Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

The Battle of Polytopia

Model biznesowy: gra darmowa z mikropłatnościami

THE BATTLE OF POLYTOPIA W SKRÓCIE
  1. Producent: Midjiwan
  2. Wydawca: Midjiwan
  3. Data premiery: luty 2016

Jednym z najbardziej klasycznych cykli strategicznych na PC pozostaje Cywilizacja. Seria te jest jednak dość skomplikowana i dla wielu graczy ogrom opcji oraz systemów okazuje się przytłaczający. Dla takich osób powstało The Battle of Polytopia.

Gra bierze rozwiązania gatunku 4X i destyluje je do samej esencji. Zabawa odbywa się w systemie turowym, a naszym zadaniem jest odkrywanie świata, gromadzenie surowców, rozwój gospodarki oraz toczenie wojen. Wszystko to ma jednak mocno uproszczoną formę, a rozgrywka przebiega bardzo szybko. Pojedyncza sesja, począwszy od założenia imperium aż do zwycięstwa lub porażki, zajmuje średnio 30 minut.

Pomimo prostoty gra jest bardzo wciągająca i oferuje sporo głębi. Dodatkową atrakcję stanowi duży wybór różnorodnych grywalnych plemion oraz losowo generowane mapy. Wszystkim tym możemy cieszyć się zarówno w trybie solo, jak i w sieciowym multiplayerze.

  1. Zobacz grę The Battle of Polytopia w sklepie Google Play

Mindustry

Model biznesowy: płatna gra z opcjonalnymi mikrotransakcjami

MINDUSTRY W SKRÓCIE
  1. Producent: AnukenDev
  2. Wydawca: AnukenDev
  3. Data premiery: czerwiec 2017

Stałym zagraniem deweloperów mobilnych jest odtwarzanie rozwiązań pecetowych przebojów na ekranach dotykowych w uproszczonej formie. Takie zabiegi najczęściej kończą się grami, które są jedynie cieniem pierwowzorów, ale co pewien czas otrzymujemy także prawdziwe perełki. Do tej drugiej kategorii zalicza się właśnie Mindustry.

Grę w paru słowach można opisać jako „mniej skomplikowane i łatwiejsze Factorio. Naszym zadaniem jest stworzenie gigantycznej fabryki, w której różne systemy przemysłowe połączone są w zoptymalizowane ciągi będące w stanie szybko i samodzielnie wytwarzać różnorodne produkty.

Podczas zabawy nie tylko musimy dbać o produkcję towarów, ale również ich transport oraz zabezpieczenie fabryki przed wrogami. Walka przypomina potyczki z gier typu tower defense, więc głównie liczy się to, jak przygotujemy struktury obronne. Uwaga, starć jest tu wyraźnie więcej niż w Factorio.

Całość została bardzo dobrze zrealizowana i bawi zarówno podczas samotnej gry, jak i w multiplayerze. Mindustry łączy strategię ekonomiczną z elementami tower defense, robiąc to w sposób oferujący więcej głębi niż w większości mobilnych przedstawicieli tego gatunku.

  1. Zobacz grę Mindustry w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,7%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,3%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Clash Royale

Clash Royale

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.