Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 16 października 2017, 16:00

Narwij kwiatków, będzie zupa – flora i crafting. Ile Gothica jest w Elexie? Całkiem sporo!

Elex pozornie odcina się od Gothica mechami i laserami, ale w grze stale widać widmo Górniczej Doliny unoszące się nad Magalanem. Oto przegląd budzących sentyment elementów, dzięki którym fani poczują się swojsko w najnowszym dziele Piranha Bytes.

Narwij kwiatków, będzie zupa – flora i crafting

Czerwone kwiaty nie pozostawiają wątpliwości - to musi być roślina lecznicza.

Charakterystyczną – a zarazem bardzo istotną – kategorią przedmiotów, które w wielkiej obfitości zbiera się we wszystkich grach studia Piranha Bytes, są rośliny. Nie inaczej rzecz ma się w Elexie, choć to samo w sobie oczywiście jeszcze nie przesądza o nawiązaniu do Gothica. Ważne jest tu stwierdzenie, jakie rośliny porastają powierzchnię Magalana. Wprawdzie spora ich część to nowości, ale znamienny wydaje mi się fakt, że podstawę herbarium stanowią reprezentanci takich gatunków jak manoziel, roślina lecznicza czy wilczy liść. Z kolei do najrzadszych odmian zalicza się szczaw królewski, będący podstawą w warzeniu najpotężniejszych mikstur.

Również zasady działania roślin są znajome. Można je spożyć na miejscu, zaraz po zerwaniu, i odnowić sobie w ten sposób małą porcję żywotności czy energii magicznej, ale lepsze zastosowanie znajdą jako składnik alchemicz... Pardon, chemiczny – w końcu na Magalanie nauka poszła naprzód. Nabywszy odpowiednią umiejętność, można zabrać się za przygotowywanie rozmaitych wywarów, które przywracają punkty życia, dają czasową premię do statystyk bohatera lub nawet permanentnie podnoszą jego współczynniki. Trzeba jeszcze tylko zaopatrzyć się w receptury, zebrać pozostałe składniki – choćby bazę w postaci wody czy alkoholu – no i znaleźć odpowiednie stanowisko pracy (warsztat).

Tak jak we wszystkich grach od Piranha Bytes, bohater nie uczy się umiejętności sam z siebie - może je poznać wyłącznie za pośrednictwem odpowiednich trenerów.

Kto zaś nie ma chęci inwestować punktów nauki i/lub pieniędzy w znajomość sztuki chemicznej, temu pozostaje przyrządzanie rozmaitych potraw nad ogniskiem. Bo, podobnie jak w przypadku roślin, można uzdrawiać Jaxa, karmiąc go surowym mięsem, ale lepiej najpierw upiec je nad ogniskiem – taki posiłek jest i smaczniejszy, i bardziej życiodajny. Również „zupa wytrzymałości” ugotowana z batonika, napoju energetycznego i mięsa oferuje ciekawsze właściwości niż wszystkie te składniki spożywane osobno...

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Elex

Elex

Elex 2 - 10 rzeczy, o których chciałbym wiedzieć przed zagraniem
Elex 2 - 10 rzeczy, o których chciałbym wiedzieć przed zagraniem

Jak każda gra twórców Gothica, Elex 2 rzuca nas na głęboką wodę. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestaw porad, dzięki którym utrzymacie się na powierzchni planety Magalan.

Nie otwierajcie szampana – Gothic 1 Remake to na razie nieporozumienie
Nie otwierajcie szampana – Gothic 1 Remake to na razie nieporozumienie

Modły tysięcy polskich graczy zostały wysłuchane – remake Gothica staje się ciałem! ...Tylko które bóstwo przychyliło się do tych próśb? Zważywszy, co przedstawia sobą demo tegoż remake’u, obawiam się, że jest to raczej dzieło Beliara, a nie Innosa…

15 lat Gothica II – czego kultowy RPG mógłby nauczyć dzisiejsze erpegi?
15 lat Gothica II – czego kultowy RPG mógłby nauczyć dzisiejsze erpegi?

Gothikowi II stuknęło piętnaście latek, ale nim zdmuchniemy świeczki i zaśpiewamy na cześć solenizanta, zastanówmy się, dlaczego tak dobrze wspominamy dzieło Piranha Bytes – nawet w porównaniu do bardziej zaawansowanych technologicznie gier RPG.