Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

Motorsport Manager Mobile 3

Model biznesowy: płatna gra z opcjonalnymi mikrotransakcjami

MOTORSPORT MANAGER MOBILE 3 W SKRÓCIE
  1. Producent: Playsport Games
  2. Wydawca: Playsport Games
  3. Data premiery: lipiec 2018

Nietypową, ale zdecydowanie godną uwagi produkcją jest Motorsport Manager Mobile 3. To bowiem rzadki przypadek mobilnej strategii traktującej o wyścigach samochodowych. Grę opracował mały zespół, który nie miał szansy na zdobycie oficjalnej licencji Formuły 1, ale produkcja ta nie pozostawia wątpliwości, czego zastępstwem jest fikcyjna wirtualna liga, w której rywalizujemy.

Zakres obowiązków gracza jako szefa teamu okazuje się całkiem spory. Trzeba zatrudniać kierowców i techników, ulepszać technologie, projektować maszyny i dopasowywać ich ustawienia do konkretnych wyzwań. Konieczne jest także obmyślanie taktyk na wyścigi oraz wprowadzanie do nich modyfikacji, gdy sytuacja na torze ulega zmianie. Do tego musimy pilnować finansowej strony całego przedsięwzięcia.

Model ekonomiczny jest trudny i rozbudowany. Przetrwanie w tym sporcie wymaga masy wysiłku oraz dobrego planowania wydatków. Gra początkowo wręcz przytłacza ogromem opcji i elementów wpływających na wynik wyścigów, ale dzięki temu stwarza duże pole manewru sprawnemu menadżerowi i nie nudzi się przez długi czas.

Motorsport Manager Mobile 3 jest najnowszą częścią cyklu i zdecydowanie najlepszą. W porównaniu z „dwójką” autorzy poprawili balans poziomu trudności, interfejs i grafikę. Do tego pojawiło się sporo nowych lig, torów i zawodów. Dodatkową atrakcją jest także wprowadzenie systemu wpływów, w ramach którego budujemy wizerunek medialny drużyny i znajdujemy sponsorów, co przekłada się nie tylko na wyniki finansowe, ale i na możliwości werbowania zawodników.

  1. Zobacz grę Motorsport Manager Mobile 3 w sklepie Google Play

Panzer Marshal

Model biznesowy: gra w stu procentach darmowa

PANZER MARSHAL W SKRÓCIE
  1. Producent: Nicolae Pavel
  2. Wydawca: Nicolae Pavel
  3. Data premiery: wrzesień 2014

W przeciwieństwie do systemu iOS Android nie doczekał się, niestety, konwersji najlepszego współczesnego spadkobiercy serii Panzer General, czyli Panzer Corps. Nie ma jednak co załamywać rąk, gdyż użytkownicy systemu firmy Google mogą zamiast tego zagrać w Panzer Marshal.

Pod tą nazwą kryje się zupełnie darmowa strategia pozbawiona jakichkolwiek mikropłatności, która odtwarza w wersji mobilnej pecetowe Panzer General 2. Zabawa koncentruje się na toczeniu turowych starć w skali operacyjnej. Dowodzimy więc co najmniej całymi oddziałami, a nie pojedynczymi żołnierzami. Mechanizmy rozgrywki są rozbudowane, ale jednocześnie potyczki okazują się dynamiczne i szybkie, a do tego szalenie miodne, przez co godziny walk mijają niepostrzeżenie.

Ponadto produkcja ta pomimo darmowego charakteru imponuje zawartością, oferując sporty zestaw kampanii pozwalających na pokierowanie zarówno siłami aliantów, jak i wojskami państw Osi.

Warto dodać, że do niedawna projekt ten funkcjonował jako Open Panzer. Zmiana nazwy nie pociągnęła za sobą żadnych negatywnych konsekwencji czy dołożenia systemu mikropłatności. To wciąż ten sam wyśmienity darmowy klon Panzer General 2. Autor wypuścił również dwie kolejne odsłony cyklu w postaci Panzer Marshal: Second Front oraz Panzer Marshal: Turning Tides oferujące pokaźny zestaw dodatkowych kampanii.

  1. Zobacz grę Panzer Marshal w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,6%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Clash Royale

Clash Royale

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.