Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 czerwca 2018, 11:30

autor: Radosław Wasik

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

Czekając na The Elder Scrolls 6 - mody z nowymi krainami do Skyrima

W oczekiwaniu na informację o tym, dokąd zabierze nas The Elder Scrolls VI, zapraszamy w podróż po nowych prowincjach uniwersum i nie tylko.

Summerset Isle – zadania bez wskaźników

Altmerowie mieszkają nieco inaczej niż Nordowie. - 2018-06-22
Altmerowie mieszkają nieco inaczej niż Nordowie.
Summerset Isle:
  1. ogromna zawartość oferująca kilkadziesiąt godzin zabawy;
  2. możliwość odwiedzenia stolicy ukochanego Thalmoru;
  3. w niektórych zadaniach nie ma wskaźników!

Thalmorczycy w Skyrimie zostali przedstawieni niezbyt pozytywnie i w trakcie gry zabiliśmy ich przynajmniej kilkudziesięciu – na bliższe poznanie nie ma zatem co liczyć. Cała frakcja jest złożona z Altmerów (czy inaczej elfów wysokiego rodu) pochodzących z wysp Summerset, a niniejsza modyfikacja pozwala na odwiedzenie owej krainy. Nie twierdzę, że po eksploracji ojczystej ziemi Thalmoru nagle ich polubicie – wszak wszechobecne niewolnictwo i pogarda względem innych ras raczej nie sprzyjają ociepleniu wizerunku. Obiecuję jednak, że przy modzie Summerset Isle będziecie bawić się równie dobrze jak w oryginalnej produkcji.

Rozmiar mapy robi wrażenie. - 2018-06-22
Rozmiar mapy robi wrażenie.

Nie da się ukryć, że twórcy moda mają rozmach – w nowej krainie znajduje się kilka sporych miast (gdzie możemy wejść w posiadanie własnego domostwa) i mnóstwo pomniejszych lokacji w postaci wiosek, podziemi czy ruin. Ze względu na klimat wszystkie miejsca są zdecydowanie inne od tych znanych ze Skyrima – wreszcie odpoczniemy od mrocznych grobowców draugrów. Nie oznacza to jednak, że Summerset jest sielankową i spokojną prowincją. Na wyspie roi się od krwiożerczych potworów – niektóre z nich zostały stworzone od podstaw, a inne to starzy znajomi z podmienionymi teksturami. Nie zapomniano też o bossach stanowiących większe wyzwanie od standardowych kreatur.

Na pochwałę zasługuje projekt zadań, a przynajmniej części z nich. Może to być zaskoczeniem, ale niektóre questy nie posiadają wskaźników prowadzących prosto do celu – wtedy musimy skorzystać ze „starożytnych” metod i uważnie słuchać rozmówców lub zaglądać do dziennika. Co więcej, twórcy wprowadzili gdzieniegdzie elementy rodem z horrorów, więc osoby o słabych nerwach powinny mocno trzymać się fotela.

Wypoczynkowe ujście kanałów w sercu Summerset. - 2018-06-22
Wypoczynkowe ujście kanałów w sercu Summerset.

W modyfikacji o takiej skali nie mogło zabraknąć dodatkowej zawartości w postaci uzbrojenia, zaklęć czy składników alchemicznych – jest tego mnóstwo, co sprawia, że na każdym kroku zdobywamy coś nowego. Postacie niezależne otrzymały przyzwoity angielski dubbing, a wrażenia dźwiękowe uzupełnia autorska muzyka.

Jak rozpocząć zabawę z modyfikacją? Wymogiem jest posiadanie tytułu arcymaga, więc najpierw należy zaliczyć główną ścieżkę fabularną Akademii Magów w Zimowej Twierdzy. Następnie wystarczy udać się do pobliskiej tawerny i poczekać na kuriera – gra automatycznie przeniesie nas na wyspy Summerset.

Instrukcja instalacji

  1. Modyfikacja na stronie Nexus Mods

Modyfikację należy zainstalować za pomocą Nexus Mod Managera.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

The Elder Scrolls VI

The Elder Scrolls VI

The Elder Scrolls IV: Oblivion

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie
Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie

Starsze gry wciąż potrafią bawić, choć niestety ich oprawa wizualna może odstraszyć. Dzięki naszej kuracji odmładzającej spotkania z nimi staną się znacznie przyjemniejsze!

Czekając na Mass Effect 5 - najlepsze mody do space opery BioWare
Czekając na Mass Effect 5 - najlepsze mody do space opery BioWare

Na kolejną część serii Mass Effect jeszcze poczekamy. Jeśli w międzyczasie chcecie odpalić którąś ze starszych odsłon, warto zwrócić uwagę na mody, które potrafią odmienić te gry nie do poznania.

Najlepsze mody do TES V: Skyrim – niby 2019 rok, a Skyrim dalej rządzi
Najlepsze mody do TES V: Skyrim – niby 2019 rok, a Skyrim dalej rządzi

W przeciągu ostatnich dwóch lat społeczność moderska The Elder Scrolls V: Skyrim nie próżnowała, a gra doczekała się wielu interesujących modów. Warto opisać najlepsze z nich.