Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 26 marca 2021, 12:32

autor: rassi

Najlepsze monitory gamingowe | Ranking 2021

Porządny monitor będzie Wam lojalnie służył przez wiele lat i znacznie wpływał na przyjemność z grania. Polecamy Wam kilkanaście monitorów do gier o różnej wielkości, formacie oraz w kilku zakresach cenowych.

Najlepsze monitory WQHD – AOC, Gigabyte, LG

Rozdzielczość WQHD (2560x1440) stanowi bardzo dobry kompromis pomiędzy ostrym obrazem, a niezbyt wysokimi wymaganiami sprzętowymi (zwłaszcza wobec karty graficznej). Monitory te plasują się nieco wyżej niż modele Full HD (1920x1080), ale oczywiście są też droższe.

Dla uzyskania ponad 60 klatek na sekundę przy maksymalnych detalach w aktualnych grach, polecamy korzystanie z karty graficznej minimum klasy AMD Radeon RX Vega 64 / Radeon RX 5700 XT, Nvidia Geforce GTX 1660 SUPER / RTX 2060.

Gigabyte G27QC

 1. Wielkość: 27 cali (16:9)
 2. Maksymalna rozdzielczość: 2560x1440
 3. Odświeżanie: 165 Hz
 4. Rodzaj matrycy: VA
 5. Czas reakcji GtG: 4 ms
 6. Synchronizacja: AMD FreeSync Premium, Nvidia G-Sync Compatible

Na początku dobre wrażenie robi atrakcyjna cena zakrzywionego ekranu Gigabyte G27QC. Wgląd w szczegóły techniczne tylko je pogłębia. Monitory o przekątnej 27 cali mają zwykle rozdzielczość Full-HD lub WQHD. Ten konkretny model korzysta z wyższej, co pozwala uzyskać znacznie ostrzejszy obraz. Urządzenie wypada znakomicie także pod kątem typowo gamingowych parametrów. Częstotliwość odświeżania to aż 165 herców. Czas reakcji i smużenie można poprawić za pomocą funkcji Overdrive.

Tym, czym wyróżnia się wyświetlacz, jest świetne odwzorowanie kolorów i to już w trybie fabrycznym. Ich dalsza poprawa przy użyciu kolorymetru sprawi, że ekran stanie się realnym zamiennikiem telewizora. Pokrycie filmowej palety barw DCI-P3 stoi tu na wysokim poziomie, a po kalibracji jest jeszcze lepiej. To wszystko decyduje o tym, że stosunek ceny do jakości jest nad wyraz atrakcyjny. Za monitor trzeba zapłacić około 1 350 złotych.

Oprócz skąpych możliwości regulacji położenia wyświetlacza, jedynym problemem jest zaniżony standard portu DP. W praktyce oznacza to, że nie da się w jednym czasie korzystać z HDR (ten jest tu obecny), maksymalnej częstotliwości odświeżania, pełnego zakresu kolorów 8 bit i rozdzielczości 1440p. Wydaje się, że najlepiej będzie zrezygnować z efektów HDR, które i tak są ledwo zauważalne. Alternatywą jest obniżenie odświeżania. Na pocieszenie informacja o tym, że z technologii synchronizacji skorzystają zarówno posiadacze kart GeForce, jak i Radeon.

Droższe alternatywy o większej przekątnej ekranu: Gigabyte G32QC (cena ok. 1 550 złotych)

LG 27GL850-B

 1. Wielkość: 27 cali (16:9)
 2. Maksymalna rozdzielczość: 2560x1440
 3. Odświeżanie: 144 Hz
 4. Rodzaj matrycy: IPS
 5. Czas reakcji GtG: 1 ms
 6. Synchronizacja: AMD FreeSync, Nvidia G-Sync Compatible

To nie jest zwykły IPS. To pierwszy NanoIPS, jaki pojawił się na rynku. Matryca ta charakteryzuje się szerszym zakresem wyświetlanych kolorów (gamut DCI-P3 lub sRGB). Krótko mówiąc, IPS zachwyca barwami jeszcze bardziej niż w podstawowej wersji panelu. To w połączeniu z brakiem powidoków, wyjątkowo krótkim czasie reakcji GtG, 144 hercami i wysoką rozdzielczością sprawia, że jest to trafiony wybór dla graczy, którzy grają zarówno w dynamiczne FPS-y, jak i bardziej statyczne tytuły.

Wyświetlacz do różnych zadań, w tym do oglądania seriali, został rozsądnie wyceniony. Można go dostać już za 1 699 złotych. W tej cenie ciężko będzie znaleźć coś lepszego. Do tej pory nie powiedzieliśmy o wszystkich atutach urządzenia. Kolejnymi są niski input lat i wsparcie dla dwóch rodzajów synchronizacji. Z plusów należy wspomnieć o przyjemnym dla oka projekcie. Duży w tym udział mają bardzo wąskie ramki. Czy w takim razie jest to ideał dla graczy i nie tylko? Prawie tak. Jak jednak wiadomo, „prawie” robi dużą różnicę.

Rozczarowujący jest brak równomiernego podświetlenia. Wiele zależy tu od konkretnego egzemplarza, ale wydaje się, że zdecydowana większość świeci zbyt mocno przy bocznych krawędziach. Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że panel IPS nie ma z tym aż tak dużych problemów. Tutaj jest jednak inaczej. Z innych minusów warto wspomnieć o wsparciu dla efektów HDR, które jest widoczne tylko w specyfikacji technicznej. Na żywo są one praktycznie niedostrzegalne.

AOC Agon AG273QCG

 1. Wielkość: 27 cali (16:9)
 2. Maksymalna rozdzielczość: 2560x1440
 3. Odświeżanie: 165 Hz
 4. Rodzaj matrycy: TN
 5. Czas reakcji GtG: 1 ms
 6. Synchronizacja: Nvidia G-Sync

Wyświetlacz, który przedstawiamy teraz, nie jest żadną nowością na rynku. Pomimo upływu czasu jest to jednak monitor wart zainteresowania i szeroko dostępny w sklepach. O dużej popularności modelu AG273QCG i jego jakości świadczy fakt, że często pojawia się on w aktualnych rankingach. Nasze zestawienie jest zresztą najlepszym tego dowodem.

Z czasem reakcji wynoszącym tylko jedną milisekundę i częstotliwością odświeżania 165 Hz wyświetlacz świetnie sprawuje się w dynamicznych strzelankach, wyścigach i grach akcji. Panele TN mają to do siebie, że znakomicie nadają się do „szybkich” monitorów w całkiem rozsądnej cenie. Oprócz parametrów stricte gamingowych matryca charakteryzuje się wysoką jasnością. 400 cd/m2 pozwala myśleć o komfortowym graniu w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu.

Wydaje się, że producent mógł odpuścić sobie zakrzywienie panelu w 27-calowym ekranie. Cieszy natomiast obecność G-Sync, chociaż znacznie podnosi ona ostateczną cenę urządzenia. Ta oscyluje w okolicach 2 800 złotych.

TWOIM ZDANIEM

W jakiej rozdzielczości działa Twój monitor?

57,2%
Full HD 1920x1080
17%
WQHD 2560x1440
7,9%
Inna
6,7%
UHD 4K 3840x2160
6,1%
Ultrawide 2560x1080
5%
Ultrawide 3440x1440
Zobacz inne ankiety
Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10
Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10

Jedne z najlepszych monitorów dla graczy obsługują rozdzielczość WQHD oraz mają odświeżanie ekranu na poziomie 144 Hz. Dzięki temu obraz w grach jest płynny i wyraźny. Sugerujemy 10 modeli, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9
Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9

Nieistotne, czy przy komputerze będziemy częściej relaksować się w ulubionej grze, czy też będziemy pracować – monitor ultrawide znacznie zwiększy nasz komfort w porównaniu z ekranem o proporcjach 16:9.

Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy?
Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy?

Na rynku dostępne są obecnie liczne modele monitorów, oferujące odświeżanie na poziomie 60, 100, 144, a nawet 240 Hz. Jaką przewagę dają te ostatnie urządzenia? Czy warto sięgnąć po taki sprzęt? Czy dają przewagę w grach?