Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 8 czerwca 2018, 17:00

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Wiedźmin 3,5 – czy powstanie trzeci dodatek do Witchera 3?

Oczy wszystkich fanów „RED-ów” zwrócone są na Cyberpunka i w nieco mniejszym stopniu na Gwinta. Istnieją jednak poszlaki sugerujące, że być może studio pracuje również nad dodatkiem do Wiedźmina 3.

Beep! Cyberpunk, wszędzie Cyberpunk 2077 – to właśnie ta gra przychodzi na myśl w kontekście obecności CD Projektu RED na nadchodzących targach E3. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie, niczym detektyw Deckard swoją maszyną do wyostrzania zdjęć, doniesieniom prasowym i komunikatom giełdowym, zauważymy, że trzeci dodatek do Wiedźmina 3 wcale nie jest taki nierealistyczny, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

To oczywiście dość luźna spekulacja, podparta analizą poszlak, a nie konkretną wskazówką czy przeciekiem. Myśl o nowym DLC do gry z 2015 roku wydaje się odważna, ale wydanie czegoś w stylu Serc z kamienia mogłoby być dla CD Projektu najłatwiejszym sposobem na utrzymanie wysokich cen akcji do premiery Cyberpunka i przyniosłoby wymierne zyski finansowe. Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej najistotniejszym argumentom, które przemawiają za potencjalnym powrotem Geralta (lub innego wiedźmina).

Bohaterem kolejnego dodatku do Wiedźmina 3 wcale nie musi być Geralt. Ciri wydaje się naturalną kandydatką, ale równie dobrze może być to inny wiedźmin albo któraś z czarodziejek. - 2018-06-08
Bohaterem kolejnego dodatku do Wiedźmina 3 wcale nie musi być Geralt. Ciri wydaje się naturalną kandydatką, ale równie dobrze może być to inny wiedźmin albo któraś z czarodziejek.

Do premiery Cyberpunka 2077 wciąż daleko

W skrócie:
  1. Cyberpunk 2077 zostanie prawdopodobnie pokazany na E3, ale od premiery mogą nas dzielić nawet dwa lata.
  2. Sprzedaż Wiedźmina 3 zgodnie z przewidywaniami spada.
  3. Zainteresowanie Gwintem nie dorównuje oczekiwaniom.
  4. CD Projekt musi zarabiać, a stworzenie trzeciego DLC do Wiedźmina 3 to najprostszy sposób, żeby to osiągnąć.

Wszystko wskazuje na to, że machina promocyjna Cyberpunka 2077 zacznie pracę na wysokich obrotach od pokazu na nadchodzących targach E3. Jak jednak podkreślił ostatnio zarząd CD Projektu, kampania marketingowa nie będzie „ekspresowa”. Podobnie jak Wiedźmin 3 nowa gra Polaków z pewnością zaliczy jeszcze niejedne targi, zanim trafi do sklepów. W marcu tego roku studio sygnalizowało z kolei, że oprawa graficzna jego produkcji powstaje już z myślą o nowej generacji konsol, a te pojawią się w sklepach raczej dopiero w 2020 roku. Przypuszczalnie więc także nowa marka CD Projektu RED zadebiutuje w tym czasie. A to oznaczałoby jeszcze ponad dwa lata kosztownego czekania. Brak premier to brak zysków – a spółka giełdowa nie może sobie na to pozwolić.

Raport finansowy z ostatniego kwartału pokazuje dwie ważne tendencje. Po pierwsze, nadal największą część przychodów koncernu CD Projekt generują tantiemy licencyjne związane z Wiedźminem 3 i dodatkami do niego. Po drugie, nie jest to worek bez dna, z którego można czerpać bez końca. Wyniki za I kwartał 2018 roku są niemal o połowę gorsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobnie mniejszy przychód uzyskała spółka CD Projekt RED, a platforma GOG zanotowała nawet wynik ze stratą, w przeciwieństwie do poprzedniego roku na plusie.

Cyberpunk 2077 nadal jest wielką niewiadomą z odległym terminem premiery. Od 2012 roku czekamy na chociaż jeden obrazek z rozgrywki. - 2018-06-08
Cyberpunk 2077 nadal jest wielką niewiadomą z odległym terminem premiery. Od 2012 roku czekamy na chociaż jeden obrazek z rozgrywki.

Zyski z Wiedźmina będą już raczej systematycznie maleć (ile jeszcze osób może kupić gry?), a droga do premiery Cyberpunka 2077 to nie tylko utrzymanie kilkuset specjalistów, ale i wspomniana długa oraz kosztowna kampania marketingowa. Oczywiście jest jeszcze Gwint z mikropłatnościami, który w założeniach powinien zapewnić stały dopływ gotówki. Pytanie brzmi: czy ten tytuł może pomóc CD Projektowi dotrwać do premiery Cyberpunka?

Czy kupił(a)byś trzeci dodatek do Wiedźmina 3?

97,9%

Tak

2,1%

Nie

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier
Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier

Trzy – tyle lat kończy Wiedźmin 3. Za dużo, żeby przepuścić taką okazję, ale za mało, żeby musieć Wam przypominać, za co pokochaliśmy tę grę. Dlatego zamiast wspominek o Dzikim Gonie proponujemy... wspominki o grach, które się na Dzikim Gonie wzorowały.

Jeszcze fabuła nie umarła – chcemy singla czy battle royale?
Jeszcze fabuła nie umarła – chcemy singla czy battle royale?

Wydawcy starają się nam wmówić, że przyszłością są gry rozwijane w nieskończoność jako usługa sieciowa, tymczasem ogromne sukcesy nadal odnoszą zamknięte liniowe historie dla jednego gracza.

Wiedźmin, którego nie było. Graliśmy w skasowanego hack'n'slasha studia CD Projekt RED
Wiedźmin, którego nie było. Graliśmy w skasowanego hack'n'slasha studia CD Projekt RED

Taka okazja nie trafia się każdemu. Dzięki uprzejmości Sebastiana Zielińskiego było nam dane zagrać w demo Wiedźmina, które powstało w studiu CD Projekt RED prawie 15 lat temu... i nie ma nic wspólnego z RPG-iem z 2007 roku. Czy to też byłby hit?

Komentarze Czytelników (78)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.06.2018 17:20
😍
7
odpowiedz
1 odpowiedź
-=Esiu=-
131
Everybody lies

Ło matko, ile ja bym dał za kolejny dodatek do Wiedźmina 3. Do tego jeszcze edycja pudełkowa z talią kart Skellige :D

https://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=105006

post wyedytowany przez -=Esiu=- 2018-06-08 17:34:41
08.06.2018 17:55
7
odpowiedz
3 odpowiedzi
Mutant z Krainy OZ
180
Farben

Cokolwiek do trzeciego Wiesława biore w ciemno.

08.06.2018 20:07
1
odpowiedz
1 odpowiedź
toyminator
5
Centurion

Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale macie rację w tym, że firma musi jakoś zarabiać, a Gwint im za dużo nie da, więc dodatek do W3 byłby chyba najlepszy. Jeśli miałby być, to na pewno nie taki jak Krew i wino, ale właśnie jak te serce z kamienia, taka krótka na 7-10 historia. Ja jestem bardzo za :) Edycję roku kupuję dopiero w grudniu, ale 3 dodatek bym kupił . Najlepiej gdyby był trudnościowo po skończeniu całej fabuły, a nie tak jak te dwa dodatki co były :) Te E3 i w sumie gamescom (chociaż na nim ledwie 3 gry nowe pokazują ,bo wszystko na E3 już jest) będą naprawdę dobre:) Chociaż mnóstwo gier już jest przeciękniętych, to jestem pewny, że parę niespodzianek jeszcze będzie.Szczególnie że co dwa lata na E3 jest więcej nowych produkcji ukazanych :)

08.06.2018 20:50
odpowiedz
2 odpowiedzi
Skibun28
0
Junior

Przestańcie pisać takie bzdury i podkopywac CDP Red bo tracę przez was pieniądze na giełdzie... już raz akcje spadly do 80 zeta. Teraz są na dobrym poziomie 150 zł za akcję i idą w górę więc bez takich artykułów bo znów spadną. Trochę logiki żadnego trzeciego dodatku nie będzie.

post wyedytowany przez Admina 2018-06-09 09:21:44
08.06.2018 20:58
odpowiedz
1 odpowiedź
Terefere85
3
Chorąży

Co do gwinta, to największym jego problemem jest... brak gry na telefony i tablety. Hearthstone jest tam od początku i po znajomych którzy w to grają widzę, że nie robią tego na PC tylko właśnie na telefonach.
Myślę, że gwintowi wystarczyłaby wersja na telefony i baza użytkowników zwiększyłaby się kilkukrotnie.

08.06.2018 21:47
odpowiedz
Wiekuisty
0
Chorąży

Mimo, że bawiłem się świetnie w podstawkę i dodatki, to nie chciałbym kolejnego. Niech się lepiej skupią na CP2077.

08.06.2018 22:05
3
odpowiedz
mareczeklubigry
27
Pretorianin

Choć to moim zdaniem bardzo mało prawdopodobne to brałbym w ciemno i zajadał ze ze smakiem kolejny dodatek. Swego czasu nawet gdzieś tutaj czy na jarocku pisałem o tym że spokojnie można by co jakiś czas tak Wieśka odświeżać rzucając co jakiś czas większe dodatki fabularne... ten świat jest naprawdę bogaty i można sporo w nim pokombinować.

08.06.2018 22:12
odpowiedz
Cobrasss
127
Senator

:D A dlaczego by nie kierować Jaskrem? przecież kolo ma nosa do wpadania w najróżniejsze kło..przygody.

08.06.2018 22:26
😊
odpowiedz
WolfDale
9
Poeta za pięć groszy

Ja tam proponuję grę dla najmłodszych pociech fanów W3. Czyli platformówka z Płotką w roli głównej, coś na styl Kangurka Kao.

08.06.2018 22:32
odpowiedz
A.l.e.X
111
Alekde

To czy CDP zarabia czy nie nie ma żadnego znaczenia ponieważ jest na plusie i raczej długi okres czasu pozostanie (min. 2 lata), dodatkowo ma zabezpieczony kapitał własny i nawet jako CDP próbuje skupować trochę swoich akcji. Gorzej wygląda sprawa FF gdzie 60% akcji jest w rozwodnieniu co może być gwarancją wrogiego przejęcia praktycznie w b. krótkim czasie, szczególnie że fundusz który ma 5% odda swój pakiet od ręki.

Czy dodatek trzeci do W3 by coś zmienił, pewnie, dziwne że nie ustawili cyklu produkcyjnego m.in jeden dodatek na rok mając całe zaplecze / ale to może wynikać też z posiadanej licencji / w innym wypadku można by powiedzieć że głupota że nie wyciskają z W3 ile się da.

Potencjał spółka ma b. duży może w Polskich realiach ich kapitalizacjach dziwić, ale jako firma globalna ma przed sobą co najmniej 2-3 krotny wzrost wartości już praktycznie chwile po premierze CP.

08.06.2018 23:40
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
Steel85
2
Junior

Ja widzę to tak: W misji pobocznej z Dzinem na Skelige, Yenefer w myślach wypowiada życzenie ze chce być płodna i mieć dziecko z Geraldem, co oczywiscie spełnia Dzin. Historia zaczyna sie gdy dziecko przychodzi na swiat, czyli postac w którą wciela sie gracz. W wyniku tego zyczenia Yen traci magiczne moce i staje sie zwykła śmiertelniczka umierając przy porodzie, Geralt jest tez już staruszkiem ale podejmuje się wychowaniem Syna/Córki( tu można wkleić idealnie kreator postaci) oczywiscie kiedy nasz postać osiąga np 21 rok życia, Gerald umiera ze starości. Postać chowa go obok grobu Yen i wyrusza w świat odnaleźć np Eskiela i Lamberta aby dokończyć wiedźmińskie szkolenie które zaczął Gerald. Tak wiec gracz opuszcza posiadłość Corwo Bianko w Tuson i zaczyna sie gra...

08.06.2018 23:56
1
odpowiedz
VanDust
60
Konsul

Jak widzę "poszlaki", to od razu kojarzy mi się Scooby-Doo, którego mój młody wałkował na okrągło, ileś lat temu..... :)
A odnośnie tematu (choć łyknąłbym ten dodatek jak pelikan) uważam ,że szanse na trzeci dodatek są bliskie zeru.

post wyedytowany przez VanDust 2018-06-09 00:07:49
09.06.2018 03:04
odpowiedz
Dharxen
27
Generał

Zamiast trzeciego dodatku lepszy byłby jakiś mniejszy spin-off i porządne narzędzia modderskie do W3.

09.06.2018 09:33
odpowiedz
mastarops
64
Konsul

Ja to bym chciał jakąś wielką otwartą lokację i gameplay w stylu monster huntera (którym właściwe Geralt jest). Plus co jakiś czas nowy boss. Fajnie by było pograć w taką grę.

09.06.2018 10:33
odpowiedz
Wojt55
21
Chorąży

Edycja Rozszerzona Dzikiego Gonu, czyli usunięte misje, postacie np.Iorweth, może Yarpen, fałszywa Cirilla, Zygfryd z Denesle, wątki fabularne np. atak Gonu na Novigrad. Osobiście chciałbym opcję kompromisu w zadaniu Racja Stanu.

Co do dodatku, czyli nowej przygody, niema co liczyć na kontynuację co twórcy wspominali, a inna postać jako bohater jest mało prawdopodobna, gdyż 3 część to przygody Geralta. Można zrobić epizod pomiędzy 2 a 3, albo remastered 1 już dużo lepszy pomysł. Ja jednak chciałbym adaptację sagi jako gry o Geralcie i Ciri.

post wyedytowany przez Wojt55 2018-06-09 10:38:51
09.06.2018 13:51
odpowiedz
1 odpowiedź
melkarV
0
Junior

Powstanie Wiedźmin 3.5
2 lata temu kupowałem komputer od pracownika CD Project Red.
Zapytalem go kiedy Wiedźmin 4, on się zaśmiał i powiedział że na razie nic o W4 nie wiadomo, ale będzie wielka aktualizacja znana jako Wiedźmin 3.5

Piszę zupełnie poważnie. Nawet wtedy zacząłem pisać o tym ze znajomą na Twitterze:)

09.06.2018 13:57
1
odpowiedz
dj_sasek
84
Freelancer

Ja byłem zdziwiony, że po tak dobrej grze i dobrej sprzedaży CDPR nie robił kolejnych dodatków do Wiedźmina. Ta gra zdecydowanie zasługiwała na więcej dodatków.

09.06.2018 14:21
1
odpowiedz
Ziemas
52
Centurion

Bardzo logiczne i sensowne argumenty. Mam nadzieję, że panowie z CDPR również myślą podobnie. Praktycznie bez większego wydatku na marketing dodatek by się sprzedał. Naturalnie poziom musi utrzymać bo inaczej spadnie na łeb i cały misterny plan również.

09.06.2018 14:55
odpowiedz
Littleborder
1
Junior

Jeśli już podnoszony jest pomysł dodatku do W3 w kontekście Gwinta, to może dobrym pomysłem byłoby osadzenie tego dodatku w fabule związanej właśnie z tą grą karcianą. Na przykład jakaś akcja w czasie wielkiego turnieju Gwinta, coś w stylu serii "Ocean's 11".

09.06.2018 15:25
odpowiedz
4 odpowiedzi
Vroo
89
Konsul

Jak dla mnie dodatki do Wiedźmina 3 mogłyby wychodzić nawet co roku i rozwijać ten świat (co nawet sugeruje i umożliwia mapa w grze).
W trójeczce trochę zaniedbano krasnoludy, które uwielbiam, dlatego w pierwszej kolejności przygarnąłbym coś dziejącego się w Mahakamie.
Później Dol Blathanna, Lan Exeteer, Brokilon, ach... pomarzyć.
Niestety szczerze w to wątpie, a już na pewno po premierze Cyberpunka nie ma co na to liczyć, bo przypuszczam, że następny w kolejce będzie Wiedźmin 4.

09.06.2018 19:44
1
odpowiedz
zanonimizowany1261277
0
Centurion

Artykuł z serii dzień bez wiedźmina to dzień bez dużego zarobku z klikania.

09.06.2018 19:46
odpowiedz
Jango Kane
19
Konsul

Byłoby super gdyby CDP jechał na przemian Cyberpunka i Wiedźmina, tak jak Bethesda robi TES'a i Fallouta. Gdyby się jeszcze zgrali i nie wydawali w tych samych terminach to prawie co roku wychodziłby świetny rpg! :D

09.06.2018 20:43
odpowiedz
shooter190
31
Pretorianin

Ehh, pamiętam jak wiele osób pisało jak to bardzo dobrze jest, że CDP RED nie robi gier/dodatków w hurtowych ilościach odcinając kupony jak niektórzy znani producenci mając nad sobą chciwych wydawców. 2 lata od premiery ostatniego dodatku lud krzyczy w komentarzach "wincyj dodatków do Wiedźmina 3, wincyj! w każdych ilościach!". Naprawdę tego chcecie? Uważajcie czego sobie życzycie Panie i Panowie, bo jeszcze się spełni i będziecie płakać jak twórczość studia zejdzie na psy po tym, jak kupi je jakieś EA bądź Vivendi. Jeszcze gorsze dla was byłoby, gdyby w takie studio czystego zła zmieniło się CDP RED samo z siebie.

09.06.2018 21:40
👎
1
odpowiedz
szczypiorofixpw
52
Pretorianin

Niezły clickbait...

09.06.2018 21:45
odpowiedz
2 odpowiedzi
Aurelius
76
Weteran

Jak kasa przestanie stykać i opóźnienia z Cyberem będą coraz większe, to i płatne DLC się pojawią + skrzynki niespodzianki.

09.06.2018 22:28
1
odpowiedz
Tony17
0
Junior

Wierzę że wasza teoria o 3 dodatku do 3 wiedźmina 3 się spełni. Take my money.

10.06.2018 22:54
odpowiedz
Xand3rd
1
Chorąży

jak by zrobili dodatek to nie zastanawiał bym się i kupił w ciemno i rzucił kasę jak za pełnoprawny tytuł bo wiem że się nie zawiodę ... cyberpunk też będzie grą co najmniej na poziomie wiedźmina 3 i nie dlatego że ja tak sądzę ale dlatego że udowodnili już swoją wartość.... jedna z nielicznych firm której mogę rzucić kasę bez zastanowienia bo wiem że dostanę coś przy czym spędzę masę godzin a po skończeniu będę tęsknił jak za wiedźminem

11.06.2018 17:14
1
odpowiedz
mago_81
10
Legionista

Z tym Cyberpunkiem to jest jakiś cyrk. Odkąd po raz pierwszy grę zapowiedziano mineła epoka.

12.06.2018 00:45
😐
odpowiedz
carsonix
38
Chorąży

Mnie w nowym trailerze uderzyło co innego. Porównując go do tego pierwszego z 2013 roku, gdzie babeczka android ma widać realne ludzkie rysy twarzy, tak w tym nowym trailerze twarze ludzi jak i ich ruchy są jakieś takie trochę karykaturalne, jeśli to dobre słowo by to określić. Jakieś takie to wszystko bardziej borderlandsowe, komiksowe, dużo dalej postaciom do realizmu, porównując chociaż do twarzy w Wiedźminie 3. Może to tylko moje odczucie. I powiem, że nie tego oczekiwałem. Oczekiwałem przynajmniej takiego realizmu twarzy jak w Wiedźminie 3. Zobaczymy.

post wyedytowany przez carsonix 2018-06-12 00:47:15
15.06.2018 11:17
odpowiedz
darkpalladinPL
21
Legionista

Bo w 1trailerze był tylko render a tutaj mamy "raczej" z faktyczną grą :)

17.06.2018 22:03
odpowiedz
acik1989
0
Junior

Ja nie rozumiem o czym tu myśleć. Przecież wyszły by jeszcze 3 dodatki i sprzedadzą się zawsze świetnie, jest masa ludzi którzy to kupią. Cdp i tak zawsze zarobi więc nadal nie rozumiem czemu nie? Czemu zakończyć serię? Ja bardzo się zawiode jeśli już nic nie wydadzą. CDP bierzcie sie do roboty czekamy na Geralta.

19.06.2018 01:08
odpowiedz
Antek9999
7
Legionista

Cyberpunk będzie wyglądał jak futurystyczne GTA(nie każdy przypada za grami typu GTA),a Wiedźmin pozostanie Wiedźminem i z wielką chęcią bym kupił w ciemno każdy kolejny dodatek do Wiedźmina :)

post wyedytowany przez Antek9999 2018-06-19 01:13:42
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze