Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2017, 12:05

15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku

Za nami udane pół roku, obfitujące w liczne hity. Na tyle liczne, że łatwo było przegapić sporo naprawdę godnych uwagi tytułów, którymi warto byłoby się zainteresować teraz, gdy rozpoczyna się sezon ogórkowy.

Spis treści

13. Persona 5

W SKRÓCIE:
  1. Platforma: PS4, PS3
  2. Producent: Atlus
  3. Gatunek: jRPG

Seria Persona, a w zasadzie: Shin Megami Tensei: Persona, w Polsce zawsze była niszą w niszy – nie dość, że reprezentowała mało popularny w kraju gatunek japońskich gier fabularnych, to nawet w tej kategorii cieszyła się u nas znacznie mniejszym zainteresowaniem niż chociażby saga Final Fantasy. Wprawdzie wyjątkowo udana „piątka” pomogła temu cyklowi nieco bardziej zaistnieć w świadomości graczy, ale wciąż nie zyskał on rozgłosu, na jaki zdecydowanie zasługuje.

Persona 5 to produkcja o tyle nietypowa, że główny bohater, a razem z nim gracz, prowadzi podwójne życie. Za dnia protagonista odgrywa rolę zwyczajnego studenta, zajmującego się banalnymi czynnościami, takimi jak nauka czy socjalizowanie się ze znajomymi. Akcje te pozwalają na rozwijanie zdolności przydatnych nocami, gdy przechodzimy do eksploracji pełnych niebezpieczeństw lokacji i turowej walki z oponentami. Oprócz naprawdę świetnie zrealizowanych mechanizmów rozgrywki oraz fabuły pozycja ta zachwyca też nietuzinkowym stylem wizualnym, jakiego nie znajdziecie w absolutnie żadnej innej grze. Zniechęconych „piątką” w tytule uspokajam natomiast – rzeczone dzieło spokojnie można testować bez znajomości poprzednich odsłon serii. Do prowadzenia podwójnego życia szczególnie zachęcają Kwiść oraz Jordan.

Przegapiłeś, ponieważ: panuje przekonanie, że jedyne japońskie gry fabularne, jakie się liczą, to te z cyklu Final Fantasy.

Tak wyglądającego interfejsu nie znajdziecie nigdzie indziej. - 2017-07-08
Tak wyglądającego interfejsu nie znajdziecie nigdzie indziej.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z wymienionych gier jest Twoim zdaniem najlepsza?

Uurnog
0,6%
Hollow Knight
6,8%
Persona 5
10,2%
Yakuza 0
3%
Snipperclips: Cut it Out, Together
0,6%
Pathfinder Adventures
1,4%
What Remains of Edith Finch
3,6%
Nex Machina: Death Machine
0,5%
Cold Waters
3,4%
NieR: Automata
29,6%
Steel Division: Normandy 44
8,8%
Expeditions: Viking
13,9%
Little Nightmares
6,9%
RiME
3,4%
Night in the Woods
7,6%
Zobacz inne ankiety
Nie tylko Castlevania – 15 najlepszych metroidvanii w historii
Nie tylko Castlevania – 15 najlepszych metroidvanii w historii

Świat gier zalewają metroidvanie. Dosłownie wylewają się z przepełnionego naczynia. My wybraliśmy te najlepsze i postanowiliśmy tym wyborem się z Wami podzielić.

Siedmiu przegapionych – fajne gry, których premiery mogły Ci umknąć jesienią 2017
Siedmiu przegapionych – fajne gry, których premiery mogły Ci umknąć jesienią 2017

W zalewie jesiennych hitów o astronomicznych budżetach reklamowych łatwo jest stracić z oczu pomniejsze tytuły. Są to gry, które oferują końską dawkę dobrej zabawy, choć na rynku ukazały się bez większych fanfar.

Najciekawiej zapowiadające się gry drugiej połowy 2017 roku
Najciekawiej zapowiadające się gry drugiej połowy 2017 roku

Po satysfakcjonującej pierwszej połowie roku druga zapowiada się nie mniej ciekawie. Wydawcy planują premiery interesujących gier należących do niemal wszystkich popularniejszych gatunków.