Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 kwietnia 2021, 07:56

autor: Adrian Werner

Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

Rebuild 3: Gangs of Deadsville

Model biznesowy: premium

REBUILD 3 W SKRÓCIE
  1. Producent: Northway Games
  2. Wydawca: Northway Games
  3. Data premiery: wrzesień 2015

Z kolei Rebuild 3: Gangs of Deadsville to gra, która obsadza nas w roli burmistrza niewielkiego miasteczka, gdzie życie na nowo próbują ułożyć sobie osoby ocalałe z apokalipsy zombie. Gdy zaczynamy rozgrywkę, od wybuchu epidemii upłynęło już sporo czasu i sytuacja się uspokoiła, więc rozpoczęcie odbudowy ma sens, co nie znaczy jednak, że świat stał się całkowicie bezpiecznym miejscem.

Pomysł ten zrealizowano w formie klasycznej strategii ekonomicznej o zarządzaniu miastem, którą doprawiono elementami survivalowymi. Teren akcji stanowi zniszczone miasteczko, które trzeba odbić budynek po budynku. Zamiast wznosić nowe struktury, przejmujemy więc stare, oczyszczamy je z zombiaków, odnawiamy i barykadujemy.

Podczas zabawy musimy walczyć z chorobami oraz chronić społeczność przed bandytami. Silnik śledzi nastroje naszych podwładnych i jeśli się nie sprawdzimy, ci mogą się zbuntować. Do tego co pewien czas konieczne jest dokonywanie trudnych wyborów moralnych, ostatecznie prowadzących do jednego z kilku alternatywnych zakończeń.

  1. Zobacz grę Rebuild 3: Gangs of Deadsville w sklepie Google Play

Crying Suns

Model biznesowy: premium

CRYING SUNS W SKRÓCIE
  1. Producent: Alt Shift
  2. Wydawca: Humble Games
  3. Data premiery: 25 czerwca 2020

W ubiegłym roku wreszcie doczekaliśmy się premiery mobilnej wersji Crying Suns. To kosmiczna strategia roguelike, którą w dużym uproszczeniu można opisać jako bardziej rozbudowaną wersję FTL: Faster Than Light, osadzoną w uniwersum pełnymi garściami czerpiącym z serii Diuna oraz cyklu Fundacja.

W Crying Suns wcielamy się w dowódcę kosmicznej floty należącej do dogorywającego gwiezdnego imperium. Ostatnią szansą naszego ludu na przetrwanie jest dotarcie na odległą planetę, gdzie przechowywana jest cała ludzka wiedza technologiczna. Fabuła okazuje się zaskakująco rozbudowana jak na roguelike’a, oferując bogatą historię świata przyszłości i scenariusz pełen zaskakujących zwrotów akcji.

Podczas zabawy dowodzimy flotą, zarządzamy zasobami i rozwijamy zdolności załogi. Musimy również – na pokrytych heksami mapach – regularnie staczać bitwy, które są rozgrywane w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą. Ciekawy element stanowi podział rozgrywki na rozdziały. Zgodnie z tradycjami gatunku roguelike często ponosimy porażki, ale tutaj cofamy się tylko do początku danego rozdziału, zamiast zaczynać całkowicie od nowa.

Crying Suns to majstersztyk. Gra ma wszystko – świetny świat, intrygującą fabułę, rozbudowany gameplay oraz doskonale zaprojektowane zbalansowanie wyzwań. Do tego oferuje interfejs dopasowany do specyfiki ekranów dotykowych. Cieszy także, że jest to produkcja w pełni premium. Nie posiada żadnych mikropłatności i nie pojawiają się w niej jakiejkolwiek reklamy.

  1. Zobacz grę Crying Suns w sklepie Google Play
TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się grać w pecetową strategię na komórce?

Nie, to nie wygodne.
66,2%
Tak, gram czasem, ciekawe doświadczenie.
19,6%
Może kiedyś dam szansę.
9,8%
Tak, ale bardziej na tablety niż smartfony.
4,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

Kingdom Rush Origins

Kingdom Rush Origins

Clash Royale

Clash Royale

Open Panzer

Open Panzer

Iron Marines

Iron Marines

Door Kickers

Door Kickers

Transport Tycoon (2013)

Transport Tycoon (2013)

30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC
30 najlepszych tycoonów w historii – top strategie ekonomiczne na PC

Kiedyś uwielbiane, a dziś zapomniane tycoony mają bogatą historię, w której nie brakowało gier wybitnych. Proponujemy przegląd trzydziestu naszym zdaniem najlepszych symulacji ekonomicznych, jakie ukazały się w ciągu blisko 30 lat istnienia tego gatunku.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3
Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych
W co zagrać w wakacje na Androidzie? Lista dobrych gier mobilnych

Każdy z nas nosi dzisiaj ze sobą komputer, który zawstydziłby swoją mocą pecety z lat 90. – o smartfonie mowa. Warto więc przyjrzeć się najlepszych grom mobilnym 2017 roku, bo w zalewie tych produkcji znalazło się wiele świetnych tytułów.