Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 10 sierpnia 2017, 15:10

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

7 ciekawych gier z Afryki – interaktywna rozrywka z Czarnego Lądu

Branża gier wideo w Afryce dopiero stawia pierwsze kroki, a już może pochwalić się paroma ciekawymi tytułami. Przedstawiamy Wam listę siedmiu interesujących produkcji, za które odpowiadają deweloperzy z Czarnego Lądu.

Prawdopodobnie, jeśli czytacie gdzieś o Afryce, pierwsze, co przychodzi Wam na myśl, to sawanny, wszechobecne lepianki i przejmująca bieda. I jest to skojarzenie uzasadnione: jeśli spojrzeć na listę państw o najmniejszym produkcie krajowym brutto na mieszkańca, niemalże cała „czołówka” to kraje z tego kontynentu. Czarny Ląd od dawna próbuje radzić sobie z powszechnym ubóstwem, brakami w infrastrukturze, wysoką przestępczością i niekończącymi się wojnami – zanim jednak sytuacja zostanie całkowicie opanowana, minie sporo czasu. A jeszcze więcej, nim Afryka przestanie być utożsamiana z tzw. Trzecim Światem.

Jako podkład muzyczny do artykułu zdecydowanie polecamy klasyczny utwór zespołu Toto.

Chyba każdy gracz potrafi wymienić co najmniej kilka gier, których akcja toczy się w Afryce. Gorzej z tytułami, które zostały tam wyprodukowane. - 2017-08-10
Chyba każdy gracz potrafi wymienić co najmniej kilka gier, których akcja toczy się w Afryce. Gorzej z tytułami, które zostały tam wyprodukowane.

Nie oznacza to jednakże, że cała Afryka jest kontynentem skrajnie zacofanym, gdzie ludzie nie mają dostępu do komputerów czy komórek. Tak jak obywatele w niemal w każdym miejscu na świecie, tak i mieszkańcy Czarnego Lądu eksperymentują z najnowszymi technologiami. W wyniku tych właśnie eksperymentów w poszczególnych państwach zaczyna tworzyć się branża gier wideo – w większości przypadków nadal raczkująca, ale z drugiej strony dostatecznie rozwinięta, by już móc zaprezentować światu kilka ciekawych dzieł.

O nich właśnie traktuje niniejszy artykuł. Wybraliśmy dla Was siedem produkcji rodem z tego kontynentu: od znajdującego się na samej północy Maroka aż po Republikę Południowej Afryki, gdzie biznes tworzenia gier ma się obecnie najlepiej. Oczywiście te siedem tytułów to zaledwie ułamek dorobku tamtejszych deweloperów: jeśli poświęcicie chwilę na poszukiwania na własną rękę, szybko dowiecie się, że z Czarnego Lądu wywodzi się naprawdę dużo gier, zazwyczaj wydawanych w wersji na urządzenia mobilne. My jednak skupiliśmy się na takich, które mogą czymś zaskoczyć: ambitnym pomysłem, ciekawym wykorzystaniem afrykańskiej kultury lub znaczeniem dla branży. Kto wie, może po lekturze tego artykułu sami dacie im szansę?

Broforce

Broforce

Stasis

Stasis

Egzotyczne gry z egzotycznych krajów - interaktywna rozrywka poza Pierwszym Światem
Egzotyczne gry z egzotycznych krajów - interaktywna rozrywka poza Pierwszym Światem

Gry wideo mają wielu ojców, wiele matek oraz wiele ojczyzn. I choć zazwyczaj słyszymy o produkcjach z Europy, Ameryki Północnej lub Japonii, biedniejsze państwa coraz odważniej zaznaczają swoją obecność na mapie interaktywnej rozrywki.

Granie w kraju szariatu – Iran z padem w ręku
Granie w kraju szariatu – Iran z padem w ręku

Iran przez swoje wrogie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, w świadomości wielu stoi na uboczu świata globalnej rozrywki. Okazuje się, że Irańczycy to zapaleni gracze, którzy nie tylko sami bawią się z padem w ręku, ale i tworzą coraz więcej tytułów.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
10.08.2017 15:54
2
zanonimizowany1166976
30
Pretorianin

Broforce jest świetny ale poddałem się jak walczyłem z tym robotem na hardzie. Będę musiał powrócić :)

10.08.2017 17:30
👍
odpowiedz
zanonimizowany1058903
48
Generał

aż siedem indie średniaków powstało w afryce, zaimponowali mi :D

10.08.2017 19:16
2
odpowiedz
DiscussedAxe3
7
Legionista

Broforce jest świetny !
Zwłaszcza na co-opa przy jednym PC z kolegą :D

10.08.2017 19:41
odpowiedz
yadin
102
Legend

Trudno, żeby coś robili, skoro Afryka prawie nic nie wytwarza. Mają wiele surowców metalicznych, między innymi rudy żelaza, niklu, miedzi, manganu, antymonu, chromu, kobaltu, wanadu, uranu oraz złoża złota, srebra, platyny i diamentów. Dlaczego się tego nie wydobywa i nie sprzedaje na rynku międzynarodowym? Ponieważ w większości krajów brakuje skutecznej władzy centralnej mającej w ręku narzędzia i infrastrukturę.

Pewnie nowofalowcy chcieliby, żeby to byłą wina brudnych amerykańskich łapsk, ale tak niestety nie jest. Afryka ma wielu złodziei rodzimego chowu hołdujących strukturom plemiennym.

Pecety? Nie nazywajmy szamba perfumerią!

post wyedytowany przez yadin 2017-08-10 19:46:05
10.08.2017 20:08
1
odpowiedz
Paw210
17
Chorąży

Kurcze. Teraz wiem jak się czuje Amerykanin, gdy gra w Dying Light i dowiaduje się że to polska gra.

10.08.2017 22:22
😐
odpowiedz
A.l.e.X
118
Alekde

Lord. Stasis to dla mnie jedna z najlepszych przygodówek sf, niestety do dzisiaj poza cayne (też tego samego studia) nic lepszego nie powstało. Więc jakby to powiedzieć życzę sobie takich średniaków jak najwięcej.

10.08.2017 23:50
1
odpowiedz
8 odpowiedzi
pabloNR
53
Konsul

Byłoby lepiej w Afryce gdyby biali nadal rządzili w RPA i Rodezji (dzisiejszym Zimbabwe).

11.08.2017 00:20
zanonimizowany1168249
3
Generał

Biali już wystarczająco zaszkodzili Afryce. Teraz niech sami zajmą się swoim krajem!

11.08.2017 09:27
5
wojtekg1998
7
Legionista

akurat Zimbabwe(niegdys najbogatsza kolonia w Afryce) jest teraz na skraju bankructwa nie z powodu winy białych lecz tego że jej czarny dyktator odebrał białym gospodarstwa

11.08.2017 09:48
WildCamel
60
gry-online.pl

GRYOnline.plRedakcja

Dziwne słowa, jak na człowieka z biało-czerwoną wstęgą w awatarze. Ta sama retoryka, tylko w miejsce Murzyna pojawiał się Słowianin lub Polak, stosowano wielokrotnie i z opłakanymi skutkami wobec Polski.

post wyedytowany przez WildCamel 2017-08-11 09:51:29
11.08.2017 09:50
2
DanuelX
79
Kopalny

"Lepiej by było w Polsce gdyby nadal rządzili tu Niemcy".

11.08.2017 19:49
yadin
102
Legend

Jesteś naiwnym dzieckiem, które nigdy nie powinno bawić się w rządzenie światem.

11.08.2017 22:11

@DanuelX
Akurat się z tobą zgadzam. Tak, uważam, że w Polsce byłoby znacznie lepiej, gdyby nie było polaków, tylko Niemcy. Spójrz na to jak obecnie stoją gospodarczo Niemcy, a jak Polska. Pomijam problemy w rządach, ludzkie rządy zawsze będą je miały. Spójrz na to tak: kako mieszkańca Niemiec byłoby mnie stać na paliwo do samochodu, eurogabeny nie byłyby tak straszne, jak są obecnie (jedna gra AAA to obecnie dwa tygodnie mojej pracy), kultura na ulicach byłaby większa, kupno nowego samochodu byłoby realną czynnością (ja wiem, że są Polacy, których stać na nowe auta, ale to zdecydowana mniejszość, szczególnie wśród młodych ludzi)... A tak życie wśród "Januszy" sprawia, że sam się stajesz "Januszem": dróg, internetu, życia...

12.08.2017 09:23
DanuelX
79
Kopalny

Pamiętaj Niebieskiej żaby kły - zawsze możesz zostać uchodźcą jak nasi koledzy Lutz i Sikretserwis i wyjechać na saksy.

13.08.2017 17:10
1
zanonimizowany579358
105
Senator

@Niebieskiej żaby kły - Tak, uważam, że w Polsce byłoby znacznie lepiej, gdyby nie było polaków, tylko Niemcy. Spójrz na to jak obecnie stoją gospodarczo Niemcy, a jak Polska.

Hehe nie ma co nieźle mnie rozbawiłeś przy niedzieli. :D Żeby napisać to co napisałeś trzeba kompletnie nie znać historii. Hmmm.... pomyślmy dlaczego Polska jest gdzie jest, a Niemcy są najpotężniejszym państwem w Europie. Po pierwsze 1 września 1939r. Niemcy nas zaatakowały, 17 września zaatakowała nas Rosja. Po II WŚ dostaliśmy się pod rosyjską strefę wpływów, więc de facto 50 lat Polska nie była suwerennym państwem. Wspomnieć należy o zniszczonych miastach, rozkradzione zostało wszystko co miało jakąś wartość, w tym dziesiątki tysięcy dzieł sztuki, najpierw przez Niemców, później przez Rosjan. Wymordowana została Polska inteligencja najpierw przez Niemców, później przez Rosjan. Polska nie otrzymała, tak jak zachodnia Europa, w tym Niemcy, planu Marshalla, czyli grubych milionów dolarów na odbudowę kraju. Poza tym Niemcy nie mogły posiadać armii, więc mogli wszystkie pieniądze pakować w gospodarkę. A dzisiaj Niemcy rozszerzają swoją hegemonię używając UE, która powinna być programem partnerskim, a jest narzędziem do realizacji stanu Niemiec. No, a po '89 roku mieliśmy takie władze jakie mieliśmy: terapia szokowa w wydaniu Balcerowicza, sprywatyzowanie wszystkiego za bezcen przez m.in. pana Lewandowskiego, zlikwidowanie stoczni i wiele, wiele innych działań wymierzonych przeciwko polskim interesom.

11.08.2017 12:48
odpowiedz
darden
27
Pretorianin

czarno to widze

13.08.2017 16:59
odpowiedz
Agent Toast
2
Chorąży

Nie no ,nie spodziewałem się że w Afryce indiedev ma się tak dobrze.Osobiście najbardziej lubię Broforce ,genialna gra i ulubiona platformówka

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze