Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 8 czerwca 2018, 17:00

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Wiedźmin 3,5 – czy powstanie trzeci dodatek do Witchera 3?

Oczy wszystkich fanów „RED-ów” zwrócone są na Cyberpunka i w nieco mniejszym stopniu na Gwinta. Istnieją jednak poszlaki sugerujące, że być może studio pracuje również nad dodatkiem do Wiedźmina 3.

Beep! Cyberpunk, wszędzie Cyberpunk 2077 – to właśnie ta gra przychodzi na myśl w kontekście obecności CD Projektu RED na nadchodzących targach E3. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie, niczym detektyw Deckard swoją maszyną do wyostrzania zdjęć, doniesieniom prasowym i komunikatom giełdowym, zauważymy, że trzeci dodatek do Wiedźmina 3 wcale nie jest taki nierealistyczny, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

To oczywiście dość luźna spekulacja, podparta analizą poszlak, a nie konkretną wskazówką czy przeciekiem. Myśl o nowym DLC do gry z 2015 roku wydaje się odważna, ale wydanie czegoś w stylu Serc z kamienia mogłoby być dla CD Projektu najłatwiejszym sposobem na utrzymanie wysokich cen akcji do premiery Cyberpunka i przyniosłoby wymierne zyski finansowe. Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej najistotniejszym argumentom, które przemawiają za potencjalnym powrotem Geralta (lub innego wiedźmina).

Bohaterem kolejnego dodatku do Wiedźmina 3 wcale nie musi być Geralt. Ciri wydaje się naturalną kandydatką, ale równie dobrze może być to inny wiedźmin albo któraś z czarodziejek. - 2018-06-08
Bohaterem kolejnego dodatku do Wiedźmina 3 wcale nie musi być Geralt. Ciri wydaje się naturalną kandydatką, ale równie dobrze może być to inny wiedźmin albo któraś z czarodziejek.

Do premiery Cyberpunka 2077 wciąż daleko

W skrócie:
  1. Cyberpunk 2077 zostanie prawdopodobnie pokazany na E3, ale od premiery mogą nas dzielić nawet dwa lata.
  2. Sprzedaż Wiedźmina 3 zgodnie z przewidywaniami spada.
  3. Zainteresowanie Gwintem nie dorównuje oczekiwaniom.
  4. CD Projekt musi zarabiać, a stworzenie trzeciego DLC do Wiedźmina 3 to najprostszy sposób, żeby to osiągnąć.

Wszystko wskazuje na to, że machina promocyjna Cyberpunka 2077 zacznie pracę na wysokich obrotach od pokazu na nadchodzących targach E3. Jak jednak podkreślił ostatnio zarząd CD Projektu, kampania marketingowa nie będzie „ekspresowa”. Podobnie jak Wiedźmin 3 nowa gra Polaków z pewnością zaliczy jeszcze niejedne targi, zanim trafi do sklepów. W marcu tego roku studio sygnalizowało z kolei, że oprawa graficzna jego produkcji powstaje już z myślą o nowej generacji konsol, a te pojawią się w sklepach raczej dopiero w 2020 roku. Przypuszczalnie więc także nowa marka CD Projektu RED zadebiutuje w tym czasie. A to oznaczałoby jeszcze ponad dwa lata kosztownego czekania. Brak premier to brak zysków – a spółka giełdowa nie może sobie na to pozwolić.

Raport finansowy z ostatniego kwartału pokazuje dwie ważne tendencje. Po pierwsze, nadal największą część przychodów koncernu CD Projekt generują tantiemy licencyjne związane z Wiedźminem 3 i dodatkami do niego. Po drugie, nie jest to worek bez dna, z którego można czerpać bez końca. Wyniki za I kwartał 2018 roku są niemal o połowę gorsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobnie mniejszy przychód uzyskała spółka CD Projekt RED, a platforma GOG zanotowała nawet wynik ze stratą, w przeciwieństwie do poprzedniego roku na plusie.

Cyberpunk 2077 nadal jest wielką niewiadomą z odległym terminem premiery. Od 2012 roku czekamy na chociaż jeden obrazek z rozgrywki. - 2018-06-08
Cyberpunk 2077 nadal jest wielką niewiadomą z odległym terminem premiery. Od 2012 roku czekamy na chociaż jeden obrazek z rozgrywki.

Zyski z Wiedźmina będą już raczej systematycznie maleć (ile jeszcze osób może kupić gry?), a droga do premiery Cyberpunka 2077 to nie tylko utrzymanie kilkuset specjalistów, ale i wspomniana długa oraz kosztowna kampania marketingowa. Oczywiście jest jeszcze Gwint z mikropłatnościami, który w założeniach powinien zapewnić stały dopływ gotówki. Pytanie brzmi: czy ten tytuł może pomóc CD Projektowi dotrwać do premiery Cyberpunka?

Czy kupił(a)byś trzeci dodatek do Wiedźmina 3?

98,1%

Tak

1,9%

Nie

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier
Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier

Trzy – tyle lat kończy Wiedźmin 3. Za dużo, żeby przepuścić taką okazję, ale za mało, żeby musieć Wam przypominać, za co pokochaliśmy tę grę. Dlatego zamiast wspominek o Dzikim Gonie proponujemy... wspominki o grach, które się na Dzikim Gonie wzorowały.

Jeszcze fabuła nie umarła – chcemy singla czy battle royale?
Jeszcze fabuła nie umarła – chcemy singla czy battle royale?

Wydawcy starają się nam wmówić, że przyszłością są gry rozwijane w nieskończoność jako usługa sieciowa, tymczasem ogromne sukcesy nadal odnoszą zamknięte liniowe historie dla jednego gracza.

Wiedźmin, którego nie było. Graliśmy w skasowanego hack'n'slasha studia CD Projekt RED
Wiedźmin, którego nie było. Graliśmy w skasowanego hack'n'slasha studia CD Projekt RED

Taka okazja nie trafia się każdemu. Dzięki uprzejmości Sebastiana Zielińskiego było nam dane zagrać w demo Wiedźmina, które powstało w studiu CD Projekt RED prawie 15 lat temu... i nie ma nic wspólnego z RPG-iem z 2007 roku. Czy to też byłby hit?

Komentarze Czytelników (87)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.06.2018 17:20
😍
8
odpowiedz
1 odpowiedź
-=Esiu=-
138
Everybody lies

Ło matko, ile ja bym dał za kolejny dodatek do Wiedźmina 3. Do tego jeszcze edycja pudełkowa z talią kart Skellige :D

https://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=105006

post wyedytowany przez -=Esiu=- 2018-06-08 17:34:41
08.06.2018 17:55
7
odpowiedz
3 odpowiedzi
Mutant z Krainy OZ
187
Farben

Cokolwiek do trzeciego Wiesława biore w ciemno.

08.06.2018 23:40
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
Steel85
3
Junior

Ja widzę to tak: W misji pobocznej z Dzinem na Skelige, Yenefer w myślach wypowiada życzenie ze chce być płodna i mieć dziecko z Geraldem, co oczywiscie spełnia Dzin. Historia zaczyna sie gdy dziecko przychodzi na swiat, czyli postac w którą wciela sie gracz. W wyniku tego zyczenia Yen traci magiczne moce i staje sie zwykła śmiertelniczka umierając przy porodzie, Geralt jest tez już staruszkiem ale podejmuje się wychowaniem Syna/Córki( tu można wkleić idealnie kreator postaci) oczywiscie kiedy nasz postać osiąga np 21 rok życia, Gerald umiera ze starości. Postać chowa go obok grobu Yen i wyrusza w świat odnaleźć np Eskiela i Lamberta aby dokończyć wiedźmińskie szkolenie które zaczął Gerald. Tak wiec gracz opuszcza posiadłość Corwo Bianko w Tuson i zaczyna sie gra...

08.06.2018 23:56
1
odpowiedz
VanDust
67
Konsul

Jak widzę "poszlaki", to od razu kojarzy mi się Scooby-Doo, którego mój młody wałkował na okrągło, ileś lat temu..... :)
A odnośnie tematu (choć łyknąłbym ten dodatek jak pelikan) uważam ,że szanse na trzeci dodatek są bliskie zeru.

post wyedytowany przez VanDust 2018-06-09 00:07:49
09.06.2018 03:04
odpowiedz
Dharxen
34
Generał

Zamiast trzeciego dodatku lepszy byłby jakiś mniejszy spin-off i porządne narzędzia modderskie do W3.

09.06.2018 09:33
odpowiedz
mastarops
71
Konsul

Ja to bym chciał jakąś wielką otwartą lokację i gameplay w stylu monster huntera (którym właściwe Geralt jest). Plus co jakiś czas nowy boss. Fajnie by było pograć w taką grę.

09.06.2018 10:33
odpowiedz
Wojt55
27
Centurion

Edycja Rozszerzona Dzikiego Gonu, czyli usunięte misje, postacie np.Iorweth, może Yarpen, fałszywa Cirilla, Zygfryd z Denesle, wątki fabularne np. atak Gonu na Novigrad. Osobiście chciałbym opcję kompromisu w zadaniu Racja Stanu.

Co do dodatku, czyli nowej przygody, niema co liczyć na kontynuację co twórcy wspominali, a inna postać jako bohater jest mało prawdopodobna, gdyż 3 część to przygody Geralta. Można zrobić epizod pomiędzy 2 a 3, albo remastered 1 już dużo lepszy pomysł. Ja jednak chciałbym adaptację sagi jako gry o Geralcie i Ciri.

post wyedytowany przez Wojt55 2018-06-09 10:38:51
09.06.2018 13:51
odpowiedz
1 odpowiedź
melkarV
1
Junior

Powstanie Wiedźmin 3.5
2 lata temu kupowałem komputer od pracownika CD Project Red.
Zapytalem go kiedy Wiedźmin 4, on się zaśmiał i powiedział że na razie nic o W4 nie wiadomo, ale będzie wielka aktualizacja znana jako Wiedźmin 3.5

Piszę zupełnie poważnie. Nawet wtedy zacząłem pisać o tym ze znajomą na Twitterze:)

09.06.2018 13:57
1
odpowiedz
dj_sasek
90
Freelancer

Ja byłem zdziwiony, że po tak dobrej grze i dobrej sprzedaży CDPR nie robił kolejnych dodatków do Wiedźmina. Ta gra zdecydowanie zasługiwała na więcej dodatków.

09.06.2018 14:21
1
odpowiedz
Ziemas
56
Centurion

Bardzo logiczne i sensowne argumenty. Mam nadzieję, że panowie z CDPR również myślą podobnie. Praktycznie bez większego wydatku na marketing dodatek by się sprzedał. Naturalnie poziom musi utrzymać bo inaczej spadnie na łeb i cały misterny plan również.

09.06.2018 14:55
odpowiedz
Littleborder
2
Junior

Jeśli już podnoszony jest pomysł dodatku do W3 w kontekście Gwinta, to może dobrym pomysłem byłoby osadzenie tego dodatku w fabule związanej właśnie z tą grą karcianą. Na przykład jakaś akcja w czasie wielkiego turnieju Gwinta, coś w stylu serii "Ocean's 11".

09.06.2018 15:25
odpowiedz
4 odpowiedzi
Vroo
95
Konsul

Jak dla mnie dodatki do Wiedźmina 3 mogłyby wychodzić nawet co roku i rozwijać ten świat (co nawet sugeruje i umożliwia mapa w grze).
W trójeczce trochę zaniedbano krasnoludy, które uwielbiam, dlatego w pierwszej kolejności przygarnąłbym coś dziejącego się w Mahakamie.
Później Dol Blathanna, Lan Exeteer, Brokilon, ach... pomarzyć.
Niestety szczerze w to wątpie, a już na pewno po premierze Cyberpunka nie ma co na to liczyć, bo przypuszczam, że następny w kolejce będzie Wiedźmin 4.

09.06.2018 19:44
1
odpowiedz
zanonimizowany1261277
0
Centurion

Artykuł z serii dzień bez wiedźmina to dzień bez dużego zarobku z klikania.

09.06.2018 19:46
odpowiedz
Jango Kane
26
Konsul

Byłoby super gdyby CDP jechał na przemian Cyberpunka i Wiedźmina, tak jak Bethesda robi TES'a i Fallouta. Gdyby się jeszcze zgrali i nie wydawali w tych samych terminach to prawie co roku wychodziłby świetny rpg! :D

09.06.2018 20:43
odpowiedz
shooter190
38
Pretorianin

Ehh, pamiętam jak wiele osób pisało jak to bardzo dobrze jest, że CDP RED nie robi gier/dodatków w hurtowych ilościach odcinając kupony jak niektórzy znani producenci mając nad sobą chciwych wydawców. 2 lata od premiery ostatniego dodatku lud krzyczy w komentarzach "wincyj dodatków do Wiedźmina 3, wincyj! w każdych ilościach!". Naprawdę tego chcecie? Uważajcie czego sobie życzycie Panie i Panowie, bo jeszcze się spełni i będziecie płakać jak twórczość studia zejdzie na psy po tym, jak kupi je jakieś EA bądź Vivendi. Jeszcze gorsze dla was byłoby, gdyby w takie studio czystego zła zmieniło się CDP RED samo z siebie.

09.06.2018 21:40
👎
1
odpowiedz
szczypiorofixpw
55
Pretorianin

Niezły clickbait...

09.06.2018 21:45
odpowiedz
2 odpowiedzi
Aurelius
70
Weteran

Jak kasa przestanie stykać i opóźnienia z Cyberem będą coraz większe, to i płatne DLC się pojawią + skrzynki niespodzianki.

09.06.2018 22:28
1
odpowiedz
Tony17
1
Junior

Wierzę że wasza teoria o 3 dodatku do 3 wiedźmina 3 się spełni. Take my money.

10.06.2018 22:54
odpowiedz
Xand3rd
8
Centurion

jak by zrobili dodatek to nie zastanawiał bym się i kupił w ciemno i rzucił kasę jak za pełnoprawny tytuł bo wiem że się nie zawiodę ... cyberpunk też będzie grą co najmniej na poziomie wiedźmina 3 i nie dlatego że ja tak sądzę ale dlatego że udowodnili już swoją wartość.... jedna z nielicznych firm której mogę rzucić kasę bez zastanowienia bo wiem że dostanę coś przy czym spędzę masę godzin a po skończeniu będę tęsknił jak za wiedźminem

11.06.2018 17:14
1
odpowiedz
mago_81
16
Centurion

Z tym Cyberpunkiem to jest jakiś cyrk. Odkąd po raz pierwszy grę zapowiedziano mineła epoka.

12.06.2018 00:45
😐
odpowiedz
carsonix
41
Chorąży

Mnie w nowym trailerze uderzyło co innego. Porównując go do tego pierwszego z 2013 roku, gdzie babeczka android ma widać realne ludzkie rysy twarzy, tak w tym nowym trailerze twarze ludzi jak i ich ruchy są jakieś takie trochę karykaturalne, jeśli to dobre słowo by to określić. Jakieś takie to wszystko bardziej borderlandsowe, komiksowe, dużo dalej postaciom do realizmu, porównując chociaż do twarzy w Wiedźminie 3. Może to tylko moje odczucie. I powiem, że nie tego oczekiwałem. Oczekiwałem przynajmniej takiego realizmu twarzy jak w Wiedźminie 3. Zobaczymy.

post wyedytowany przez carsonix 2018-06-12 00:47:15
15.06.2018 11:17
odpowiedz
darkpalladinPL
28
Chorąży

Bo w 1trailerze był tylko render a tutaj mamy "raczej" z faktyczną grą :)

17.06.2018 22:03
odpowiedz
acik1989
2
Junior

Ja nie rozumiem o czym tu myśleć. Przecież wyszły by jeszcze 3 dodatki i sprzedadzą się zawsze świetnie, jest masa ludzi którzy to kupią. Cdp i tak zawsze zarobi więc nadal nie rozumiem czemu nie? Czemu zakończyć serię? Ja bardzo się zawiode jeśli już nic nie wydadzą. CDP bierzcie sie do roboty czekamy na Geralta.

19.06.2018 01:08
odpowiedz
Antek9999
13
Chorąży

Cyberpunk będzie wyglądał jak futurystyczne GTA(nie każdy przypada za grami typu GTA),a Wiedźmin pozostanie Wiedźminem i z wielką chęcią bym kupił w ciemno każdy kolejny dodatek do Wiedźmina :)

post wyedytowany przez Antek9999 2018-06-19 01:13:42
01.07.2018 12:54
odpowiedz
maks19
29
Chorąży

Jak wy wyobrażacie sobie trzeci dodatek do Wieśka gdy Redzi definitywnie zakończyli historię Geralta w Toussaint wypuszczając pożegnalny film z okazji 10 lecia serii? To jest nierealne. Też jeszcze nie dawno bardzo ubolewałem nad tym, że wyszły tylko dwa dodatki i miałem niedosyt, ale przeszedłem potem podstawkę i dodatki drugi raz i się z tym pogodziłem. Już bym lepiej wolał, żeby wypuścili gre w uniwersum Wiedźmina i niekoniecznie znów coś takiego jak Gwint (który moim zdaniem lepszy jest w samej grze niż jako oddzielna produkcja), a np. historia jakiegoś innego Wiedźmina lub nawet jakąś strategię w stylu zarządzania wioską, najmowaniem wiedźminów itd.

02.07.2018 20:39
odpowiedz
divX005
23
Legionista

Krew i Wino stanowiło doskonałe zakończenie przygody, dlatego też jest mało prawdopodobne, że Geralt pojawiłby się w trzecim DLC. Z wprowadzeniem innego bohatera do świata fabuły mógłby pojawić się problem, ale możliwe że pojawi się coś w stylu przygód (jak np. "cena neutralności" czy "efekt uboczny" w Wiedźminie 1).

28.07.2018 19:18
odpowiedz
xsauxa
3
Junior

Co do dodatku to patrząc na to realistycznie raczej już go nie będzie. Gdyby miał być to już by wyszedł w 2017 roku, teraz twórcy skupiają się Cyberupunku 2077, którego premiera zapewne będzie w II połowie 2020 roku, no i jak widać w raporcie zakładają wydanie gry RPG AAA(fajnie gdyby to było uniwersum wiedźmina), ja to widzę tak:

-W roku 2019 zapowiedź nowej gry i promocja Cyberpunka 2077 pełną rurą
-Ewentualnie zapowiedź nowej gry w 2020
-W II połowie 2020 premiera Cyberupunka 2077 i promowanie nowej gry
-Nowa gra 2021? całkiem prawdopodobne przy założeniu, że prace trwają od czasów premiery Wiedźmina.

22.08.2018 17:35
odpowiedz
robinsongg
22
Chorąży

Być może tak macie rację dodatku może nie być. Ale rynek gier nie znosi próżni wszystkie największe firmy wypuszczaja po kilka gier w ciągu 2-3 lat czy rozwijają swoje flagowe tytuły przez kilka lat. Albo dają taką mozliwosc fanom dlatego taki skyrim żyje tyle lat dzięki fanom. A w Wiesku tego brak więc dodatek prawdopodobny.

08.09.2018 15:37
odpowiedz
1 odpowiedź
artur281
1
Junior

Czy warto kupić Wiedźmina Game of the Year Edition na ten moment? Czy nowe tytuły go przebijają? Pytam bo nigdy nie grałem, a zastanawiam się nad kupnem na promocji na steamie.

26.10.2018 04:40
odpowiedz
Arczi95
0
Legionista

Ta historia jest tak dobrze napisana pzez autora ze kazde studio zrobilo by na tym gore hajsu, lepiej by bylo jakby prawa mialo nawet takie zagranczne santa monica studio chociaż dostali bysmy remastery i ci co nie czytali ksiazki wiedzieli by wiecej o tym swiecie i postaciach

26.10.2018 05:10
odpowiedz
Angry Zeus
10
Pretorianin

Też byłbym kupił niemniej myślę że dodatki do TW3 zostały zamknięte - zbyt dużo czasu od premiery upłynęło.

26.10.2018 09:20
odpowiedz
matmafan
112
Altair ibn al-Ahad

Jest tyle opcji że mogło by powstać kilka dodatków, cieszył bym się bardzo gdyby coś powstało.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze