Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

Company of Heroes

Model biznesowy: premium; w grze dostępny jest sklepik, ale kupujemy w nim tylko dodatkową zawartość, taką jak nadprogramowe mapy czy DLC

COMPANY OF HEROES W SKRÓCIE
 1. Producent: noio
 2. Wydawca: Raw Fury Games
 3. Data premiery: marzec 2017
 4. Producent: Relic (pierwowzór na PC) / Feral Interactive (konwersja mobilna)
 5. Wydawca: Feral Interactive
 6. Data premiery: 10 września 2020

Przenoszenie rozbudowanych pecetowych hitów na urządzenia mobilne nie jest łatwe. Zadania takiego podejmuje się niewiele studiów, a jeszcze rzadziej wychodzi z tego coś dobrego. Taki właśnie rzadki przypadek sukcesu stanowi Company of Heroes.

Gra ukazała się na PC w 2006 roku, a mimo to do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych wojennych RTS-ów, jakością wykonania przebijając większość mobilnych strategii. Autorzy przenieśli tę klasykę na Androida wprost, bez żadnych uproszczeń. Otrzymujemy więc skomplikowaną taktycznie produkcję, w której kluczowe znacznie ma wykorzystywanie elementów otoczenia i kontrolowanie pola walki.

W pewnym sensie Company of Heroes było dobrym kandydatem do konwersji mobilnej, gdyż dowodzimy tu całymi oddziałami, a nie pojedynczymi żołnierzami. Mimo to opracowanie sterowania dopasowanego do ekranów dotykowych nie było proste i studio Feral Interactive wykonało kawał dobrej roboty. Autorzy wprowadzili sporo ułatwień pomagających w zabawie, takich jak np. możliwość aktywacji powiększonych ikon czy włączenia przezroczystości minimapy oraz ikon. Nie będę Wam tutaj mydlił oczu i próbował przekonywać, że wszystko to działa równie dobrze jak przy korzystaniu z myszki oraz klawiatury, ale po krótkim treningu da się spokojnie grać i można skoncentrować się na dowodzeniu zamiast na walce z interfejsem.

Mobilne Company of Heroes nie posiada, niestety, multiplayera. Można grać tylko w dwóch kampaniach i w trybie skirmish z samodzielnymi potyczkami przeciwko SI. Zawartość dla samotnego gracza jest jednak bogata, a zabawę da się wydłużyć, kupując dodatek Opposing Fronts. Drugie z rozszerzeń, czyli Tales of Valor, również ma wkrótce otrzymać wersję mobilną.

 1. Zobacz grę Company of Heroes w sklepie Google Play

Warhammer Quest: Silver Tower

Model biznesowy: gra darmowa z mikropłatnościami

WARHAMMER QUEST: SILVER TOWER W SKRÓCIE
 1. Producent: Perchang
 2. Wydawca: Perchang
 3. Data premiery: 3 września 2020

W zeszłym roku studio Perchang wypuściło grę Warhammer Quest: Silver Tower, czyli trzecią część swojego najpopularniejszego cyklu.

Jest ona taktyczną turówką doprawioną odrobinę elementami RPG. Gracz dowodzi drużyną bohaterów eksplorujących wnętrze wielkiej wieży, pełnej potworów i pułapek. Akcję pokazano tu z lotu ptaka, a serce rozgrywki stanowi rozbudowany turowy system bitewny.

Produkcję tę cechuje dość wysoki poziom trudności. Tutaj nie wystarczą dobrze rozwinięte postacie. Bez odpowiedniego ich rozlokowania na mapie i współdziałania ich zdolności każda ekipa śmiałków szybko skończy w grobie. Dodatkową atrakcją okazują się różnorodne cele starć. Nie zawsze wymagane jest pokonanie wszystkich nieprzyjaciół. Często trzeba także np. zniszczyć konkretny obiekt lub po prostu ujść z życiem.

Warhammer Quest: Silver Tower to najlepsza i największa odsłona cyklu. Gra została wyśmienicie opracowana, a do tego czuć, że ktoś od zera zaprojektował ją specjalnie z myślą o urządzeniach mobilnych. Rozgrywka ma masę głębi, ale bawimy się w krótkich segmentach. Tytuł jest wystarczająco rozbudowany, aby zająć nam nawet kilkadziesiąt godzin, ale równie dobrze sprawdza się podczas kilkuminutowych sesji.

 1. Zobacz grę Warhammer Quest: Silver Tower w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,6%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Clash Royale

Clash Royale

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.