Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 października 2020, 14:34

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze

Nie każda klasyka interaktywnej rozrywki trafia na sklepowe półki w idealnym stanie technologicznym. Czasami to właśnie produkcje najmniej dopracowane zdobywają serca graczy swoją historią i klimatem, potrafiącym odwrócić uwagę od wszechobecnych błędów.

Total War: Rome II

Fakt, że do tej pory doskonale pamiętam burzę, jaka przetoczyła się przez nasz serwis po wystawieniu Total War: Rome II oceny 9,5 na 10, dobrze świadczy o tym, jaką opinię na temat tej strategii mieli gracze tuż po jej premierze. W momencie debiutu produkcja Creative Assembly była po prostu ledwie grywalna. I to bynajmniej nie przez same błędy, choć te także odegrały tu niebagatelną rolę – deweloperzy całkowicie olali kwestię optymalizacji, co w grze o sporych wymogach sprzętowych skutecznie uniemożliwiło wielu osobom zabawę.

Defilują ładnie, ale to skończeni kretyni. - Nieoszlifowana klasyka. Gry pełne błędów, które pokochali gracze - dokument - 2020-10-16
Defilują ładnie, ale to skończeni kretyni.

Do tego doszły liczne niedociągnięcia w kodzie. Zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim sztucznej inteligencji, która zawodziła na całej linii – zarówno na mapie strategicznej, jak i na polu bitwy. Gracze, którzy po poprzednich odsłonach cyklu Total War szykowali się na długie godziny budowania imperium wbrew rozmaitym przeciwnościom losu, srodze przejechali się na Rome II, gdzie trzeba było się mocno postarać, by frakcje sterowane przez komputer stanowiły jakiekolwiek wyzwanie. Wojny były szybkie, zaś dyplomacja prowadzona w iście kretyński sposób, co z kolei sprawiało, że satysfakcja wyparowywała już po paru godzinach zabawy.

Na szczęście deweloperzy nie pozostali głusi na narzekania graczy, zakasali rękawy i wzięli się za rozwiązywanie problemów. I nagle okazało się, że gdzieś tam, pod grubą warstwą błędów i niedoróbek, kryje się gra równie dobra jak poprzednie odsłony cyklu (co wielu przeczuwało od samego początku). Fani musieli co prawda poczekać trochę dłużej, zanim stała się ona całkowicie grywalna, ale w ostatecznym rozrachunku Rome II okazało się naprawdę przyzwoity i po dziś dzień przyciąga do siebie sporo ludzi.

Pozycje z serii Total War cieszą się zainteresowaniem przez lata po premierze. Do dziś kilkaset osób dziennie gra na Steamie w pierwsze Rome czy w Napoleona. Najbardziej z całego cyklu oblegany jest Warhammer II, drugie co do popularności jest najnowsze Three Kingdoms, a trzecie Rome II. W momencie tworzenia tej ramki ma je odpalone ponad cztery tysiące graczy. Co ciekawe, Thrones of Britannia wlecze się gdzieś w ogonie.

  1. Więcej o grze Total War: Rome II
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Gothic

Gothic

Fallout: New Vegas

Fallout: New Vegas

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade

Mount & Blade

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.