filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 9 lutego 2018, 14:17

autor: Filip Grabski

Klątwa Doliny Węży – polskie „arcydzieło”. Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością

Słabe aktorstwo, katastrofalne efekty, beznadziejny scenariusz i zero talentu w rękach reżysera. W historii kinematografii powstało naprawdę dużo złych filmów. Ale dobrze wiemy, że są wśród nich filmy tak złe, że aż dobre. Oto 9 z nich.

Klątwa Doliny Węży – polskie „arcydzieło”

INFORMACJE

  1. Data premiery: 1988
  2. Reżyser: Marek Piestrak
  3. O co chodzi: egzotyczni szukacze zagubionego pojemnika z mocą

Gdy rzucicie okiem na sekcję komentarzy do jedynego oficjalnie dostępnego na YouTubie fragmentu Klątwy Doliny Węży, zobaczycie, że „dodawanie komentarzy zostało wyłączone”. I w sumie nie ma się co dziwić, bo ta radziecko-polska koprodukcja jest chyba jedynym rodzimym filmem bez dwóch zdań zasługującym na znalezienie się wśród elity obrazów tak złych, że aż dobrych.

Bazą dla scenariusza jest opowiadanie Wiesława Górnickiego (używającego pseudonimu Robert F. Stratton, nawiasem mówiąc, to on jest autorem słynnego przemówienia generała Jaruzelskiego z 13 grudnia 1981 roku), które obiecuje wielką przygodę, egzotyczne plenery i sekwencje zawstydzające samego doktora Jonesa. Tymczasem dostaliśmy strzelające laserami posągi i węża bazującego na tej samej technologii, która napędzała część kreatur w telewizyjnym Wiedźminie. No dobra. Akurat to jest sukces, że „pionierskie” rozwiązania z połowy lat 80. przetrwały do początku XXI wieku w niezmienionej formie. Szkoda, że tak ogromne ambicje filmowe przeniosły się do offu, a rodzime kino gatunkowe nadal ma problemy, by zaistnieć.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy oglądasz beznadziejne filmy, żeby się z nich pośmiać?

Tak, regularnie. Lubię filmy klasy B
10,5%
Tak, ale tylko czasami
33,5%
Nie, wolę poświęcić czas na lepsze filmy czy gry
55,9%
Zobacz inne ankiety