Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 25 października 2017, 15:00

System rozwoju postaci. Co Wiedźmin 1 robił lepiej niż Dziki Gon?

Dziki Gon wyniósł serię Wiedźmin na poziom, o którym 10 lat wcześniej studiu CD Projekt RED nawet się nie śniło. A jednak pierwsza część z 2007 roku pod pewnymi względami przewyższa wielką „trójkę”. Wspominamy walory tej świetnej gry w jej 10. urodziny.

System rozwoju postaci

Swego czasu powtarzającym się sporadycznie zarzutem pod adresem pierwszego Wiedźmina była mała dowolność w kreacji postaci. Już pal licho fakt, że dostawaliśmy bohatera z odgórnie narzuconym wyglądem i charakterem – dla niejednego krytyka problem stanowiło to, że nie można własnoręcznie ustalić klasy herosa. Zarzut to moim zdaniem chybiony. Nie jestem pewien, czy w którejkolwiek innej grze RPG spędziłem tyle czasu, ślęcząc nad drzewkami umiejętności i głowiąc się, które talenty wybrać. A już na pewno przed takimi dylematami nie postawił mnie Wiedźmin 3.

W ogólnych założeniach systemy rozwoju postaci w „jedynce” i „trójce” są do siebie podobne. Oba opierają się na samych „perkach” (bez odrębnej listy atrybutów ani niczego takiego), które można podzielić na kilka wiedźmińskich specjalizacji: w mieczu, w Znakach czy w eliksirach. Jednak pierwszy Wiedźmin deklasuje swojego wielkiego następcę, jeśli chodzi o liczbę zdolności – i ich jakość. Nie dość, że występowało tu aż szesnaście (!) drzewek umiejętności (a na każdym przynajmniej kilkanaście pozycji), to jeszcze zazwyczaj oferowały one naprawdę wartościowe bonusy.

Fajną rzeczą w rozwoju postaci było też to, że punkty można było rozdawać tylko w trybie medytacji – który notabene jest jeszcze jednym elementem rozgrywki spłyconym w Dzikim Gonie. - 2017-10-25
Fajną rzeczą w rozwoju postaci było też to, że punkty można było rozdawać tylko w trybie medytacji – który notabene jest jeszcze jednym elementem rozgrywki spłyconym w Dzikim Gonie.

Nawet jeśli działanie zdolności sprowadzało się tylko do zmiany procentowej wartości jakichś statystyk – a takich też było niemało, owszem – to każdy zainwestowany punkt po prostu było czuć. Zwłaszcza gdy odblokowywało się kolejne, coraz bardziej efektowne sekwencje ataków mieczami. Nie to co w Dzikim Gonie, gdzie przeważały premie w stylu „+5% do czasu działania mikstur”.

Nietrafionym pomysłem w trzeciej części było też ograniczenie liczby gniazd na aktywne umiejętności (na szczęście częściowo zniwelowano tę niedogodność w dodatku Krew i wino). A pierwowzór mógł pochwalić się jeszcze takimi atutami jak nauka poprzez rozmowy i czytanie książek (trudnych do zdobycia, bo kosztownych) oraz zdolności mutagenne – bardzo potężne i przydatne, ale niekiedy odblokowywane tylko pod warunkiem podjęcia „złych” wyborów moralnych. Krótko mówiąc, była to mechanika mocno rozbudowana i zarazem satysfakcjonująca.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która odsłona Wiedźmina jest najlepsza?

Wiedźmin 1
14,7%
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
7,4%
3... Wiedźmin 3, najlepszy.
77,9%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Wiedźmin

Wiedźmin

Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie
Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie

Wiedźmińskie uniwersum zamieszkane jest przez dziesiątki krwiożerczych stworzeń i wbrew obiegowej opinii wcale nie są to jedynie bestie ze słowiańskich wierzeń. W tym artykule dowiecie się co nieco na temat genezy potworów, z którymi mierzył się Geralt.

Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier
Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier

Trzy – tyle lat kończy Wiedźmin 3. Za dużo, żeby przepuścić taką okazję, ale za mało, żeby musieć Wam przypominać, za co pokochaliśmy tę grę. Dlatego zamiast wspominek o Dzikim Gonie proponujemy... wspominki o grach, które się na Dzikim Gonie wzorowały.

Złamane obietnice Wiedźmina 3 – czy Dziki Gon mógł być jeszcze lepszy?
Złamane obietnice Wiedźmina 3 – czy Dziki Gon mógł być jeszcze lepszy?

Wiedźmin 3 udał się studiu CD Projekt RED znakomicie i został przyjęty doskonale – ale nie dostaliśmy dokładnie takiej gry, jaką zapowiadał deweloper. Jakich obietnic nie udało się dotrzymać twórcom? Czy ich spełnienie zaszkodziłoby Dzikiemu Gonowi?