Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

11. Hearthstone

HEARTHSTONE W SKRÓCIE

  1. Gatunek: karcianka
  2. Platformy: PC, iOS, AND
  3. Data premiery: marzec 2014 r.

Hearthstone to wciąż panujący nam miłościwie król karcianek, który – przynajmniej w świecie rozrywki elektronicznej – zepchnął w cień wydawałoby się niepokonane Magic: The Gathering. Jak to zwykle bywa w przypadku dzieł studia Blizzard, gra nie zaoferowała żadnych rewolucyjnych rozwiązań. Zamiast tego postawiła na wysoki poziom dopracowania i wykonania, dobry balans oraz proste do nauczenia, ale oferujące masę głębi zasady rozgrywki.

W rezultacie powstała produkcja, która wychodzi poza ciasne ramy karcianek, trafiając także do osób zazwyczaj unikających tego gatunku. Duża w tym zasługa rzadko spotykanego wśród gier tego typu obszernego trybu dla jednego gracza w postaci doskonale opracowanych kampanii.

Hearthstone nie jest już taką potęgą jak dawniej. Kilka lat temu mocno zmalała popularność gry na rynku mobilnym, głównie za sprawą kontrowersyjnych zmian, które odrzuciły część społeczności. Na PC spadek ten był mniejszy i powolniejszy, ale także widoczny. Obecnie nie zdarzają się już miesiące, w których tytuł trafiłby do pierwszej dziesiątki najbardziej dochodowych produkcji na którejkolwiek z platform.

Mimo to fani nie mają powodów do obaw. Gra nadal zarabia bardzo dobrze, a pozycja Hearthstone’a na rynku się ustabilizowała. W 2019 r. produkcja ta otrzymała trzy duże dodatki (Wyjście z cienia, Wybawcy Uldum oraz Wejście smoków) i premiera każdego prowadziła do wyraźnego wzrostu przychodów oraz aktywności. Ciepło przyjęty został również tryb Ustawka, wzorowany na modzie Dota 2 Auto Chess.

W sumie Hearthstone to nadal najlepsza wirtualna karcianka na rynku. Ostatnio zyskała wreszcie poważnych konkurentów w postaci Legends of Runeterra oraz Magic: The Gathering Arena, ale autorzy tych produkcji będą musieli się jeszcze sporo napracować, nim zagrożą pozycji przeboju Blizzarda.

  1. Więcej o grze Hearthstone

Waszym zdaniem:

Wciąga jak anomalia w Stalkerze.

Pakston

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.