Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 stycznia 2018, 11:30

Pociąg do gier, czyli sentymentalna podróż po grach kolejowych

Kolejowe gry to ten rodzaj rozgrywki, który powstał w wyniku ogromnej miłości do kolei. Postanowiliśmy przypomnieć najlepsze gry z pociągami, ale również te, o których zwyczajnie warto pamiętać. Przed Wami kawał niesamowitej historii kolei w świecie gier.

Spis treści

Sid Meier’s Railroads! – Sid jedzie koleją

SID MEIER’S RAILROADS!:
  1. Producent: Firaxis Games
  2. Gatunek: strategia ekonomiczna
  3. Data premiery: 2006

Railroads! Mój Boże, ileż było nadziei, ileż oczekiwań! Gdy już pewne stało się, że kontynuacja Railroad Tycoona 3 nigdy się nie ukaże, objawił się nam dobrze znany Sid Meier ze swoją interpretacją znanego gatunku. Wszyscy twierdziliśmy, że to tak naprawdę Railroad Tycoon 4, tylko że z innym właścicielem (Firaxis Games) i pod inną nazwą.

Niestety, większość kolejowych gier w trójwymiarze niezbyt dobrze zniosło upływ czasu.

I rzeczywiście, Railroads! zachowało wiele z klimatu pierwowzorów, a w dodatku okazało się całkiem dobrą pozycją! Mogliśmy oczywiście narzekać na niemałe uproszczenia, jak np. automatyczne budowanie torów. W 2006 roku było to jak kupienie biletu z miejscówką, gdy tymczasem nasz fotelu bez pardonu zajął duży nietrzeźwy pan pachnący kiełbasą! Koniec końców, gra zdobyła jednak duże uznanie na świecie. Nigdy natomiast nie doczekała się kontynuacji, a seria Railroad Tycoon przeszła do historii.

Pociągi mobilne

Kolej dotarła również na komórki. Jeśli lubicie gry mobilne, warto zainteresować się tymi tytułami. Z racji charakteru platformy na telefonach królują przede wszystkim pozycje logiczne. Wspomnijmy więc o takich produkcjach jak Train Sim (symulator jazdy pociągiem w 3D), Train Crisis (gra logiczna, w której trzeba nie dopuścić do zderzenia się pociągów) czy Transport Tycoon. Dużym hitem okazało się śliczne Train Conductor World (gra łamigłówkowa, w której na czas zapobiegamy zderzeniom) czy Rail Maze (przestawiamy tory w taki sposób, aby ciufcie mogły dotrzeć do swojej stacji).

Train Mechanic Simulator 2017 – lepszy niż PKP

TRAIN MECHANIC SIMULATOR 2017:
  1. Producent: Si7 Studio
  2. Gatunek: symulator naprawy
  3. Data premiery: 2017

Mechanik taboru kolejowego proponuje odrobinę odmienne podejście do tematu. Gra polskiego, małego studia Si7 Studio i wydawcy PlayWay (m.in. Car Mechanic Simulator 2018 czy nadchodzące UBOOT i Agony) pozwala bowiem wcielić się w mechanika dbającego o stalowe kolosy na torach. To specyficzna pozycja, która jednak zgromadziła wokół siebie oddane grono fanów.

W produkcji tej zaglądamy w bebechy starych maszyn parowych, spalinowych, ale również elektrycznych – każdy typ naprawia się inaczej, operując realnie istniejącymi nazwami i elementami lokomotyw. Ten szczególny – choć monotonny – realizm to, jak sądzę, główny powód, dla którego fani kolei sięgają po Mechanika taboru. Myślę jednak, że 1000 części rozłożonych na zaledwie 9 modeli lokomotyw to odrobinę zbyt mało, by rozkochać w sobie wybrednych fanów kolei. Szkoda również, że nie mamy do czynienia z faktycznie istniejącymi maszynami (choć, oczywiście, wizualnie przypominają te prawdziwe).

Gra otrzymała od nas całkiem przyzwoitą ocenę 7/10.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

Luxtorpeda - czy polski superpociąg był super i czy był polski?
Luxtorpeda - czy polski superpociąg był super i czy był polski?

Chyba każdy słyszał o „luxtorpedzie”. To niemal mityczny pociąg, superszybkie dzieło rodzimej inżynierii. Czy jednak był to pojazd w pełni polski i tak wspaniały jak niektórzy twierdzą?

Jeszcze RTS-y nie umarły – powrót Age of Empires wskrzesi gatunek?
Jeszcze RTS-y nie umarły – powrót Age of Empires wskrzesi gatunek?

Ostatnio furorę robi They Are Billions – survivalowa strategia o walce z zombie. Rok 2017 przyniósł jednak więcej dowodów na to, że z gatunkiem RTS nie jest jeszcze tak tragicznie, jak wieszczą niektórzy.