w sieci raz jeszcze, tyle że pod tytułem Slyde. Choć tym razem informacje o banalnie prostym do zdobycia trofeum zniknęły z opisu na PlayStation Store, gracze szybko odkryli, że poziom trudności „platynowania”... stał się jeszcze niższy.

Rozgrywka oparta jest na klasycznej grze logicznej polegającej na układaniu puzzli z fragmentów (całkiem ładnych) fotografii. Gier tego typu istnieje multum, a że większość z nich rozpowszechniana jest za darmo, Slyde zachęca do siebie zestawem trofeów przygotowanych w taki sposób, że już jednokrotne ukończenie łamigłówki wystarcza do uzyskania kompletu nagród. Z poradnikiem zabiera to mniej niż minutę, gdyż algorytm losujący bazuje na powtarzających się schematach. Wystarczy poczekać na wylosowanie właściwego układu, a następnie szybko wklepać odpowiednią sekwencję klawiszy, by cieszyć się upragnionym platynowym trofeum.

Łączny wynik: 1 platyna w 1 minutę

TWOIM ZDANIEM

Trofea i osiągnięcia w grach są dla Ciebie ważne?

Tak, ale nie najważniejsze
67,1%
Nie, nie przywiązuję do nich wagi
28,2%
Tak, gram tylko dla nich
4,7%
Zobacz inne ankiety
Super Destronaut DX

Super Destronaut DX

Her Majesty's Spiffing

Her Majesty's Spiffing

Siedem krępujących osiągnięć, które przyprawiają o ciarki wstydu
Siedem krępujących osiągnięć, które przyprawiają o ciarki wstydu

Osiągnięcia mogą być łatwe, trudne, zabawne – ale powinny raczej budzić dumę niż zażenowanie. A jednak znaleźliśmy siedem osiągnięć z popularnych gier, które pozostawiły po sobie niesmak zamiast zadowolenia z siebie.

11 dziwnych rzeczy, które zrobiłem wbijając 229 platyn na PlayStation
11 dziwnych rzeczy, które zrobiłem wbijając 229 platyn na PlayStation

Jestem łowcą platyn. Uwielbiam widok tych małych pucharków, pojawiających się na ekranie. Czasem bardziej, niż same gry. Zdobywając je robiłem wiele dziwnych rzeczy. Czasem pomysłowych, czasem zwyczajnie żmudnych. Oto 11 historii z mojego życia.

10 dziwnych osiągnieć ze Steama, których nie udało ci się zdobyć
10 dziwnych osiągnieć ze Steama, których nie udało ci się zdobyć

Steam uwielbia achievementy, gracze kochają je zdobywać, a niektórzy twórcy lubują się w wymyślaniu fantazyjnych osiągnięć. Zebraliśmy 10 najciekawszych i jednocześnie rzadkich achievementów, o istnieniu których mogliście nawet nie wiedzieć.