Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 18 kwietnia 2018, 16:41

autor: Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

Najgorsze zakończenia gier – nie tylko Mass Effect 3

Jak przygotować zakończenie gry w taki sposób, by gracz jeszcze długo po jej przejściu pamiętał finał rozgrywki? Oto lista dziesięciu tytułów, które pokazują, jak tego nie robić.

Zadawaliście sobie kiedyś pytanie, po co właściwie gramy w gry wideo? Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi na myśl, to oczywiście dobra zabawa i możliwość przeżycia fajnej przygody – poznając, czy to w towarzystwie znajomych, czy samotnie, jakąś fascynującą historię. W elektronicznej rozrywce odnajdujemy to, czego nie są w stanie dać nam książki i kino, ale czy w grach finał opowieści ma aż tak duże znaczenie jak w literaturze i filmie? Pisarze i reżyserzy stają na głowie, żeby ich dzieła nie tylko były wciągające czy fascynujące, ale także by ich epilog bądź wbijał w fotel nietuzinkowym rozwiązaniem fabularnym, bądź skłaniał do głębszego zastanowienia się nad poruszonym problemem. A gry?

Gry są najmłodszym medium spośród wymienionych. Różnorodne gatunkowo musiały wypracować sobie swój własny język przedstawiania historii i wieńczących je zakończeń, często uwarunkowanych ograniczeniami technologicznymi. Po mozolnej walce z materią i finalnym poziomem przeważnie jedynym podziękowaniem twórców za spędzony z ich dziełem czas była plansza z gratulacjami. Tak kończył się na przykład kultowy Metroid. Chyba każdy zaangażowany gracz doskonale zna też finał tytułów z serii Super Mario, z którego bohater dowiadywał się, że całe to skakanie po platformach było na nic, bo księżniczka znajduje się w innym zamku.

Dziś gry przeznaczone dla jednej osoby korzystają ze sprawdzonych środków narracji, często zbliżonych do struktur klasycznej opowieści, gdzie każda historia ma swój wyraźny początek, połączony z ekspozycją, rozwinięcie i epilog. Epilog, czasem rozbudowany ponad miarę, jak chociażby w Metal Gear Solid IV, które wieńczy trwający grubo ponad godzinę filmik, a nieraz potraktowany zupełnie po macoszemu. Czy to z powodu napiętych terminów niepozwalających na dokończenie projektu, czy błędnych założeń potrafiących rozjuszyć nawet największych fanów, czy też zwyczajnie z braku sensownego pomysłu na zakończenie.

SPOILER ALERT

Tekst zawiera opisy dotyczące finałów omawianych tytułów, jeśli więc nie ukończyłeś jeszcze danej gry, uważaj na spoilery! Czytasz na własną odpowiedzialność!

W niniejszym artykule prezentujemy właśnie kilka takich produkcji, które redaktorom serwisu Gry-OnLine szczególnie zapadły w pamięć z powodu kiepskiego zakończenia. Oczywiście nie są to wszystkie przykłady najgorszych finałów gier, jakie trafiły na dyski twarde naszego sprzętu, a jedynie mały wycinek wpadek deweloperów. Dlatego też nie zdziw się, Drogi Czytelniku, jeśli nie znajdziesz tu pozycji, które Tobie najbardziej zalazły za skórę. Jeżeli uważasz, że w tekście brakuje jakiegoś ważnego tytułu charakteryzującego się słabym epilogiem, podziel się z nami tą informacją. Pamiętaj jednak, by w komentarzu użyć opcji pozwalającej na ukrycie potencjalnego spoilera.

No Man's Sky

No Man's Sky

Far Cry 3

Far Cry 3

Mass Effect 3

Mass Effect 3

Far Cry

Far Cry

Batman: Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum

A Way Out

A Way Out

RAGE

RAGE

Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered

Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered

The Order: 1886

The Order: 1886

Dreamfall: The Longest Journey

Dreamfall: The Longest Journey

Kocham Mass Effecta, ale nie potrzebuję filmu w tym uniwersum
Kocham Mass Effecta, ale nie potrzebuję filmu w tym uniwersum

Choć miał to być sekret, ostatnio odkryliśmy, że Henry Cavill kombinuje coś z Mass Effectem. Zatrudniono go do pracy przy nowej grze czy może doczekamy się czegoś filmowego? Jeśli chodzi o to drugie, ja serdecznie dziękuję.

10 zakończeń gier, które zszokowały graczy
10 zakończeń gier, które zszokowały graczy

Czasem słaba gra z taką sobie fabułą nagle staje się najbardziej niesamowitym dziełem, w jakie ostatnio graliśmy. Wszystko może zmienić niezwykłe zakończenie opowiadanej historii. Oto 10 tych najbardziej szokujących!