Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 lipca 2020, 16:05

Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać

Ostatnio zachęcaliśmy Was do zdobycia pracy w branży gier, dziś pomożemy Wam ją stracić. Dlaczego? Bo polecamy gry, w które możecie grać w robocie.

Spis treści

Doom (1993) – IDDQD w pracy

Pierwszy raz w tę grę, wydaną jeszcze na dyskietkach, zagrałem w pracy mojego ojca. Mógł to być IBM ze stu- lub studwudziestohercowym procesorem Pentium. Maszyna stricte biurowa, ale w tamtych czasach podział na sprzęt biurowy i do grania w zasadzie nie istniał. Produkcja id Software robiła ogromne wrażenie, a przy tym stanowiła kamień milowy w rozwoju gier. Wydany wcześniej Wolfenstein 3D wyglądał przy Doomie jak gra z kompletnie innej epoki, a przecież obydwa te tytuły dzieli zaledwie rok!

Śmierć, zniszczenie, przemoc i ból – dzieciaki to uwielbiały. - Szef idzie! Gry w pracy – podpowiadamy w co i jak grać - dokument - 2020-07-31
Śmierć, zniszczenie, przemoc i ból – dzieciaki to uwielbiały.

O czym opowiada Doom, wie każdy. Facet ma giwerę i strzela do potworów. Wprawdzie była tam jakaś fabuła – ludzkość osiągnęła wysoki rozwój cywilizacyjny, skolonizowała Marsa oraz jego księżyce (Phobosa i Deimosa) – ale stanowiła tylko pretekst do rozwałki. Wcielaliśmy się w żołnierza, który za karę trafia na Phobosa, gdzie korporacja UAC, organizacja działająca na zlecenie armii, przeprowadza eksperymenty. Jak to zwykle bywa, nic nie idzie tak, jak powinno, a z innego wymiaru przechodzą do naszej rzeczywistości rozmaite kreatury. Jak mówiłem, jakąś fabułę gra miała, ale tak naprawdę nikt o niej nie pamiętał i nikt na nią nie zwracał uwagi.

Tymczasem Doom pojawia się tu nie bez przyczyny. Tę stareńką aplikację odpalimy na wszystkim (jesteśmy pewni, że nawet lodówka ze Skyrimem wystarczy) i w razie konieczności równie szybko zminimalizujemy kombinacją ALT+TAB lub „zabijemy” ALT+F4. Zalecamy jednak, aby w Dooma grać tylko na komputerze z ekranem zwróconym do ściany, a nie do innych współpracowników.

Mody

Oryginalny Doom doczekał się kilku wspaniałych modów, ułatwiających powrót do gry. Warto zainteresować się chociażby Brutal Doomem, który znacznie zwiększa poziom brutalności. Krew leje się wiadrami, odpadają kończyny, a przeciwnicy konają w męczarniach. Bardzo dobry mod na pogodne popołudnie.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grasz w pracy?

Nie mam pracy :(
12,9%
Jeszcze się uczę, ale w szkole/na studiach gram!
21,2%
Tak, dość często
29,3%
Nie, przecież kocham swoją robotę
24,5%
Tylko parę razy
12,1%
Zobacz inne ankiety
Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?
Praca dla gracza – jak zmienić pasję w poważny zawód?

Co może zrobić młody gracz, który połowę swego wolnego czasu poświęca na budowanie domków w Minecrafcie? Czy granie w gry może stanowić profesję? A jeśli tak, to jak to zrobić, żeby i pograć, i zarobić?

Wakacje bez peceta? Podpowiadamy w co warto zagrać na smartfonie
Wakacje bez peceta? Podpowiadamy w co warto zagrać na smartfonie

20 gier i jeden bonusowy temat – taką paczkę przygotowaliśmy z myślą o tych z Was, którzy na wakacjach chcieliby pograć, ale nie mają na czym. Wybraliśmy najciekawsze mobilne produkcje, dbając o to, żeby dla każdego znalazło się coś miłego.

10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę
10 gier przeglądarkowych na zimowe wieczory i ponurą szarówkę

Wszyscy czasem w nie gramy, nie wszyscy się tym chwalimy – niesłusznie. Przygotowaliśmy listę dziesięciu godnych uwagi gier przeglądarkowych, z którymi możecie miło spędzić czas zimowej szarówki.