Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 października 2020, 14:34

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze

Nie każda klasyka interaktywnej rozrywki trafia na sklepowe półki w idealnym stanie technologicznym. Czasami to właśnie produkcje najmniej dopracowane zdobywają serca graczy swoją historią i klimatem, potrafiącym odwrócić uwagę od wszechobecnych błędów.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Niektórzy z Was mogą być zaskoczeni: jakim cudem produkcja, która poniosła finansową klęskę i ostatecznie doprowadziła do zamknięcia studia, które ją stworzyło, mogła znaleźć się na liście tytułów pokochanych przez graczy? Cóż, Vampire: The Masquerade – Bloodlines rzeczywiście nie pobiło rekordów sprzedaży ani nawet nie zyskało wielkiej popularności po premierze. Ale wystarczy popatrzeć, jaką społeczność zgromadziło wokół siebie to ostatnie i chyba najlepsze dzieło zespołu Troika Games, by uświadomić sobie, że sympatii ze strony fanów nie sposób mu odmówić. I to właśnie miłośnicy gry dali jej drugie życie po tym, jak bezwzględnie narzucone przez wydawcę terminy zmusiły studio do wydania tytułu w wyraźnie niedokończonej postaci.

Wsparcie fanów może i nie przywróci zespołu Troika Games do życia, ale za to dowodzi, że jego ostatnie dzieło było naprawdę wyjątkowe. Źródło: PCGamesN. - Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze - dokument - 2020-10-16
Wsparcie fanów może i nie przywróci zespołu Troika Games do życia, ale za to dowodzi, że jego ostatnie dzieło było naprawdę wyjątkowe. Źródło: PCGamesN.

Można szydzić z tego, w jak surowym stanie zadebiutowało Vampire: The Masquerade – Bloodlines. Produkcja raz po raz dawała graczom powody do narzekań. Zdecydowanie ciekawsze jest jednak to, jak była ona łatana – bo to akurat naprawdę ujmująca historia. Troika Games przez Bloodlines popadła w kłopoty finansowe i musiała zwolnić większość swoich pracowników... co nie przeszkodziło części z nich w naprawianiu tego dzieła.

Ostatecznie na początku 2005 roku zespół został rozwiązany, tu jednak do akcji wkroczyli sami gracze. To właśnie oni od grubo ponad dekady wydają nieoficjalne patche, które nie tylko usuwają liczne błędy, ale i przywracają zawartość, jaką w obliczu nieuchronnie zbliżających się terminów musieli usunąć deweloperzy.

Kluczową rolę w tworzeniu Vampire: The Masquerade – Bloodlines odegrał Leonard Boyarsky. Wcześniej pracował on między innymi przy pierwszych dwóch częściach serii Fallout i Arcanum, a później przy Diablo 3.

  1. Więcej o grze Vampire: The Masquerade - Bloodlines
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Gothic

Gothic

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade

Mount & Blade

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.