Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 6 września 2019, 15:32

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Nie tylko World of Warcraft Classic – 10 najtrudniejszych gier MMORPG na rynku

Gry MMORPG uchodzą na domenę hardkorowych graczy – żeby coś w nich osiągnąć, trzeba nie tylko świetnie się na nich znać, ale też spędzać setki godzin w wirtualnych światach. Oto nasza lista najbardziej hardkorowych tytułów, w której można teraz zagrać.

Tibia – kultowe MMO

W SKRÓCIE

  1. Producent: CipSoft
  2. Data premiery: 3 listopada 1997 roku

Co nowego w 2019 roku?

Godzina 23:24, środek tygodnia, rok szkolny – licznik graczy na tibia.com pokazuje 12 861 osób. Czasy świetności Tibii i maniakalnego „walenia z axa” (a czasem i krzesła) już dawno minęły, choć legendarny CipSoft nie daje za wygraną i wciąż stara się tchnąć w swój sztandarowy projekt nowe życie. Ostatnie pomysły? Tibia Tournaments – tymczasowe serwery ze specjalnymi zasadami nastawione na szybką, punktowaną i ograniczoną czasowo rozgrywkę.

Jeśli na słowo „hunted” wciąż mimowolnie uśmiechacie się z sentymentem, może warto dać staruszce kolejną szansę?

Nie wiesz, co to jest Tibia? Wstydź się

Legenda na polskim rynku gier sieciowych i prawdopodobnie najczęściej poruszany temat podczas gimnazjalnych przerw sprzed lat. Niepozorna produkcja niemieckiego studia CipSoft przebojem podbiła rynek, choć jej oprawa graficzna straszyła już w tamtych czasach, a udźwiękowienia nie doczekaliśmy się po dzień dzisiejszy. Tibia to jedna z najtrudniejszych i najbardziej hardcore’owych gier MMO w historii – choć niestety w ostatnich latach jej mechanika stała się wyraźnie prostsza.

Co tracimy, gdy umieramy?

Śmierć naszej postaci w Tibii to prawdziwy ból, bowiem oprócz części posiadanego wyposażenia tracimy także pewien procent całkowitego doświadczenia, co sprawia, że nierzadko cofamy się o kilka dobrych poziomów. Wprawdzie straty można ograniczać za pomocą specjalnych błogosławieństw, ale i tak przy wyższych levelach każdy zgon kosztuje nas sporo nerwów i czasu. Dodajmy do tego wszechobecne, a także niemal nieograniczone PvP (i PK), a otrzymamy produkt dla prawdziwych masochistów – no ale kto z nas nie wspomina z sentymentem „walenia z axa”?

Główna cecha: full drop przy śmierci + procentowa utrata całkowitego doświadczenia

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
39,3%
Czasem mi się zdarza
30,9%
Gram regularnie
24,3%
Nigdy nie grałem w MMORPG
5,5%
Zobacz inne ankiety
World of Warcraft

World of Warcraft

Albion Online

Albion Online

EVE Online

EVE Online

Lineage II

Lineage II

Tibia

Tibia

Margonem

Margonem

Ultima Online

Ultima Online

EverQuest

EverQuest

Realm of the Mad God

Realm of the Mad God

Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG
Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG

12-letnie rządy World of Warcraft budzą podziw, ale w ich cieniu kryje się ponura refleksja na temat kondycji gatunku MMORPG. Czy jedyną szansą na ratunek przed zepchnięciem w otchłań są dla niego azjatyckie i/lub mobilne gry free-to-play?

10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby
10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby

Dzięki Dark Souls gracze rozsmakowali się w trudnych RPG-ach. Przygotowaliśmy listę godnych uwagi produkcji z tego gatunku, których ukończenie wymagać będzie tytanicznego wysiłku.

Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś
Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś

Skąd wzięły się gry MMO, w jaką produkcję najchętniej grają kobiety, a także który naród najbardziej kocha Tibię i dlaczego nie są to Polacy – o tym i nie tylko dowiecie się z niniejszego tekstu.