Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 6 września 2019, 15:32

autor: moir

Biznesmen, inwestor, filantrop, deweloper, playboy i niespełniony progamer.

Nie tylko World of Warcraft Classic – 10 najtrudniejszych gier MMORPG na rynku

Gry MMORPG uchodzą na domenę hardkorowych graczy – żeby coś w nich osiągnąć, trzeba nie tylko świetnie się na nich znać, ale też spędzać setki godzin w wirtualnych światach. Oto nasza lista najbardziej hardkorowych tytułów, w której można teraz zagrać.

World of Warcraft

W SKRÓCIE

  1. Producent: Blizzard Entertainment
  2. Data premiery: 23 listopada 2004 roku

Co nowego w 2019 roku?

Wielogodzinne kolejki, przeludnione serwery, lagi, dziesiątki osób walczące o jednego moba, tysiące chętnych na instancje – brzmi znajomo? Blizzard wynalazł pierwszy na świecie wehikuł czasu i pokazał go wszystkim dokładnie 27 sierpnia 2019 roku – nazwa robocza Word of Warcraft Classic.

Czapki z głów przed przedsiębiorczym pracownikiem, który przekonał swoich szefów (mógł co prawda liczyć na solidne wsparcie ze strony społeczności), by spróbować drugi raz sprzedać graczom ten sam produkt – pozornie bezsensowy plan okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, a w dniu premiery Classica Twitch został dosłownie zdominowany przez sztandarową produkcję „Zamieci”.

Czy Classic to faktycznie ta sama pozycja, do której mogliśmy zasiąść prawie 15 lat temu? Tak, choć twórcy postanowili usprawnić kilka irytujących mechanik i generalnie dostosować grę do współczesnych czasów (a raczej komputerów). Czy faktycznie można poczuć dawny klimat? Zdecydowanie tak, zwłaszcza gdy po każdym zabitym mobie musimy na chwilę przycupnąć i wrzucić coś na ruszt (o ile jakiś dobry mag podzielił się z nami zapasami).

150 DNI VS 5 DNI

I przy okazji mała ciekawostka – między premierą World of Warcraft a momentem pełnego „zaliczenia” podstawki, tj. uśmiercenia głównego bossa przez pierwszego gracza, musiało minąć nieco ponad 150 dni. Na Classicu sztuka ta zajęła dokładnie 5 dni. Widać 15 lat treningu i przemyśleń nie poszło w las.

Czym jest WoW?

Najpopularniejszym MMORPG na świecie. Legendarny WoW rządzi niepodzielnie od półtorej dekady i nic nie zapowiada, by cokolwiek miało się w tej materii zmienić (choć istnieją produkcje, w które gra znacznie więcej ludzi, w żadnej tak wielu nie płaci abonamentu). Każda kolejna aktualizacja, każdy kolejny dodatek to wielkie wydarzenie w branży, któremu towarzyszy poruszenie zauważalne nawet w tradycyjnych mediach. World of Warcraft to klejnot w koronie Blizzarda, opus magnum tego studia i jego znak rozpoznawczy.

Czy naprawdę jest tu hardcore’owo?

Skąd obecność tegoż dzieła na niniejszej liście? Wszak miliony graczy bawiących się w świecie Azeroth zdają się przeczyć jego hardcore’owości. Gdyby jednak rozebrać całość na czynniki pierwsze, znaleźlibyśmy tu przede wszystkim ogromną ilość różnorakiej zawartości i mechanik do opanowania, których uzbierało się przez te wszystkie lata. A także prawdziwe wyzwania PvE: każda kolejna aktualizacja przynosi nowe rajdy, których ukończenie zajmuje najlepszym gildiom całe tygodnie, jeśli nie miesiące – a to wszystko na oczach społeczności skupionej wokół tej produkcji. Nie wspominając już o prawdziwych hardcore’owcach, którzy osiągają maksymalne dostępne w WoW-ie poziomy bez zabijania potworów czy dołączania do którejś z frakcji.

Główna cecha: ogrom zawartości do opanowania + wyzwania PvE (rajdy)

TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
39,3%
Czasem mi się zdarza
30,9%
Gram regularnie
24,3%
Nigdy nie grałem w MMORPG
5,5%
Zobacz inne ankiety
World of Warcraft

World of Warcraft

Albion Online

Albion Online

EVE Online

EVE Online

Lineage II

Lineage II

Tibia

Tibia

Margonem

Margonem

Ultima Online

Ultima Online

EverQuest

EverQuest

Realm of the Mad God

Realm of the Mad God

Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG
Koniec MMORPG? Analizujemy stan i przyszłość sieciowych gier RPG

12-letnie rządy World of Warcraft budzą podziw, ale w ich cieniu kryje się ponura refleksja na temat kondycji gatunku MMORPG. Czy jedyną szansą na ratunek przed zepchnięciem w otchłań są dla niego azjatyckie i/lub mobilne gry free-to-play?

10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby
10 hardkorowych gier RPG – na tych erpegach połamiesz sobie zęby

Dzięki Dark Souls gracze rozsmakowali się w trudnych RPG-ach. Przygotowaliśmy listę godnych uwagi produkcji z tego gatunku, których ukończenie wymagać będzie tytanicznego wysiłku.

Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś
Gry MMO – 10 faktów, których nie znałeś

Skąd wzięły się gry MMO, w jaką produkcję najchętniej grają kobiety, a także który naród najbardziej kocha Tibię i dlaczego nie są to Polacy – o tym i nie tylko dowiecie się z niniejszego tekstu.