Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 17 stycznia 2017, 16:23

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Dobre, złe i brzydkie oblicza gier w serialu Westworld, czyli Red Dead Redemption naprawdę

Serial Westworld stacji HBO zaatakował znienacka na przełomie jesieni i zimy. Zaintrygował historią, oczarował aktorstwem i widokami. Pomiędzy wierszami sprzedawał zaś ciekawy i dość niejednoznaczny obraz gier.

Był taki moment, że o serialu Westworld mówili wszyscy, a z facebookowych tablic zniknął hejt oraz polityka. Dzieło HBO kupiło widzów i niemal z marszu stało się jednym z większych hitów stacji, która akurat potrzebuje zamiennika dla Gry o tron – ta powoli dobiega końca. Serial fascynował, bo kwestionował granice człowieczeństwa, rzeczywistości i wolnej woli.

Westworld wyglądał jak dzieło dobrze naoliwionej maszynerii, ale jednocześnie był zmysłowy i uwodził na wielu poziomach. Nic dziwnego, skoro za realizację wzięli się fachowcy od kultowego Losta (pol. Zagubieni), a w obsadzie pojawili się Anthony Hopkins i Ed Harris. Jedną z największych atrakcji okazał się natomiast sposób, w jaki serial HBO flirtował z poetyką gier – odważnie i niemal na każdym kroku.

Uwaga! Artykuł zawiera spoilery z serialu Westworld oraz kilku gier (m.in. BioShocka).

Jaka wielka piaskownica

Westworld zabiera nas do tytułowego parku, gdzie dziani, żądni odmiany i goniący za zyskiem przedstawiciele klasy wyższej mogą przeżyć coś świeżego, intensywnego – i to w nieokrzesanych klimatach Dzikiego Zachodu, tak różnych od plastikowej współczesności. Na pierwszy rzut oka jest to więc odskocznia od rzeczywistości, ale z czasem okazuje się czymś znacznie większym. To potężny, ciągnący się przez wiele kilometrów kwadratowych kawał prerii i gór, na którym administratorzy umiejscowili osady i miasteczka, obozowiska wojskowe i terytoria Indian. Niektóre miejsca są wymarłe, inne tętnią życiem, zaludnione przez NPC, zwanych hostami. To obleczone w ciało roboty symulujące ludzkie życie. Ich egzystencja opiera się na zaprogramowanych zachowaniach oraz ograniczonych zdolnościach adaptacji. Zawsze muszą jednak wracać do tak zwanych „pętli”, czyli ścieżek wyznaczonych przez projektantów fabuły.

Niemal na każdym kroku czeka przygoda czy historia, w której przybysze mogą uczestniczyć. Poszukiwania skarbu? Nie ma problemu. Udział w wojnie dla spragnionych wrażeń? Proszę bardzo. Wielkie uczucie i niebezpieczna podróż na skraj pustyni? W cenie wycieczki. Goście mogą również zignorować pieczołowicie przygotowane wątki i skupić się na lokalnych atrakcjach – wpaść w szpony hazardu, przepić dniówkę w saloonie, zażyć płatnej miłości w dowolnej konfiguracji lub po prostu... pozwiedzać.

Przygoda w Westworldzie może rozwinąć się różnie, ale początek jest zawsze taki sam – na stacji w pewnym miasteczku. Brzmi znajomo? - 2017-01-18
Przygoda w Westworldzie może rozwinąć się różnie, ale początek jest zawsze taki sam – na stacji w pewnym miasteczku. Brzmi znajomo?

Westworld nawiązuje do sandboksów z domieszką gier MMO. Wszak uczestnicy zabawy mają szansę na siebie wpaść – park daje nieskrępowaną wolność przemierzania olbrzymiej krainy i robienia... cóż, czegokolwiek, nawet krzywdzenia hostów (dla niektórych jest to główna atrakcja... trochę jak rozjeżdżanie ludzi w pierwszych odsłonach GTA). Oczywiście, im dalej od miast, tym większe ryzyko trafienia w nie do końca bezpieczne rewiry, gdzie można zwyczajnie oberwać. Serialowi jednak zdecydowanie bliżej do takich produkcji jak Red Dead Redemption (nie mogło być inaczej) czy Wiedźmin 3: Dziki Gon niż, powiedzmy, Skyrim, gdyż obok symulatora spaceru i burdeli proponuje intensywne historie, pieczołowicie układane przez scenarzystów. Takie, które mogą poruszyć czułą strunę duszy człowieka. I zupełnie go odmienić.

TWOIM ZDANIEM

Czy widziałeś/widziałaś serial Westworld?

Tak
73%
Nie, ale mam w planach
18,3%
Nie i nie zamierzam
8,7%
Zobacz inne ankiety
Niesamowite detale Red Dead Redemption 2 – gra dopracowana jak żadna inna
Niesamowite detale Red Dead Redemption 2 – gra dopracowana jak żadna inna

Rockstar znów to zrobił – Red Dead Redemption 2 zostało wypełnione po brzegi toną niezwykłych szczegółów, detali i smaczków, jakich próżno szukać w którymkolwiek konkurencyjnym dziele. Nie było jeszcze gry tak dopracowanej.

Nie taki dziki był ten Dziki Zachód – Red Dead Redemption 2 kontra fakty
Nie taki dziki był ten Dziki Zachód – Red Dead Redemption 2 kontra fakty

Red Dead Redemption 2 pełne jest realistycznych detali i dopieszczonych szczegółów w skali mikro, ale czy równie wiernie ukazuje świat w skali makro? Czy gra dobrze przedstawia realia Dzikiego Zachodu z tamtych czasów?

Najbardziej oczekiwane seriale 2017 roku, cz. 2 – powroty
Najbardziej oczekiwane seriale 2017 roku, cz. 2 – powroty

Oprócz całej gamy interesujących debiutów w roku 2017 ponownie ujrzymy sporo hitów z poprzednich lat. Powróci The Walking Dead, jeszcze bliżej finału znajdzie się Gra o tron, a Stranger Things kolejny raz spróbuje oczarować widzów niezwykłą atmosferą.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.01.2017 17:12
1
meloncom
89
Graczu

zdjęcia lub podpisy są ze sobą zamienione (strona 2 i 3): Logan to rozpustnik robiący z hostami, co mu się żywnie podoba. Typowy klient parku...na zdjęciu figuruje Teddy z Dolores, a Logan jest stronkę wcześniej

post wyedytowany przez meloncom 2017-01-17 17:16:04
17.01.2017 17:49
WildCamel
👍
odpowiedz
WildCamel
69
gry-online.pl

GRYOnline.plRedakcja

@meloncom – damn right. Poprawione!

17.01.2017 18:22
Bezi2598
1
odpowiedz
Bezi2598
97
Legend
Wideo

https://youtu.be/vmOXlt83jtI?t=1m2s
(odpalać z linka, GOL nie obsługuje ruszania filmików z konkretnego momentu)

Nawet strzelanie jak w RDR (i właściwie innych shooterach na konsole)
Auto aim i lecimy ;)

post wyedytowany przez Bezi2598 2017-01-17 18:26:37
17.01.2017 19:34
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend

Po latach film to dla mnie już ni to samo, co gra z otwartym światem. Sandbox to jedno z cudowniejszych doznań.

18.01.2017 17:34
1
odpowiedz
zanonimizowany1158053
8
Legionista

to taki larp trochę oczywiście chodi mi o fabułę serialu