Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 15 sierpnia 2017, 13:37

autor: Michał Jodłowski

Dał nam przykład Bonaparte, czyli wojsko Księstwa Warszawskiego. Polskie wojsko w grach – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Dał nam przykład Bonaparte, czyli wojsko Księstwa Warszawskiego

WOJSKO KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO:
  1. Pojawiło się w grach: Kozacy 2: Bitwa o Europę, Napoleon: Total War
  2. Okres istnienia: 1807–1815
  3. Największe operacje: bitwa pod Raszynem (1809), bitwa pod Wagram (1809)

Występ w grach zaliczyło również wojsko Księstwa Warszawskiego, mianowicie w Napoleonie: Total War i rozszerzeniu do Kozaków 2 zatytułowanym Bitwa o Europę. Napoleon oferuje tylko dwie polskie jednostki: Legiony Polskie oraz szwoleżerów-lansjerów Gwardii Cesarskiej, dostępnych jedynie dla Francji. Gra pokazuje Polaków z tamtego okresu jako bitnych żołnierzy i zagorzałych zwolenników Napoleona Bonapartego, upatrujących we francuskim cesarzu szansy na wyzwolenie kraju spod jarzma zaborców.

Z kolei Kozacy 2: Bitwa o Europę oferują większą różnorodność pod względem rodzajów oddziałów, nie upraszczając sprawy do dwóch jednostek podzielonych na piechotę i kawalerię, i dają możliwość rozegrania samodzielnej kampanii polskiej w okresie po trzecim rozbiorze naszego kraju.

Polacy upatrywali w Napoleonie Bonapartem szansę na odzyskanie wolności i chętnie zasilali szeregi jego armii

Księstwo Warszawskie w czasie kongresu wiedeńskiego w 1815 roku zostało podzielone między Cesarstwo Austrii, Królestwo Prus i Imperium Rosyjskie. Wówczas powstało też Wolne Miasto Kraków. Miłośnicy gier strategicznych typu grand strategy mogą spróbować swoich sił w przywracaniu niepodległej Polski siłami Wolnego Miasta Krakowa w Victorii 2, produkcji studia Paradox opartej na zasadach serii Europa Universalis.

Z opisywanym okresem historycznym związane jest francuskie powiedzenie „saoul comme un Polonais”, co tłumaczy się jako „pijany jak Polak”. Określenie to oznacza, a przynajmniej niegdyś oznaczało człowieka, który zachowuje sprawność fizyczną i umysłową mimo spożycia znacznej ilości alkoholu. Nie ma jednoznacznej zgody co do etymologii tego zdania, niemniej bycie „pijanym jak Polak” ongiś nie miało wydźwięku pejoratywnego. Tak czy owak, z całą pewnością dotyczyło ono – choć to z innego powiedzonka – zamiłowania do „i do bitki, i do szklanki”.

Total War: Medieval II

Total War: Medieval II

Call of Duty 3

Call of Duty 3

Medal of Honor: Warfighter

Medal of Honor: Warfighter

Enemy Front

Enemy Front

World of Warships

World of Warships

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

World War 3

World War 3

Polanie

Polanie

Kozacy II: Bitwa o Europę

Kozacy II: Bitwa o Europę

Uprising44: The Silent Shadows

Uprising44: The Silent Shadows

10 gier, w których Amerykanie ratują świat
10 gier, w których Amerykanie ratują świat

Amerykańscy herosi kompletnie zdominowali światowe kino i branżę gier. Od postaci historycznych w steampunkowych mechach, przez wyszkolonych agentów, kończąc na uzbrojonych po zęby marines – przypomnijmy ich z okazji święta 4 lipca.

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.

Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?
Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?

Czy narody mają swoje gry? A jeśli nie, to czy w ogóle ich potrzebują? Na tegorocznym Digital Dragons udało nam się porozmawiać z Danem Vavrą, twórcą Kingdom Come: Deliverance i zdobytą wiedzą dzielimy się z Wami.