Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 stycznia 2018, 11:30

Pociąg do gier, czyli sentymentalna podróż po grach kolejowych

Kolejowe gry to ten rodzaj rozgrywki, który powstał w wyniku ogromnej miłości do kolei. Postanowiliśmy przypomnieć najlepsze gry z pociągami, ale również te, o których zwyczajnie warto pamiętać. Przed Wami kawał niesamowitej historii kolei w świecie gier.

Spis treści

Railway Empire – nowa nadzieja kolei?

RAILWAY EMPIRE:
  1. Producent: Gaming Minds Studios
  2. Gatunek: strategia ekonomiczna
  3. Data premiery: 2018

Najnowsza pozycja na liście niezwykłych, kolejowych perełek dla miłośników pary i węgla – Railway Empire ma być spadkobiercą Railroad Tycoonów, łącząc tradycje gatunku z miłą dla oka oprawą i odrobinę uproszczonym (czy może inaczej: bardziej przejrzystym) systemem ekonomicznym i interfejsem. Czy tak się rzeczywiście stanie, dowiemy się wkrótce. Gra dotarła do nas na dzień przed swoją premierą i publikacją tego tekstu, więc nie mogliśmy w pełni się nią nacieszyć.

Modele lokomotyw wykonano z dbałością o detale.

Spędziłem z nią jednak kilka dłuższych chwil i były to momenty niezwykłe udane, miłe i nastrajające optymistycznie do całości. W samouczku do gry w jej tajniki wprowadza nas Thomas Clark Durant (kluczowa postać dla rozwoju kolei w USA w XIX wieku), a po torach hulają jak wiatr tak nieprawdopodobnie piękne ślicznotki jak 0-6-6-0 Old Maude, Mallet 2-6-6-2 czy Berkshire 2-8-4.

Te małe szczególiki są ukłonem w stronę miłośników historii kolei. Specjalny tryb „Parowozownia” pozwala na oglądanie odblokowanych lokomotyw z bliska, co tylko potęguje frajdę i sprawia, że wyjemy niczym sygnał parowozu wjeżdżającego na ziemie Czejenów.

Zapowiada się godny następca RT2!

Stoi na stacji lokomotywa

Kolej to fascynujące świadectwo myśli technicznej. Wybudowanie na całym świecie milionów kilometrów torów, po których poruszają się wielkie stalowe bestie? Któż mógł na to wpaść? Stworzono ją po to, aby przewoziła ludzi i towary, stąd nic dziwnego, że jej naturalnym środowiskiem w medium gier stały się symulatory transportu, gry ekonomiczne i tycoony. Cieszmy się z tego, bo dzięki temu dostaliśmy sporo ciekawych pozycji. Takich, których świetność być może już minęła, ale głęboko wierzę, że moda ta jeszcze powróci, a kolej w grach będzie mieć swoje kolejne 5 minut.

Oczywiście to nie wszystkie gry, w których pojawiają się pociągi. Wspomniałem jedynie o tych, które z paru powodów wydają się ciekawe. Było ich znacznie więcej – zwłaszcza tych o mniejszym budżecie i jeszcze mniejszej sławie. A wy, w jakich grach bawiliście się kolejkami? Jeśli Waszym zdaniem zapomnieliśmy o którymś z niezwykle ważnych pociągów, wygarnijcie nam to bez ogródek w komentarzach.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

Luxtorpeda - czy polski superpociąg był super i czy był polski?
Luxtorpeda - czy polski superpociąg był super i czy był polski?

Chyba każdy słyszał o „luxtorpedzie”. To niemal mityczny pociąg, superszybkie dzieło rodzimej inżynierii. Czy jednak był to pojazd w pełni polski i tak wspaniały jak niektórzy twierdzą?

Jeszcze RTS-y nie umarły – powrót Age of Empires wskrzesi gatunek?
Jeszcze RTS-y nie umarły – powrót Age of Empires wskrzesi gatunek?

Ostatnio furorę robi They Are Billions – survivalowa strategia o walce z zombie. Rok 2017 przyniósł jednak więcej dowodów na to, że z gatunkiem RTS nie jest jeszcze tak tragicznie, jak wieszczą niektórzy.