Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 13 kwietnia 2018, 10:49

autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)

Najlepsze dyski SSD dla graczy – porady dla kupujących w kwietniu 2018

Obok karty graficznej i procesora to dysk SSD jest komponentem, który poprawi wydajność waszych pecetów w najbardziej widoczny sposób. Wybraliśmy dla was najlepszych przedstawicieli tej klasy sprzętu – łącznie z dyskami ze złączem M.2.

Nasz typ jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności. Crucial MX500 dostępny jest w wielu pojemnościach, jego osiągi plasują się na granicy możliwości interfejsu SATA 3 (SATA 6 GB/s), a jednocześnie można go nabyć w rozsądnej cenie. - 2018-07-04
Nasz typ jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności. Crucial MX500 dostępny jest w wielu pojemnościach, jego osiągi plasują się na granicy możliwości interfejsu SATA 3 (SATA 6 GB/s), a jednocześnie można go nabyć w rozsądnej cenie.

Dawno minęły już czasy, kiedy dysk SSD był symbolem statusu, a jego zakup wymagał wzięcia kredytu ratalnego. Ceny ciągle spadają i obecnie zapłacimy około 1,25 zł za gigabajt pojemności. Jest to bardzo dobra inwestycja; zakup SSD opłaca się jeszcze bardziej, jeśli posiadamy już niezłej klasy kartę graficzną oraz procesor, ale do tej pory używaliśmy jedynie tradycyjnych dysków twardych. Nie tylko przyspieszy to działanie systemu operacyjnego oraz pracę na rozmaitych aplikacjach, ale również wyraźnie skróci czasy ładowania gier – a te zajmują ostatnio coraz więcej przestrzeni dyskowej.

Większość modeli SSD wciąż bazuje na interfejsie SATA 3 (6 GB/s), co w praktyce umożliwia przesyłanie danych z maksymalną prędkością około 520 megabajtów na sekundę. Ponieważ przeważająca część obecnie dostępnych dysków SSD ociera się już o ten limit, w praktyce modele wykorzystujące interfejs SATA 3 prawie się od siebie nie różnią – przynajmniej jeśli chodzi o prędkości sekwencyjnego odczytu/zapisu danych. Istotniejsze różnice można dostrzec raczej w cenie, dodatkach oraz warunkach gwarancji i to raczej te czynniki decydują o tym, czy polecimy wam dany model czy nie. Co prawda, ze względu na charakterystykę budowy nośników SSD (więcej kości pamięci to więcej kanałów komunikacji), modele o wyższych pojemnościach pracują szybciej (z reguły przy zapisie) niż te mniejsze, ale i ta różnica jest w praktyce ledwie dostrzegalna.

Jak pecet stał się platformą do grania – sprzętowe rewolucje od IBM-a do gamingowego PC
Jak pecet stał się platformą do grania – sprzętowe rewolucje od IBM-a do gamingowego PC

Amiga czy IBM? Konsola czy PC? Dzisiejszy dylemat graczy kiedyś był równie aktualny. Wszystko zmieniło się jednak na początku lat 90. wraz z nadejściem złotej ery grania na pecetach! Jak zaczęła się dominacja blaszaków w świecie gier?

Wielka wojna kart graficznych - od czasów Voodoo do bitwy AMD vs nVidia
Wielka wojna kart graficznych - od czasów Voodoo do bitwy AMD vs nVidia

Wojna konsol to konflikt, który zna wielkich zwycięzców i wielkich przegranych. Na pecetowym polu technologii też jest niezliczona liczba ofiar. Kto upadł, kto jest na topie? Oto krótka historia wojny na polu kart graficznych.