Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 20 lipca 2017, 17:36

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

14 wspaniałych miast z gier, które warto zwiedzić w wakacje

Każdy lubi wakacje. W Polsce obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. To przynajmniej 40 powodów, dla których potrzebujemy odpoczynku. Jeśli jednak wciąż nie wiecie, gdzie spędzicie swój urlop, przygotowaliśmy dla Was czternaście propozycji.

Przedstawiamy czternaście miast, które wypada zwiedzić w wakacje. To czternaście miast, które powinien zobaczyć każdy gracz. Czternaście najpiękniejszych, najbliższych nam lub najbardziej prestiżowych miast z wirtualnych światów. Żadne z nich nie istnieje, ale wszystkie są dla nas niezwykle prawdziwe.

Niektóre z tych miejscowości nie są szczególnie pięknie, inne, trawione wieloletnimi konfliktami, zdążyły już nawet zniknąć z elektronicznych map w światach poszczególnych gier. Przy każdej pozycji dla Waszego bezpieczeństwa podajemy podstawowe informacje, abyście wiedzieli, jakiej waluty używać, na co trzeba szczególnie uważać i co można zjeść.

Rapture – wakacje z rybami

Choć trafić tu niełatwo, wszelkie trudy podróży wynagrodzi nieprawdopodobna wręcz architektura i rozmach wzniesionego pod wodą miasta. Rapture to sposób na oryginalny wypoczynek na dnie Oceanu Atlantyckiego. Pobyt umilą Wam niewiarygodne widoki zagospodarowanego oceanicznego dna oraz sielskie chwile z podwodną fauną i florą. Dla tych, którzy wolą miejskie rozrywki, nie zabraknie wielu atrakcji, przyjęć, wysokiej sztuki, teatralnych pokazów czy nieprzewidywalnych, ale zawsze emocjonujących kontaktów z mieszkańcami miasta.

Historia

RAPTURE W PUNKTACH:
  1. Gra: seria BioShock
  2. Ludność: kilkanaście tysięcy
  3. Waluta: dolar
  4. Zabytki i atrakcje: Hala Batyskafu, Welcome Center, Restauracja Kashmir, Herbaciany Ogród i wiele innych
  5. Sławne postacie: Andrew Ryan, Frank Fontaine, Big Daddy i... małe dziewczynki?
  6. Lokalne przysmaki: chipsy z kosza
  7. Zagrożenia: miliony ton napierającej na przeszklone korytarze wody, uzbrojony po zęby wielki facet w ciężkim skafandrze nurka z kompleksem nadopiekuńczego taty oraz tysiące uzależnionych psychopatów

Rapture powstało w tajemnicy w 1946 roku z inicjatywy wizjonera i milionera Andrew Ryana. Ogromny kompleks został zasilony geotermalną energią, co pozwoliło odciąć miasto od jakichkolwiek kontaktów ze światem zewnętrznym. Ten niecodzienny projekt szybko okrzyknięto antyutopią, ale niesłusznie! Andrew Ryan miał bowiem odważną choć ryzykowną wizję. Zrażony najpierw rodzimą, komunistyczną Rosją, a później emigracją w USA, postanowił wybudować azyl, w którym każdy artysta lub naukowiec będzie mógł tworzyć, nie zważając na ograniczenia moralności. Ryan wybrał tysiące najzdolniejszych ludzi swoich czasów, aby ożywili utopijny projekt.

Tak powstało Rapture, które w latach 1946–1958 przeżyło swój złoty wiek. Olbrzymie dokonania na polu nauki i techniki, w tym wynalezienie substancji ADAM, zwiastowały długą i świetlaną przyszłość... Nie wszystko jednak poszło tak, jak przewidywał genialny twórca, a złośliwi powiedzą nawet, że miasto wyzwoliło w człowieku to, co najgorsze. Nie przykładalibyśmy jednak wagi do plotek i niepotwierdzonych informacji. Zaręczamy bowiem, że wizyta w Rapture z pewnością przyprawi Was o gęsią skórkę i dostarczy wrażeń, które zapamiętacie na całe życie.

Uwaga:

Przypominamy, że zażywanie jakichkolwiek narkotyków na terenie miasta jest surowo zabronione. Ubezpieczenie nie pokrywa strat moralnych i zdrowotnych powstałych w wyniku nieumyślnego lub celowego narkotyzowania się substancją ADAM. Informujemy również, że substancja ta jest w 100% bezpieczna i nie powoduje absolutnie żadnych skutków ubocznych.

Atrakcje

Rapture wybudowano pod wodą, a wiele ścian i korytarzy zostało przeszklonych, stąd cały kompleks stanowi atrakcję. Zwiedzanie tej przedziwnej konstrukcji potwierdza nie tylko nieograniczone zdolności ludzkiego umysłu, ale również jego umiejętność tworzenia piękna. Utrzymane w stylu art deco podwodne wieżowce oraz równie niesamowite wnętrza to jedno z największych osiągnięć ludzkości. Już od samego wejścia zwiedzający nie może narzekać na nudę – w pięknie zaaranżowanych salach Welcome Center znajdzie bowiem popularną restaurację Kashmir dla elit, w której na co dzień bogaci mieszkańcy mogą raczyć się pysznymi daniami i wysłuchiwać wyszukanych koncertów. Każdy natomiast odpręży się w Footlight Theather przy dobrej sztuce lub kabarecie.

Gdyby ktoś jednak poczuł się niedobrze, niech wybierze się do świetnie przygotowanego Centrum Medycznego. Gdy usługi dentystyczne i lekarskie nie wystarczą, przydadzą się usługi pogrzebowe Krematorium Wiecznego Ognia. Łakomi na przysmaki głębokiego oceanu niech koniecznie zajrzą do Neptune’s Bounty, gdzie odnajdą m.in. rybne dania Franka Fontaine’a, znanego strażaka z Rapture. Po całym dniu zwiedzania przyda się wizyta w Tawernie The Fighting McDonagh lub Herbacianym Ogrodzie w Arkadii.

W tym czasie z pewnością spotkacie również jednego z najbardziej znanych mieszkańców Rapture – Big Daddy’ego. Przestrzegamy jednak przed nadmierną wylewnością w relacjach z nim, a szczególnie odradzamy jakiekolwiek kontakty z podopiecznymi Wielkiego Tatuśka. Big Daddy jest bowiem bardzo wrażliwy i zaborczy.

Czy wiesz, że...

Rapture, podobnie jak kilka innych miast z tej listy, to dziś zaledwie rozległe gruzowisko. Projekt Ryana okazał się absolutną klapą, a wielka filozoficzna myśl poszła na dno wraz z tysiącami mieszkańców. Nie wiemy jednak, czy rzeczywiście całe Rapture zostało zniszczone, choć pewne jest, że miasto obecnie pozostaje niedostępne, jego korytarze są zalane, a monumentalne, zdobione złotem hole podziwiają teraz co najwyżej głębinowe ryby.

Które z wymienionych miast najbardziej chcesz odwiedzić?

27%

Novigrad (Wiedźmin)

12%

Cytadela (Mass Effect)

11.8%

Khorinis (Gothic)

9%

Los Santos (GTA)

8.6%

Columbia (BioShock)

7.8%

Rapture (BioShock)

5.1%

Midgar (Final Fantasy VII)

3.7%

Biała Grań (Skyrim)

3.2%

Dunwall (Dishonored)

3%

New Vegas (Fallout)

2.3%

Tristram (Diablo)

2.3%

Lordaeron (WarCraft)

2.2%

City 17 (Half-Life 2)

2.1%

Raccoon City (Resident Evil)

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Diablo III

Diablo III

Dishonored

Dishonored

Gothic II

Gothic II

Mass Effect

Mass Effect

BioShock

BioShock

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.

Komentarze Czytelników (102)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
20.07.2017 18:37
👍
7
odpowiedz
3 odpowiedzi
Rick Grimes
9
Pretorianin

Yharnam ewidentnie mi brakuje.

21.07.2017 04:22
odpowiedz
darden
14
Centurion

tyle fajnych miejsc w wowie a wy wybraliscie najgrsze

21.07.2017 04:47
odpowiedz
6 odpowiedzi
DiabloManiak
156
Karczemny Dymek

blah :( leci minus
Liczyłem na realne miasta które warto zwiedzić np- Prypeć- stalker, oba miasta z watch dogsów
a tu ..

21.07.2017 07:55
odpowiedz
Kamilowy
69
Generał

Vice city zdecydowanie, w sumie naprawdę da się bo to wzór Miami

21.07.2017 09:28
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
23
Generał

A gdzie Sygil, albo Wrota Baldura lum Amn?

21.07.2017 10:18
odpowiedz
1 odpowiedź
Pawson18
4
Centurion

A ja się pytam, gdzie wspaniałe miasta z
serii Assassin's creed ?
Wygrywa Novigrad z Wiedźmin 3, który kopiuje styl miast z całej serii AC, a ich się nie uwzględnia do głosowania. Żenua.
Na mnie największe wrażenie zrobiły miasta w
Gothic 2 2002
Wiedźmin 1 2007
Assassin's creed 1 2007
Assassin's creed 2 2010
Wiedźmin 2 2011
Assassin's creed 4 2013
Assassin's creed Unity 2014
Assassin's creed Syndicate 2015
Wiedźmin 3 2015

post wyedytowany przez Pawson18 2017-07-21 10:19:33
21.07.2017 10:52
😉
3
odpowiedz
CrossGamer77PC
34
Grove Street Families

Zdecydowanie Dunwall.

21.07.2017 12:46
😈
odpowiedz
1 odpowiedź
premium900426
16
Chorąży

bioshock rupther tyle adama chciał bym tam się znaleźć a później wyjść na powierzchnię i zawładnąć światem a kto by nie chciać prawda

21.07.2017 13:13
odpowiedz
FreeYoO
20
Pretorianin

A gdzie Beauclair? :) Dla mnie to jest najładniejsze miejsce, tym bardziej do spędzania czasu...

21.07.2017 13:25
4
odpowiedz
CocoBandicoot
5
Legionista

Fajny, artykuł. Bardzo kreatywny, mój głos leci do Khorinis.

CB

21.07.2017 13:54
😜
odpowiedz
V4n-d-all
57
Pretorianin

Cloudbank z Transistora...

21.07.2017 14:02
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Paeo89
9
Legionista

Co Wy tam wiecie o wspaniałych miastach... ;-)

post wyedytowany przez Paeo89 2017-07-21 14:03:03
21.07.2017 14:58
odpowiedz
Hefarius
39
Chorąży

New Vegas <3

Brakuje dla mnie jednak Vivec z Morrowinda, Miasta z Thiefa 1 i 2 oraz Yharnam z Bloodborne. :)

21.07.2017 18:18
odpowiedz
sevenup
46
Pretorianin

City 17 to jakby pojechac do Berlina Wschodniego i na te modle byl tworzony a nie jakas tam Zofie czy tez Sofie...

21.07.2017 18:58
👎
2
odpowiedz
5 odpowiedzi
Mwa Haha Ha ha
29
Generał

Tradycyjnie ludzie glosuja na gry ktore lubia, a nie na to co jest tematem glosowania (czyli w tym przypadku najlepsze miasta). Stad popularnosc iscie beznadziejnego Novigradu, ktory jest zwykla platanina ulic i tak samo wygladajacych domkow, bez zadnych punktow charakterystycznych czy ciekawych widokow. Gdzie temu do artystycznej wizji i designu miast jak Rapture, Columbia czy Dunwall. Gdzie temu do pomyslowosci miast z Soulsborne, czy przepychu i wielkosci miast w grach z serii Gta od Rockstara.
Ale zeby to wiedziec to trzeba w te gry wpierw zagrac, a nie byc fanbojem wiesniaka z klapkami na oczach. A tak na pierwszych 3 miejscach Wiedzmin i Gothic, wiec wszystko jasne.

post wyedytowany przez Mwa Haha Ha ha 2017-07-21 18:58:34
21.07.2017 23:07
odpowiedz
1 odpowiedź
kotek815
29
Legionista

A Gotham gdzie?

22.07.2017 01:17
👍
odpowiedz
Konr@d
5
Centurion

A ja bardzo miło wspominam tegoroczne wakacje w Escalera, Chuparosa, Armadillo i Blackwater. A tak z listy to Columbia

22.07.2017 03:15
3
odpowiedz
1 odpowiedź
piotrxn
70
Konsul

No jakżeby inaczej żeby nie był na pierwszym. Tylko co w nim było takiego naj.. , że tak się wyróżniał ideałem od innych miast po za tym że to wiedźmin ktoś oświeci? Rapture ma ciekawsze lokacje z własną historią.

22.07.2017 09:58
odpowiedz
KucharKM
3
Legionista

Brakuje takich perełek jak Kuldahar, Easthaven lub Sigil. Zamiast Białej Grani dużo lepszym wyborem byłoby Vivec z Morrowinda (lub ewentualnie Sadrith Mora). Co tutaj robi jednak Lordaeron albo Khorinis? Ja rozumiem, że coś z Warcrafta musiało się znaleźć, ale zamiast Lordaeronu można było wybrać lepsze miejscówki. Natomiast, za przeproszeniem, Khroinis i Novigrad to żart. Ani oba miasta ciekawe, ani unikalne, ani piękne (nie pod względem grafiki ale unikalności stylu etc.). O ile jeszcze Novigrad można wybronić wielkością to jestem pewny że Khorinis znalazło się tylko ze względu na ten dziwny kult Gothica w Polsce - miasto tak zwykłe i powtarzalne...

22.07.2017 11:02
1
odpowiedz
Vroo
83
Konsul

1. Khorinis (Gothic 2) to zdecydowanie dla mnie najlepsze miasto w RPG, jakie kiedykolwiek powstało. Oprócz jego oczywistych walorów architektonicznych, sekretów i ogólnego rozmachu, najlepsze było dla mnie to, że do każdego budynku można wejść, nie towarzyszyły temu loadingi, z każdym mieszkańcem można było pogadać, a większość oferowała graczowi jakiś quest. Porównajcie sobie do Khorinis jakieś miasto ze współczesnych RPGów, np. Val Royeaux z Inkwizycji. Makieta (i to malutka), a nie miasto.

2. Stary Obóz (Gothic) Jak wyżej. Może to nie typowe "miasto", ale swoim rozmachem, ilością npców i questów przebija w zasadzie dowolne miasto zaprojektowane przez Bioware (wyłączając Wrota Baldura). Po za tym mam do tego miejsca duży sentyment, bo od tej gry i od tego obozu stałem się miłośnikiem RPGów.

3. Novigrad (Wiedźmin 3). Perełka słowiańskiej architektury. Grałem w W3 bez minimapy, przez co poruszanie się po tej ogromnej metropolii i nauczenie się rozkładu ulic zajęło mi sporo czasu. Szkoda tylko, że do kluczowych miejsc nie można wejść (Świątynia Ognia, Ratusz), a większości domostw bronią tzw. "fake door". Mimo wszystko podczas robienia misji pobocznych gra pozytywnie mnie zaskoczyła, bo część z budynków udostępniano graczowi.

4. Taris (SW: KOTOR) To miasto ma niesamowity urok. Spore wrażenie robił na mnie podział społeczeństwa na kasty (biedota i zarażeni w Podmieście, gangi i szumowiny w Dolnym Mieście, a na koniec zwykli obywatele w Górnym Mieście). Smutne, jak to miasto skończyło w grze.

5. Flotsam (Wiedźmin 2) Niby wiocha zabita dechami, ale spędziłem w niej masę godzin, na zwykłym spacerowaniu, czy gapieniu się w każdy szczegół tego wyjątkowego miejsca. Baśniowość i umiejscowienie tej wioski wśród wielkich drzew po prostu odurza.

Z innych ciekawych miejsc (a niewymienionych w tekście) wspomniałbym o Wiosce Górali z Fable 3 (niesamowity, zimowy klimat), Kamiennej Altanie z pierwszego Fable, Tarancie z Arcanum (jakie to miasto bylo wielkie!), Wenecji z Assassin's Creed 2, Balmorze z Morrowinda, czy podziemnym Orzammarze z Dragon Age.

22.07.2017 11:21
😉
odpowiedz
7 odpowiedzi
Gerr
33
Generał

Do kilku osób powyżej, piszących o "fanbojach wieśka".
Wszystko to oczywiście kwestia gustu, tak jak wy możecie mieć swoje ulubione miasta, tak mogą je mieć inni i nie ma w tym nic z fanbojstwa. Z taką argumentacją, równie dobrze można stwierdzić że macie po prostu słaby gust i na jedno wyjdzie.
Inna sprawa że w Nowigradzie jest naprawdę dużo ciekawych miejsc, jak wspomniane w tekście łaźnie, czy podziemia pod miastem...

22.07.2017 11:28
😊
3
odpowiedz
1 odpowiedź
sebogothic
102
Senator

W wakacje oczywiście wybrałbym się do Beauclair, idealne miasto do tego by spędzić w nim lato. Przepiękna architektura, śródziemnomorski klimat, kraina miodem i winem płynąca... Czegóż chcieć więcej? Od Khorinis wolałbym miasto z pierwszego Risena na spędzenie wakacji. Podobnie jak Beauclair utrzymane jest w śródziemnomorskich klimatach, przypominające włoskie albo hiszpańskie miasteczka. Z innej beczki: miasteczko Arcadia Bay też byłoby ciekawe. Niby zwykła prowincjonalna amerykańska mieścina, ale właśnie w tym jej urok - w klimacie, który przywodzi na myśl miasteczko Twin Peaks. W Before the Storm będzie można spojrzeć na Arcadia Bay z nieco innej strony. Wracając jeszcze do gier Piranha Bytes to Gothic 3 wysuwa się na pierwszy plan, jeśli chodzi o miejscówki w których chciałbym spędzić wakacje. Cały Varant jest interesujacy, również architektonicznie, jest sporo do zwiedzenia: Mora Sul, ruiny w pobliżu tego miasta, Ishtar, no i oczywiście ogromna pustynia, która jest atrakcją sama w sobie. Wracając w nieco chłodniejsze rejony Silden również byłoby kuszącą opcją. Samo miasto to raczej wiocha zabita dechami, ale już okolica jest przepiękna i warta tego by spędzić wakacje na łonie natury z ogromnymi wodospadami w tle. Najlepiej w jakimś domku na skraju w pobliżu jeziorka i wodospadów. Idąc tym tropem wpadam na Firewatch. Dla lubiących bycie w samotności i chcących odpocząć od codzienności wakacje spędzone w wieży strażniczej w środku parku krajobrazowego. Może to jest pomysł na kolejny artykuł, tym razem nie miasta a łono natury i inne ciekawe miejscówki warte odwiedzenia? Serie Uncharted, Tomb Raider i inne miałyby się czym popisać.

PS. Teraz wiem skąd Gonciarz wziął forumową ksywkę. :)

post wyedytowany przez sebogothic 2017-07-22 12:21:05
22.07.2017 11:31
😃
odpowiedz
The Trooper
27
Hotel Mario

Zdecydowanie Rapture

22.07.2017 23:09
👍
1
odpowiedz
topyrz
49
pogodnik duchnik

Po tytule spodziewałem się w treści znaleźć kolejny generyczny przegląd, a tu zaskoczenie pozytywne! Niecodzienny pomysł.

23.07.2017 01:10
odpowiedz
1 odpowiedź
Yarpen z Morii
15
missing gamer

Nie mówcie, sam zgadnę - Novigrad na pierwszym miejscu?

24.07.2017 12:14
odpowiedz
Absolem
52
Pretorianin

Moim faworytem jest Khorinis i to nie ze względu na sentyment do Gothica, ale dlatego, że jest to jedno z najbardziej żywych miast w grach RPG. Próżno było szukać takich doświadczeń w konkurencyjnych wtedy produkcjach takich jak Morrowind. W Khorinis każdy mieszkaniec miał swój plan dnia i zadania, które wykonywał - alchemicy warzyli mikstury, cieśla ciął drewno na meble, kowal kuł broń, kapłan głosił kazania w kaplicy, strażnicy wędrowali z miejsca na miejsce patrolując miasto, a na placu koszar żołnierze ćwiczyli walkę. To była kompletna nowość w tamtych czasach bo w innych grach tego typu wszyscy NPC stali nieruchomo lub plątali się w kółko. Immersja przebywania w Khorinis była ogromna. Do dziś w ośrodkach miejskich w grach nieczęsto spotyka się takie żywe otoczenie.

A z miast, których brakuje mi na liście to na przykład bardzo klimatyczne i specyficzne Hillys z Beyond Good and Evil (nie jestem pewien, czy to tylko nazwa planety czy również miasta, w którym rozgrywa się akcja gry).

post wyedytowany przez Absolem 2017-07-24 12:19:57
24.07.2017 18:52
odpowiedz
ajax34
34
Porucznik

Khorinis i Dunwall za klimat, natomiast Los Santos za dopracowanie i szczegółowość.

Attention Dunwall citizens.

24.07.2017 20:34
odpowiedz
1 odpowiedź
rewiz
1
Junior

eee a gdzie Batman Arkham City?

24.07.2017 20:50
odpowiedz
3 odpowiedzi
Crod4312
76
Weteran

Aż dziwie się, że Novigrad jest tak wysoko. Owszem jest piękny, owszem jest duży, ale przy tym dość nudny. Zmarnowany potencjał tego miasta mnie przytłacza.

Osobiście zagłosowałem na Cytadele, ale tylko dlatego, że w spisie nie ma Silden i okolic z Gothic'a 3. Nigdy nie lubiłem tłumów ludzi i jestem typem człowieka, który lubi się gdzieś zaszyć i mieć święty spokój. Dlatego Silden i jego przyległe polany/lasy najbardziej trafiały w moje gusta.

Wybór padł na Cytadelę, ponieważ jednym z największych moich marzeń jest lot w kosmos, a na Cytadeli można podziwiać piękno przestrzeni kosmicznej :)

PS. Zamiast Novigradu bardziej widziałbym tu Beauclair

post wyedytowany przez Crod4312 2017-07-24 20:54:02
25.07.2017 09:24
odpowiedz
Venkt
27
Centurion

Jak Khorinis bedac jedynym miastem na wyspie moglo byc miastem niepotrzebnym? A gdzie ci ludzie mieli sie podziac? Khorinis & Tristram > all. A z Wiedzminow to Wyzima

05.08.2017 13:22
odpowiedz
kotonikk
54
Wśród horyzontów

Jak można stawiać wyżej pseudo miasta ze Skyrima od Novigradu, powiedzcie mi, bo nie mogę tego pojąć. Owszem, mają fajny klimat i parę ciekawych miejsc, ale Novigrad to inna, nieosiągalna liga. Nie jest idealny, nie można wejść do najbardziej interesujących miejsc, ale to naprawdę perła cyfrowej architektury. Przeogromna, zróżnicowana, tętniąca życiem. Zupełnie inny klimat jest w Novigradzie za dnia, kiedy targi żyją swoim życiem, a co innego jest w nocy, kiedy ulice pustoszeją, a gdzieniegdzie rozpalane są ogniska i urządzane zabawy. Są różne dzielnice, od pełnych bogatych kupieckich kamienic, po slamsy, gdzie lepiej nawet za dnia się nie zapuszczać. Kilka karczm i przybytków, w których można spędzić czas i wygrać/stracić pieniądze. Piękny rynek w centrum z okazałą wieżą ratusza. Sklepy, banki, zamtuzy, łaźnie, wielki port i wszystko, czego w średniowiecznym mieście zabraknąć nie może. Novigrad nie jest płaski, pełno w nim wzniesień i wijących się uliczek i traktów, pod którymi ciągnie się labirynt kanałów i elfickich ruin, na których metropolia została zbudowana. Do wielu budynków da się wejść i można pooglądać życie Novigradzian z bliska. Jak przystało na metropolię, Novigrad zamieszkuje wiele ras i to słychać, widać i czuć. Co rusz można natknąć się na lokalsów i usłyszeć od nich jakiś komentarz, czy to odnoszący się do pogody, sytuacji politycznej czy po prostu tego, że któryś z nich wstał dziś lewą nogą. Miasto już z daleka imponuje swoją panoramą, pełną wież i baszt, a po wjeździe do niego przez jedną z kilku bram, pochłania całkowicie. Tym bardziej szkoda, że do tych reprezentacyjnych budowli wejść nie można. Nie zmienia to faktu, że projektantom Novigradu należą się pokłony i duża zniżka na wstęp do Zimorodka czy Passiflory ;)

post wyedytowany przez kotonikk 2017-08-05 13:32:33
Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze